Ugrás a tartalomra
Főoldal » Archív » A Legfőbb Ügyészség sajóközleménye

A Leg­főbb Ügyész­ség eseti vizs­gá­la­tá­nak meg­ál­la­pí­tá­sa sze­rint a vád­lot­tak 18%-át hall­gat­ták ki a nyo­mo­zó ható­sá­gok a nyo­mo­zás során elő­ző­leg tanú­ként. Az ilyen tanú­ki­hall­ga­tá­sok több­sé­ge ugyan­ak­kor nem volt tör­vény­sér­tő, mivel a nyo­mo­zás ezen idő­sza­ká­ban még nem volt adat arra, hogy a tanú bűn­cse­lek­ményt köve­tett el. A helyes nyo­mo­zá­si gya­kor­lat érde­ké­ben az ügyész­ség irány­mu­ta­tást ad ki.

 Dr. Bárándy Ger­gely ország­gyű­lé­si kép­vi­se­lő a 2015. már­ci­us 30-án dr. Polt Péter leg­főbb ügyész­hez inté­zett azon­na­li kér­dé­sé­ben – az un. Quaestor-ügy rend­őr­sé­gi nyo­mo­zá­sa kap­csán – kifo­gá­sol­ta, hogy „..azo­kat, akik­ről biz­to­san lehe­tett tudni, hogy érin­tet­tek és bűn­cse­lek­ményt követ­nek el, … leg­alább tanú­ként miért nem hall­gat­ták ki”.

Dr. Polt Péter leg­főbb ügyész az azon­na­li kér­dés­re adott vála­szá­ban rámu­ta­tott, hogy „aki poten­ci­á­lis gya­nú­sí­tott, az nem hall­gat­ha­tó ki elő­ző­leg tanú­ként, ez min­den­faj­ta embe­ri jog­nak ellent­mond”.

Dr. Bárándy Ger­gely ország­gyű­lé­si kép­vi­se­lő a 2015. ápri­lis 07-ei azon­na­li kér­dé­sé­ben már azt mond­ta, hogy: „…én nem a Quaestor-vezér tanú­kén­ti kihall­ga­tá­sát kér­tem szá­mon az ügyész­sé­gen, hanem a gya­nú­sí­tot­tit”.

Dr. Polt Péter leg­főbb ügyész a vála­szá­ban rámu­ta­tott, hogy egy hét alatt meg­vál­to­zott a kép­vi­se­lő véle­mé­nye: „A kép­vi­se­lő úr egy hete gya­kor­la­ti­lag tör­vény­sér­tő gya­kor­lat foly­ta­tá­sá­ra bíz­tat­ta az ügyész­sé­get, ame­lyet én elutasítottam.”

Egy a médi­á­ban gyak­ran nyi­lat­ko­zó ügy­véd – a leg­főbb ügyész már­ci­us 30-ai par­la­men­ti kije­len­té­se kap­csán, azt hazug­ság­nak nevez­ve  – azt állí­tot­ta, hogy a nyo­mo­zá­sok leg­alább 50 szá­za­lé­ká­ban van arra példa, hogy a gya­nú­sí­tot­tat koráb­ban tanú­ként hall­gat­ták ki. Más ügy­véd 60-70 szá­za­lék­ra tette ennek arányát.

A Leg­főbb Ügyész­ség a 2015. ápri­lis 1-jei saj­tó­köz­le­mé­nyé­ben mind­ezt szak­ma­i­lag visszautasította.

A Leg­főbb Ügyész­ség rámu­ta­tott, hogy – a bün­te­tő­el­já­rás­ra vonat­ko­zó sza­bá­lyok­ból követ­ke­ző­en – aki poten­ci­á­lis gya­nú­sí­tott, azt nem lehet tanú­ként kihall­gat­ni. Poten­ci­á­lis gya­nú­sí­tott­ról akkor beszél­he­tünk, amennyi­ben van sze­mély­re sza­bott gyanú, de az még nem megalapozott.

