Főoldal » Archív » 29 vádlott, több mint két milliárdos kár és 1700 oldalas vádirat

A Csong­rád Megyei Főügyész­ség vádat emelt azzal a 29 vád­lot­tal szem­ben, akik egy bűn­szer­ve­zet kere­té­ben orszá­gos áru­ház­lán­cot is működ­tet­tek, és több mint két mil­li­árd forin­tos vagyo­ni hát­rányt okoz­tak az álla­mi költségvetésnek.

A vád­lot­tak egy része bűn­szer­ve­zet­ben, másik része pedig ahhoz kap­cso­ló­dó­an fej­tet­te ki a tevé­keny­sé­gét, működ­tet­tek egy orszá­gos áru­ház­lánc­cal is ren­del­ke­ző magyar­or­szá­gi, ille­tő­leg szlo­vá­ki­ai gaz­da­sá­gi tár­sa­sá­gok­ból álló cég­há­ló­za­tot. Tevé­keny­sé­gük célja az volt, hogy Magyar­or­szág­ról Szlo­vá­ki­á­ba tör­té­nő érté­ke­sí­tés lát­sza­tát kel­tik, azon­ban a ter­mé­ke­ket Magyar­or­szá­gon adják el és így men­te­sül­nek az álta­lá­nos for­gal­mi adó meg­fi­ze­té­se alól. Ennek érde­ké­ben a hód­me­ző­vá­sár­he­lyi és a deb­re­ce­ni szék­he­lyű gaz­da­sá­gi tár­sa­sá­gok a hamis okira­tok sze­rint Szlo­vá­ki­á­ba érté­ke­sí­tet­tek műsza­ki cik­ke­ket 2011 és 2014 között. A műsza­ki cik­ke­ket azon­ban vissza­szál­lí­tot­ták Magyar­or­szág­ra és a bűn­szer­ve­zet által lét­re­ho­zott, Buda­pest­ről irá­nyí­tott cég­há­ló­za­ton keresz­tül eze­ket bel­föl­dön adták el. A bűn­szer­ve­zet tag­jai infor­ma­ti­ku­sok­kal egy olyan szoft­vert is lét­re­hoz­tak, ame­lyik az egyéb­ként legá­lis tevé­keny­sé­get is végző gaz­da­sá­gi tár­sa­sá­gok jog­sza­bá­lyok­nak meg­fe­le­lő, ille­tő­leg feke­te érté­ke­sí­té­sét külön válasz­tot­ta és szám­láz­ta. Ennek segít­sé­gé­vel a bűn­szer­ve­zet tag­jai nyo­mon tud­ták követ­ni azt, hogy mely érté­ke­sí­té­se­ket kell az adó­ha­tó­ság felé beval­la­ni­uk, és melyek azok, ame­lyek után a kiál­lí­tott bizony­la­to­kat meg­sem­mi­sí­tet­ték, és az azok után járó köz­ter­he­ket nem fizet­ték meg.

A bűn­szer­ve­zet az azt irá­nyí­tó­kon túl­me­nő­en infor­ma­ti­ku­sok­ból, fik­tív cégek veze­té­sé­re fel­kért sze­mé­lyek­ből, fik­tív cégek veze­tő­it beszer­ve­zők­ből, a valót­lan tar­tal­mú bizony­la­to­kat keze­lő és kiál­lí­tó sze­mé­lyek­ből, rész­ben valós, rész­ben pedig ille­gá­lis keres­ke­del­met foly­ta­tó gaz­da­sá­gi tár­sa­sá­gok alkal­ma­zott­ja­i­ból, illet­ve a fik­tív cégek lét­re­ho­zá­sá­ban köz­re­mű­kö­dő ügy­véd­ből állt. A bűn­szer­ve­zet tevé­keny­sé­ge foly­tán az álla­mi költ­ség­ve­tést az álta­lá­nos for­gal­mi adó adó­nem­ben több mint két mil­li­árd forint vagyo­ni hát­rány érte.

A Csong­rád Megyei Főügyész­ség 29 vád­lot­tal szem­ben emelt vádat a bűn­szer­ve­zet­ben betöl­tött sze­re­pe, ille­tő­leg az álla­mi költ­ség­ve­tés­nek oko­zott vagyo­ni hát­rány­ban való köz­re­mű­kö­dé­se sze­rint minő­sü­lő költ­ség­ve­té­si csa­lás bűn­tet­te miatt. Tekin­tet­tel arra, hogy a bűn­szer­ve­zet több éven keresz­tül, orszá­gos üzlet­lán­co­kat is működ­tet­ve fej­tet­te ki a tevé­keny­sé­gét, az eljá­rás tár­gyát képe­ző cse­lek­mé­nyek vád­irat­ba tör­té­nő szer­kesz­té­se több mint 1700 oldalt tett ki.

A vád­lot­tak bűnös­sé­gé­nek kér­dé­sé­ben a Sze­ge­di Tör­vény­szék fog dönteni.