Főoldal » Hírek » Rendezvények » Évértékelő értekezlet a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Főügyészégen

A Megyei Főügyész­ség 2017. évi tevé­keny­sé­gét érté­kel­ték összügy­é­szi érte­kez­let kere­té­ben Mis­kol­con 2018. már­ci­us 8-án. Az érte­kez­le­ten részt vett Dr. Laj­tár Ist­ván köz­jo­gi leg­főbb ügyész helyettes.

Dr. Mis­kol­ci Lász­ló főügyész fel­szó­la­lá­sá­ban elmond­ta, hogy a megye ügyé­szi szer­ve­ze­te a tava­lyi évben is meg­fe­le­lő sze­mé­lyi és tár­gyi fel­té­te­lek mel­lett végez­te mun­ká­ját. A gyak­ran és jelen­tő­sen vál­to­zó jog­sza­bá­lyi kör­nye­zet­ben is szak­ma­i­lag kiemel­ke­dő volt a tel­je­sít­mény. A főügyész­ség taka­ré­ko­san gaz­dál­ko­dott a költ­ség­ve­té­si for­rá­sok­kal, min­den szük­sé­ges fel­adat­ra jutott a pénz­ügyi keret­ből. Az ügyé­szek tavaly is szá­mos bel­föl­di és kül­föl­di kon­fe­ren­ci­án vet­tek részt, tudo­má­nyos pályá­za­to­kon is szép sike­re­ket értek el. A jövő­re nézve kiemel­te, hogy foly­ta­tód­nak az épü­let­fej­lesz­té­sek. Az Encsi Járá­si Ügyész­ség új épü­le­té­nek ter­ve­zé­se befe­je­ző­dött, hama­ro­san meg­kez­dő­dik az építkezés.

Dr. Mar­tossy György bün­te­tő szak­ági főügyész helyet­tes beszá­mo­ló­já­ban kifej­tet­te, hogy tavaly is foly­ta­tó­dott az a sok éves ten­den­cia, misze­rint csök­kent az ismert­té vált bűn­cse­lek­mé­nyek száma. A megye ügyész­sé­gei az ügyek több mint felét gyor­sí­tott eljá­rás­ban tud­ták a bíró­ság elé vinni. A tör­vé­nyes határ­idő­ket maxi­má­li­san betart­va hoz­ták meg az intéz­ke­dé­se­ket. A vád­ered­mé­nyes­ség hosszú évek óta az orszá­gos átlag­nak meg­fe­le­lő. Az ügyek 97,63 szá­za­lé­ká­ban volt ered­mé­nyes a vád­kép­vi­se­let a bíró­sá­gon. Az új bün­te­tő­el­já­rá­si tör­vény 2018 júli­us 1-jén lép hatály­ba, amely jelen­tős vál­to­zást hoz mind a nyo­mo­zás fel­ügye­let, mind a vád­kép­vi­se­let vonat­ko­zá­sá­ban. Az erre tör­té­nő fel­ké­szü­lés az ügyé­szi szer­ve­zet kiemelt fel­ada­ta 2018-ban.

Dr. Panyi Béla köz­jo­gi szak­ági főügyész­he­lyet­tes kiemel­te, hogy jelen­tős jog­sza­bá­lyi vál­to­zá­sok követ­kez­tek be a szak­te­rü­le­ten, azon­ban az ügyé­szek eze­ket szak­sze­rű­en alkal­maz­va végez­ték fel­ada­tu­kat. Új típu­sú fel­ada­tok jelen­tek meg a szak­ág tevé­keny­sé­gé­ben. Cég­ügyek tekin­te­té­ben közel három­száz intéz­ke­dés tör­tént. Sza­bály­sér­té­si terü­le­ten jelen­tős szám­ban nyúj­tot­tak be az ügyész­sé­gek per­újí­tá­si indít­vá­nyo­kat. Növe­ke­dett az állam­pol­gá­ri kérel­mek száma is a köz­ér­dek­vé­del­mi szak­te­rü­le­ten. A büntetés-végrehajtási fel­ügye­let terü­le­tén, elté­rő­en az ügyé­szi munka más terü­le­te­i­től, évek óta folya­ma­tos a mun­ka­te­her növe­ke­dés, 2015-hoz képest 2017-re a két év alatt mint­egy 50 szá­za­lé­kos emel­ke­dés volt megfigyelhető.

Dr. Laj­tár Ist­ván leg­főbb ügyész helyet­tes kiemel­te, hogy a gyor­san vál­to­zó jog­sza­bá­lyi kör­nye­zet­ben szá­mos kihí­vás­sal kell szem­be­néz­nie az ügyész­sé­gek­nek. Az igaz­ság­ügyi kodi­fi­ká­ció 2017-ben jelen­tős mér­té­kű volt, több idén hatály­ba lépő tör­vényt foga­dott el a par­la­ment. Így az új pol­gá­ri per­rend­tar­tást, vagy az új bün­te­tő­el­já­rá­si tör­vényt. Ezek egy­faj­ta új idő­szá­mí­tás kez­de­tét jelen­tik az ügyész­ség éle­té­ben is. 2018 janu­ár 1-től az elekt­ro­ni­kus ügy­in­té­zés is meg­in­dult, mely­hez az ügyész­ség mind a tech­ni­kai, mind az infor­ma­ti­kai, mind a sze­mé­lyi fel­té­te­le­ket biz­to­sí­tot­ta. Rámu­ta­tott, hogy évek óta ten­den­cia az ügy­ér­ke­zés csök­ke­né­se, amely azt indi­kál­ja, hogy nagyobb figye­lem for­dít­ha­tó a minő­ség javí­tá­sá­ra. Az új bün­te­tő­el­já­rá­si tör­vény kap­csán újra kell gon­dol­ni az ügyé­szi sze­rep­vál­la­lást az eljárásban.

A köz­jo­gi szak­ág tevé­keny­sé­ge kap­csán elmond­ta, hogy pro­ak­tív szem­lé­let­re van szük­ség a vál­to­zó jog­sza­bá­lyi kör­nye­zet­ben. Az ügyész­ség­nek meg kell talál­nia azo­kat a szak­te­rü­le­te­ket, ahol érde­mi tör­vé­nyes­sé­gi tevé­keny­sé­get tud ellátni.

Sze­mély­ügyi kér­dé­sek kap­csán kifej­tet­te, hogy élet­pá­lyá­ban kell gon­dol­kod­nia az itt dol­go­zók­nak, mely­ben pon­to­san lát­ha­tó­nak és ter­vez­he­tő­nek kell len­nie a szak­mai előmenetelnek.

Zár­sza­vá­ban meg­kö­szön­te az érté­kes és szín­vo­na­las mun­ka­vég­zést. Meg­fo­gal­maz­ta a Leg­főbb Ügyész­ség elvá­rá­sát, mely sze­rint az eddi­gi ered­mé­nyek meg­tar­tá­sa mel­lett az elő­re­lé­pés lehe­tő­sé­ge­i­nek kihasz­ná­lá­sá­ra is nagy figyel­met kell fordítani.