A Debreceni Fellebbviteli Főügyészség az ítélet helybenhagyását indítványozta annak a nőnek az ügyében, akit újszülött gyermekének megölése miatt 10 év fegyházbüntetésre ítélt az első fokú bíróság.
Az Egri Törvényszék tizennegyedik életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett emberölés bűntette miatt 10 év fegyházbüntetésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte azt a nőt, aki egy hevesi település határában magára hagyta újszülött gyermekét. A törvényszék a vádlott szülői felügyeleti jogát három gyermeke vonatkozásában is megszüntette.
A nem jogerős ítélet tényállása szerint a vádlott 16 éves kora óta rendezetlen életvitelt folytatott, bel- és külföldön egyaránt végzett prostitúciós tevékenységből tartotta fenn magát. Az évek alatt számos alkalommal szakította meg nem kívánt terhességeit művi úton, illetve előfordult, hogy várandóssága spontán vetéléssel végződött. Három kiskorú gyermeke a hozzátartozók gondozásában él, velük kapcsolatot nem tart.
A vádlott 2019. év őszén ismételt állapotos lett, azonban terhesgondozásra nem járt és nem vett igénybe orvosi ellátást sem. 2020 márciusában kereste fel testvérét, aki a terhessége miatt befogadta őt. Június közepén a szülési fájdalmak jelentkezésekor – anélkül, hogy bárkinek szólt volna – a település határában lévő mezőgazdasági területre ment, ahol világra hozta egészséges, életképes fiúgyermekét. A szülést követően az újszülött ellátásáról nem gondoskodott, a földön fekvő csecsemőt paladarabokkal letakarva magára hagyta és visszament a testvére házába. Rokonai kérdésére azt a választ adta, miszerint az újszülöttet a közeli kórház e célra rendszeresített inkubátorában helyezte el.
A magára hagyott gyermek ellátatlanság következtében rövid időn belül életét vesztette.
A vádlott a bűncselekmény elkövetését beismerte, a tárgyaláshoz való jogáról lemondott, az ítélet ellen nem élt jogorvoslattal. Védője a büntetés enyhítése végett, a kiszabott szabadságvesztés tartamának csökkentése és enyhébb végrehajtási fokozat megállapítása érdekében jelentett be fellebbezést.
A Debreceni Fellebbviteli Főügyészség az ítélet helybenhagyását indítványozta. Álláspontja szerint, az elsőfokú bíróság igen méltányos büntetést szabott ki a vádlottal szemben. A minősített emberölés büntetési tétele 10 évtől 20 évig terjedő, vagy életfogytig tartó szabadságvesztés. A törvényi minimumban megállapított fegyházbüntetés további enyhítésének nincs indoka. Életkoruk szerint ugyanis nem lehet különbséget tenni a gyermek sértettek között. A vádlotti személyiség társadalomra veszélyességének értékelése mellett a büntetésnek az általános megelőzés céljait is szolgálnia kell. Nincs a vádlottal szemben olyan méltányolható indok, amely a büntetés kiszabásánál irányadó középmértékhez – jelen esetben 15 év – képest ennyivel enyhébb büntetés alkalmazását indokolta volna.
A büntetőügyben másodfokon a Debreceni Ítélőtábla határoz.