Főoldal » Archív » Újabb unokázós csalások a fővárosban – vádat emelt az ügyészség

A Buda­pes­ti IX. Kerü­le­ti Ügyész­ség össze­sen 21 rend­be­li csa­lás bűn­tet­te miatt nyúj­tott be vád­ira­tot négy fér­fi­val szem­ben, akik a vád sze­rint idős­ko­rú­ak­tól csal­tak ki pénzt azzal a mód­szer­rel, hogy a tele­fo­non fel­ke­re­sett sér­tet­tek bajba jutott gyer­me­ké­nek vagy uno­ká­já­nak adták ki magukat.

A vád sze­rint a vád­lot­tak 2015 ápri­li­sá­tól 2016 janu­ár­já­ig Buda­pest terü­le­tén rend­sze­res haszon­szer­zé­si cél­lal idős, a bűn­cse­lek­mény fel­is­me­ré­sé­re kor­lá­to­zot­tan képes sze­mé­lyek sérel­mé­re követ­tek el úgy­ne­ve­zett „uno­ká­zós csalásokat”.

Az elkö­ve­tők mód­sze­re az volt, hogy a sér­tet­tek nevét, tele­fon­szá­mát tele­fon­könyv­ből néz­ték ki és talá­lom­ra hív­ták fel őket. Amennyi­ben a hang­ja alap­ján idős­ko­rú nő vette fel a tele­font, úgy eltor­zí­tott, síró han­gon a sér­tett bajba jutott gyer­me­ké­nek vagy uno­ká­já­nak adta ki magát a tele­fo­ná­ló csaló. Jel­lem­ző­en arra hivat­ko­zott, hogy bal­ese­tet oko­zott, vagy nagy össze­gű tar­to­zá­sa van, és azon­nal fizet­nie kell, külön­ben baja esik. A tele­fo­ná­ló a sér­tet­tek­nek ezután azt mond­ta, hogy a pénzt vagy ékszert majd az egyik isme­rő­se veszi át a meg­be­szélt helyen.

A vád­lot­tak szer­ve­zet­ten követ­ték el a bűn­cse­lek­mé­nye­ket, az elkö­ve­té­se­ket az első­ren­dű vád­lott szer­vez­te és irá­nyí­tot­ta, de volt olyan, hogy ő maga is tele­fo­nált. A pén­zért, éksze­re­kért álta­lá­ban a három közül vala­me­lyik tár­sát küld­te. Az átvett pénzt, éksze­re­ket ezután az első­ren­dű vád­lott­nak kel­lett átad­ni­uk, aki annak 10%-át adta a tele­fo­ná­ló­nak, másik 10%-ot pedig az átvevőnek.

Az ismer­te­tett mód­szer­rel a vád­lot­tak a vád sze­rint össze­sen 21 csa­lást követ­tek el. A sér­tet­tek jel­lem­ző­en 75 év felet­ti­ek - a leg­idő­sebb 90 éves - vol­tak az elkö­ve­tés ide­jén. Tőlük a vád­lot­tak össze­sen több mint 6,5 mil­lió forint érték­ben sze­rez­tek meg kész­pénzt, illet­ve ékszereket.

Több eset­ben kísér­le­ti szak­ban maradt a cse­lek­mé­nyük, mert több sér­tett idő­köz­ben – miu­tán a való­di uno­kát fel­hív­ta – rájött a csa­lás­ra. Volt olyan sér­tett is, aki azt mond­ta, ide­gen­nek nem ad át pénzt, illet­ve az egyi­kük a hely­szín­re érke­ző elkö­ve­tő­től a sze­mé­lyi iga­zol­vá­nyát kérte, aki viszont ekkor elme­ne­kült a hely­szín­ről. A veszé­lyez­te­tett érték ezek­ben az ese­tek­ben még több mil­lió forint volt.

A kerü­le­ti ügyész­ség az ügy­ben össze­sen 21 rend­be­li nagyobb kárt okozó, üzlet­sze­rű­en és a bűn­cse­lek­mény fel­is­me­ré­sé­re idős korá­nál fogva kor­lá­to­zot­tan képes sze­mély sérel­mé­re elkö­ve­tett csa­lás bűn­tet­te miatt emelt vádat, amely bűn­cse­lek­mény bün­te­té­si téte­lé­nek felső hatá­ra – a bűn­hal­ma­zat miatt – hét és fél évig ter­je­dő szabadságvesztés.