Főoldal » Archív » A temetésükre félretett pénzt is kicsalták idős emberektől a hevesi „unokázós” csalók

Idős embe­rek hiszé­keny­sé­gét hasz­nál­ta ki jog­ta­lan haszon­szer­zés­re az a két, több­szö­rö­sen bün­te­tett elő­éle­tű férfi, akik közül az egyik jelen­leg elő­ze­tes letar­tóz­ta­tás­ban van, míg társa a más ügy­ben kisza­bott sza­bad­ság­vesz­tés bün­te­té­sét tölt­ve, a bör­tön­ben várja a tár­gya­lást az ügyé­szi vád­eme­lést követően.

A közös bűnö­zői múlt­tal ren­del­ke­ző vád­lot­tak 2016. janu­ár­já­ban ter­vez­ték el, hogy a tele­fon­könyv­ből kivá­lasz­tott hívó­szá­mok alap­ján, vélet­len­sze­rű­en fog­nak fel­hív­ni embe­re­ket, és ha azok - a hang­juk­ból ítél­ve - elég idős­nek tűn­nek, meg­pró­bál­nak pénzt sze­rez­ni tőlük, csa­lárd módon azt állít­va maguk­ról, hogy ők az uno­ká­ik. A vád­lot­tak meg­osz­tot­ták a fel­ada­to­kat, esze­rint az I. rendű vád­lott­ra hárult a tele­fon­hí­vás, míg a II. rendű vád­lott­ra a pénz­át­vé­tel. A fia­ta­labb elkö­ve­tő a hívá­sok során „mamá­nak”, vagy „papá­nak” szó­lí­tot­ta az ese­ten­ként már hal­lás­ká­ro­sult, idős sér­tet­te­ket, akik­től leg­ke­ve­sebb 100.000 Ft-ot kért köl­csön az indo­kok szé­les ská­lá­ját fel­so­ra­koz­tat­va, töb­bek között sze­ren­cse­já­ték­ból eredő, vagy más pénz­tar­to­zás­ra, autó­bal­eset­re, vagy nagy tétel­ben vásá­rolt ciga­ret­ta kény­sze­rű kifi­ze­té­sé­re hivat­koz­va. A vád­lott mind­eze­ket sok eset­ben ijedt, sírós han­got szín­lel­ve adta elő, hoz­zá­té­ve, hogy tar­to­zá­sa miatt az élete is veszély­ben van, vagy őt fogva tart­ják. Ezek után min­den eset­ben közöl­te, hogy sze­mé­lye­sen nem tud elmen­ni a pén­zért, de elkül­di majd maga helyett a barát­ját. Az így becsa­pott, meg­ré­mült, uno­ká­ju­kat féltő vagy kise­gí­te­ni akaró sér­tet­tek sok­szor az összes – ese­ten­ként a saját teme­té­sük­re - meg­ta­ka­rí­tott pén­zü­ket átad­ták a náluk jelent­ke­ző II. rendű vád­lott­nak abban a hiszem­ben, hogy őt tény­leg az uno­ká­juk bízta meg a pénz átvé­te­lé­vel. A két elkö­ve­tő ezzel a mód­szer­rel ország­szer­te össze­sen hat­van­hét eset­ben tévesz­tett meg 64 és 96 év közöt­ti nyug­dí­ja­so­kat. Cse­lek­mé­nyük több­ször kísér­le­ti szak­ban maradt, mivel vagy gya­nús lett a sér­tet­tek­nek a hívás, vagy nem volt annyi meg­ta­ka­rí­tá­suk, amennyit ki akar­tak csal­ni tőlük.

Az Egri Járá­si és Nyo­mo­zó Ügyész­ség a külö­nös vissza­eső­nek minő­sü­lő vád­lot­tak­kal szem­ben - akik ellen jelen­leg is több bün­te­tő­el­já­rás van folya­mat­ban – társ­tet­tes­ként elkö­ve­tett, nagyobb kárt okozó, bűn­szö­vet­ség­ben, üzlet­sze­rű­en, a bűn­cse­lek­mény fel­is­me­ré­sé­re idős korá­nál fogva kor­lá­to­zot­tan képes sze­mély sérel­mé­re elkö­ve­tett csa­lás bűn­tet­te és más bűn­cse­lek­mé­nyek miatt nyúj­tott be vád­ira­tot a bíró­ság­ra. Ebben mind­ket­tő­jük ese­té­ben bör­tön­bün­te­tés és pénz­bün­te­tés kisza­bá­sá­ra, vala­mint nagyobb össze­gű vagyon­el­kob­zás­ra is indít­ványt tett.