Főoldal » Hírek » Életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabása érdekében fellebbez az ügyészség a tiszakécskei albérlők házát felgyújtó férfi ügyében- a Szegedi Fellebbviteli Főügyészség sajtóközleménye

A Sze­ge­di Fel­lebb­vi­te­li Főügyész­ség fenn­tar­tot­ta a Bács-Kiskun Megyei Főügyész­ség élet­fogy­tig tartó sza­bad­ság­vesz­tés kisza­bá­sa érde­ké­ben beje­len­tett fel­leb­be­zé­sét annak a 25 éves elkö­ve­tő­nek az ügyé­ben, akit a Kecs­ke­mé­ti Tör­vény­szék nem jog­erős íté­le­té­ben előre kiter­vel­ten, külö­nös kegyet­len­ség­gel, több ember sérel­mé­re, véde­ke­zés­re kép­te­len sze­mély sérel­mé­re elkö­ve­tett ember­ölés bűn­tet­té­nek kísér­le­te és köz­ve­szély­oko­zás bűn­tet­te miatt 14 év fegy­ház foko­za­tú sza­bad­ság­vesz­tés­re és 10 év köz­ügyek­től eltil­tás­ra ítélt. 

A férfi ellen azért indult bün­te­tő­el­já­rás, mert 2019 októ­be­ré­ben két fla­kon köröm­lakk­le­mo­só­val tüzet oko­zott a Tisza­kécs­ke köz­pont­já­ban talál­ha­tó 3000 négy­zet­mé­te­res mun­kás­szál­ló­ként funk­ci­o­ná­ló és üzlet­he­lyi­sé­ge­ket is tar­tal­ma­zó ingat­lan­ban azért, hogy az épü­let tulaj­do­no­sá­nak az éle­tét kioltsa.

A vád­lott a sér­tett­re azért hara­gu­dott meg, mert úgy érez­te, hogy bele kíván szól­ni az élet­vi­te­lé­be, ezért elter­vez­te, hogy a visel­ke­dé­se miatt meg­öli, melyet az álta­la is lakott épü­let­ben tör­té­nő tűz­oko­zás­sal kívánt vég­re­haj­ta­ni. Ennek érde­ké­ben az éjje­li órák­ban a folyó­son elhe­lye­zett por­ral oltó készü­lé­ke­ket elrej­tet­te, majd két helyen – köz­tük a kony­há­ban, ahol a PB gáz­pa­lack és a föld­gáz­mé­rő volt elhe­lyez­ve – szét­lo­csol­ta az égést könnyí­tő folya­dé­kot és azt öngyúj­tó­val meg­gyúj­tot­ta. A tűz az egyik helyi­ség­ben elha­ra­pó­dzott és átter­jedt a tető­szer­ke­zet­re is. Az épü­let egyik lakó­ja ész­lel­ve a tüzet, riasz­tot­ta a tűz­ol­tó­kat. Amennyi­ben nem tör­té­nik meg a tűz viszony­lag korai ész­le­lé­se és a haté­kony tűz­ol­tás, akkor az épü­let­ben alvó, leg­alább 11 sze­mély az éle­tét veszt­het­te volna. A gyúj­to­ga­tás­sal össze­füg­gés­ben sze­mé­lyi sérü­lés nem tör­tént, az ingat­lan­ban azon­ban tény­le­ge­sen több mint 9.000.000 forint kár keletkezett.

A vád­lott beis­mer­te cse­lek­mé­nye elkövetését.

Az első­fo­kú íté­let­tel szem­ben ellen­ér­de­kű fel­leb­be­zé­sek kerül­tek beje­len­tés­re. Az ügyész­ség mel­lett a vád­lott és védő­je is fel­leb­be­zés­sel élt, utób­bi­ak a kisza­bott bün­te­tés eny­hí­té­se érdekében.

A Sze­ge­di Fel­lebb­vi­te­li Főügyész­ség meg­íté­lé­se sze­rint az első­fo­kú íté­let meg­ala­po­zott, a vád­lott bűnös­sé­gé­nek meg­ál­la­pí­tá­sá­ra helye­sen került sor és a vád­lott cse­lek­mé­nyé­nek minő­sí­té­se is tör­vé­nyes. Ugyan­ak­kor a bün­te­tés kisza­bá­sa köré­ben érté­kelt súlyo­sí­tó körül­mé­nyek nyo­ma­té­ka foko­zott az eny­hí­tő körül­mé­nyek­hez képest. Az élet elle­ni bűn­cse­lek­mény négy körül­mény foly­tán is súlyo­sab­ban minő­sül és az sem hagy­ha­tó figyel­men kívül, hogy a ter­helt köz­ve­szély­oko­zás bűn­tet­té­nek kísér­le­te miatt folya­mat­ban lévő bün­te­tő­el­já­rás hatá­lya alatt követ­te el cse­lek­mé­nyét. Ezért miu­tán a vád­lott szá­má­ra az embe­ri élet valós érté­ket nem kép­vi­sel, a cél­jai eléré­sé­nek alá­ren­de­li mások éle­tét, testi épsé­gét, szem előtt tart­va a cse­lek­mény tény­le­ges tár­gyi súlyát, a vád­lott eltor­zult érték­rend­jét és a sze­mé­lyé­ben rejlő tár­sa­da­lom­ra veszé­lyes­ség maga­sabb fokát, vele szem­ben élet­fogy­tig tartó sza­bad­ság­vesz­tés kisza­bá­sa indokolt.

A fel­lebb­vi­te­li főügyész­ség másod­fo­kú indít­vá­nyá­ban az Íté­lő­táb­la felé jelez­te azt is, hogy nem tart­ja indo­kolt­nak a vád­lott fel­té­te­les sza­bad­ság ked­vez­mé­nyé­ből tör­té­nő kizá­rá­sát és indít­vá­nyoz­ta, hogy annak leg­ko­ráb­bi idő­pont­ját a tör­vény által meg­en­ge­dett leg­rö­vi­debb idő­tar­tam­ban hatá­roz­za meg a bíró­ság, amely 25 év.

A beje­len­tett fel­leb­be­zé­sek ala­pos­sá­ga tár­gyá­ban a Sze­ge­di Íté­lő­táb­la hoz döntést.