Főoldal » Hírek » Késsel támadt bérlőjére a zavart bérbeadó – a Fővárosi Főügyészség sajtóközleménye

A Fővá­ro­si Főügyész­ség kény­szer­gyógy­ke­ze­lés elren­de­lé­sét indít­vá­nyoz­za azzal a kül­föl­di állam­pol­gár­sá­gú fér­fi­val szem­ben, aki kés­sel támadt a bérlőjére.

A vád­irat sze­rint egy 60 éves, Magyar­or­szá­gon élő kül­föl­di állam­pol­gár pan­zi­ót működ­te­tett a XVI. kerü­let­ben, amely­ben ő is ott lakott a csa­lád­já­val. A szál­lás­hely egyik lak­ré­szét a sér­tett nő és férje bérel­ték. A sér­tett és a vád­lott jó viszonyt ápol­tak, a nő segí­tett a fér­fi­nak a hiva­ta­los ügyei inté­zé­sé­ben, illet­ve az orvo­sok­kal való kap­cso­lat­tar­tás­ban, mivel a vád­lott nem beszél­te jól a magyar nyel­vet, magya­rul írni és olvas­ni sem tudott.

A férfi 2022. már­ci­u­sá­ban Covid-19 vírus­fer­tő­zé­sen esett át, amely után időn­ként zavart­ság jelent­ke­zett nála, és az is elő­for­dult, hogy sen­kit nem ismert fel a kör­nye­ze­té­ben. Emi­att a vád­lott csa­lád­ja a sér­tett köz­re­mű­kö­dé­sé­vel beuta­lót kért a férfi pszi­chi­át­ri­ai vizs­gá­la­tá­ra. A csa­lád kéré­sé­re a sér­tett 2021. júni­us 25-én, a kora dél­előt­ti órák­ban, a pan­zi­ó­ban írás­ban össze­fog­lal­ta a vád­lott tüne­te­it, hogy ezzel is segít­se majd a vizs­gá­la­tot.  Eköz­ben meg­je­lent a vád­lott és meg­kér­te a sér­tet­tet, hogy olvas­sa fel, amit írt, majd mivel úgy ítél­te meg, hogy a nő nem meg­fe­le­lő ada­to­kat írt róla, és valót­la­nul tün­tet­te fel őt beteg­nek, magá­hoz vett egy kony­ha­kést, és az ablak­nál ülő sér­tet­tet hátul­ról, jobb lapoc­ka tájé­kon meg­szúr­ta. Ami­kor a sér­tett véde­kez­ni kez­dett, a vád­lott foly­tat­ta a táma­dást, és meg­pró­bál­ta több­ször is mell­ka­son szúr­ni a nőt, aki eze­ket azon­ban kivéd­te és végül el tudta venni tőle a kést. Ekkor a tovább dula­ko­dó vád­lot­tal szem­ben töb­ben is a nő segít­sé­gé­re siet­tek, így a férfi elhát­rált onnan, majd a fele­sé­gé­vel hív­ták a rend­őr­sé­get. Ezzel egy­ide­jű­leg a sér­tett férje is érte­sí­tet­te a hatóságokat.

Az áldo­zat tény­le­ge­sen csak könnyű – 8 napon belül gyó­gyu­ló - sérü­lé­se­ket szen­ve­dett, azon­ban a táma­dás inten­zi­tá­sá­ra és annak kitar­tó vol­tá­ra, az elkö­ve­tés esz­kö­zé­re, vala­mint a szú­rá­sok irá­nyá­ra, a táma­dott test­tá­jak­ra figye­lem­mel a vád­lott cse­lek­mé­nye alkal­mas lett volna súlyo­sabb, akár élet­ve­szé­lyes sérü­lés oko­zá­sá­ra is, amely­nek elma­ra­dá­sa a sér­tett aktív véde­ke­zé­sé­nek és a vélet­len­nek köszönhető.

A Fővá­ro­si Főügyész­ség a fér­fi­val szem­ben élet­ve­szélyt okozó testi sér­tés bűn­tet­té­nek kísér­le­te miatt nyúj­tott be vád­ira­tot a bíróságra.

Az igaz­ság­ügyi elme­or­vos szak­ér­tő véle­mé­nye alap­ján a ter­helt – az elkö­ve­tés­kor is fenn­állt kóros elme­ál­la­po­ta miatt – nem bün­tet­he­tő. Erre figye­lem­mel, az ügyész­ség indít­vá­nyoz­ta, hogy a Fővá­ro­si Tör­vény­szék a vád­lot­tal szem­ben – fel­men­té­se mel­lett – ren­del­je el a kény­szer­gyógy­ke­ze­lé­sét. A vád­lott jelen­leg elő­ze­tes kény­szer­gyógy­ke­ze­lés alatt áll.

A kény­szer­gyógy­ke­ze­lés a tár­sa­da­lom védel­me és a ter­helt gyó­gyí­tá­sa érde­ké­ben, az ilyen ese­tek­ben a tör­vény köte­le­ző ren­del­ke­zé­se alap­ján alkal­ma­zan­dó, hatá­ro­zat­lan ideig tartó bün­te­tő­jo­gi intézkedés.