Ugrás a tartalomra
Főoldal » Hírek » 1 milliárd forinttal rövidítették meg a költségvetést – a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség sajtóközleménye

A Bács-Kiskun Vár­me­gyei Főügyész­ség üzlet­sze­rű­en, bűn­szö­vet­ség­ben elkö­ve­tett költ­ség­ve­té­si csa­lás és hamis magán­ok­irat fel­hasz­ná­lá­sa miatt vádat emelt 8 fér­fi­val szem­ben, akik az áfa fize­tés elke­rü­lé­se érde­ké­ben a Közös­ség­ből beszer­zett sajt­ter­mé­ke­ket fik­tív cég­lán­co­la­to­kon keresz­tül­fut­tat­va több mint 1 mil­li­árd forint hiányt okoz­tak a költségvetésnek.

A vád sze­rint az ügy három vád­lott­ja továb­bi bűn­tár­sa­ik köz­re­mű­kö­dé­sé­vel 2015 ele­jé­től sajt­ter­mé­kek nagy­ke­res­ke­del­mé­vel kez­dett fog­lal­koz­ni. Ennek kere­té­ben az Euró­pai Unió terü­le­té­ről – főként Len­gyel­or­szág­ból – ún. „eltű­nő cégek” nevé­ben beho­zott sajt­ter­mé­ke­ket magyar­or­szá­gi cégek­ből álló fik­tív cég­lán­co­lat beik­ta­tá­sá­val érté­ke­sí­tet­ték azért, hogy a bel­föl­di áfa fize­té­si köte­le­zett­sé­get elkerüljék.

A bel­föl­di keres­ke­dés­hez egyi­kük már műkö­dő, ren­de­zett adó­ha­tó­sá­gi elő­élet­tel ren­del­ke­ző, ún. „tisz­ta” cégét hasz­nál­ták fel. A tény­le­ges érté­ke­sí­tést végző céget biz­to­sí­tó üzlet­társ havon­ta rend­sze­res díja­zás­ban része­sült azért, mert tár­sa­i­nak hoz­zá­fé­rést adott a cég bank­szám­lá­já­hoz, továb­bá fel­ha­tal­maz­ta őket szám­lák és szál­lí­tó­le­ve­lek kiál­lí­tá­sá­ra. A bűnös szö­vet­ség har­ma­dik tagja a köz­re­mű­kö­dé­sé­ért szin­tén juta­lé­kot kapott min­den leszál­lí­tott kami­onnyi áru után.

A vád­lot­tak egyi­ke a vevők­kel tar­tot­ta a kap­cso­la­tot és koor­di­nál­ta a szál­lí­tá­so­kat. Emel­lett a banki pénz­ügyi műve­le­te­ket és a meg­ren­de­lést is kéz­ben tartotta.

Miu­tán az adó­ha­tó­ság vala­me­lyik köz­be­ik­ta­tott cég­adó­szá­mát töröl­te, a vád­lot­tak azon­nal egy másik céget kezd­tek el fel­hasz­nál­ni a fik­tív szám­lá­zás­ra. Elő­for­dult, hogy a köz­be­ik­ta­tott cég bejegy­zett tulaj­do­no­sa és kép­vi­se­lő­je nem­lé­te­ző sze­mély volt, aki­nek a nevé­re hamis okmá­nyok fel­hasz­ná­lá­sá­val került az üzletrész.

A vád­lot­tak által közel négy éven át működ­te­tett cég­há­ló­zat össze­sen több mint 1 mil­li­árd forint­tal káro­sí­tot­ta meg a magyar költségvetést.

Az ügyész­ség a három fér­fit külö­nö­sen nagy vagyo­ni hát­rányt okozó, üzlet­sze­rű­en, bűn­szö­vet­ség­ben elkö­ve­tett költ­ség­ve­té­si csa­lás bűn­tet­té­vel és hamis magán­ok­irat fel­hasz­ná­lá­sá­nak vét­sé­gé­vel vádol­ja. Tár­sa­ik­nak a köz­re­mű­kö­dé­sük foly­tán oko­zott vagyo­ni hát­rány mér­té­ké­nek meg­fe­le­lő­en minő­sü­lő költ­ség­ve­té­si csa­lás bűn­tet­te, hamis magán­ok­irat fel­hasz­ná­lá­sá­nak vét­sé­ge, illet­ve közokirat-hamisítás bűn­tet­te miatt kell felel­ni­ük. Bűnös­sé­gük­ről a Kecs­ke­mé­ti Tör­vény­szék fog dönteni.