Amennyi­ben viszont nincs még sze­mély­re sza­bott gyanú – pél­dá­ul azért, mert a ható­ság még egy­ál­ta­lán nem tudja, ki a szóba jöhe­tő elkö­ve­tő, ame­lyet az eljá­rás későb­bi mene­te tisz­táz­hat –, nincs aka­dá­lya az ille­tő tanú­kén­ti kihall­ga­tá­sá­nak.

A bün­te­tő­el­já­rás során senki sem köte­lez­he­tő arra, hogy önma­gát ter­he­lő val­lo­mást tegyen, és önma­ga ellen bizo­nyí­té­kot szol­gál­tas­son. Ezért a tanú (aki­nek egyéb­ként val­lo­más­té­te­li, ezen belül pedig „igaz­mon­dá­si” köte­le­zett­sé­ge van), meg­ta­gad­hat­ja a val­lo­más­té­telt (töb­bek között) az olyan kér­dés­sel kap­cso­lat­ban, amely­nek a való­ság­hű meg­vá­la­szo­lá­sá­val magát vagy hoz­zá­tar­to­zó­ját bűn­cse­lek­mény elkö­ve­té­sé­vel vádolná.

Ezzel szem­ben a ter­helt val­lo­más­té­tel­re egy­ál­ta­lán nem köte­les, de ha tesz is val­lo­mást, a válasz­adást bár­mely kér­dés­re megtagadhatja

Fon­tos garan­ci­á­lis sza­bály még, hogy a gya­nú­sí­tott­nak a koráb­ban tanú­ként ugyan­ar­ra a tény­re tett val­lo­má­sa – ha gya­nú­sí­tott­ként nem tart­ja fenn – bizo­nyí­tá­si esz­köz­ként nem vehe­tő figyelembe.

Dr. Polt Péter leg­főbb ügyész - a koráb­bi azon­na­li kér­dé­se, illet­ve a május eleji meg­ke­re­sé­se nyo­mán arról tájé­koz­tat­ta most dr. Bárándy Ger­gely ország­gyű­lé­si kép­vi­se­lőt, hogy az ügyész­ség nem ren­del­ke­zik olyan nyil­ván­tar­tás­sal, amely alkal­mas lenne annak sta­tisz­ti­kai kimu­ta­tá­sá­ra, hogy hány olyan bün­te­tő­ügy volt az elmúlt 5 évben, amely­ben a tanú­ként kihall­ga­tott sze­mé­lye­ket az eljá­rás későb­bi sza­ka­szá­ban gya­nú­sí­tott­ként hall­gat­ta ki a nyo­mo­zó ható­ság. Ennek meg­ál­la­pí­tá­sá­ra kizá­ró­lag több száz­ezer ügy téte­les átvizs­gá­lá­sa alap­ján kerül­het­ne sor, az ügyész­ség­nek, a min­den­na­pi fel­ada­ta­i­nak ellá­tá­sa mel­lett, azon­ban ilyen vizs­gá­lat elvég­zé­sé­re nincs lehetősége.

Ugyan­ak­kor a kér­dés fel­me­rü­lé­sét köve­tő­en a Leg­főbb Ügyész­ség saját kez­de­mé­nye­zé­sé­ből szú­ró­pró­ba­sze­rű vizs­gá­la­tot vég­zett. A rep­re­zen­ta­tív, de orszá­gos jel­le­gű vizs­gá­lat a bíró­sá­gok által 2015. ápri­lis 9. és 15. nap­já­ra kitű­zött tár­gya­lá­sok vád­lott­ja­i­ra ter­jedt ki. A tár­gya­lá­si napok kivá­lasz­tá­sá­ra vélet­len­sze­rű­en került sor. A vizs­gá­lat az összes ügyre vonat­ko­zó adat­gyűj­tés mel­lett 41 ugyan­csak vélet­len­sze­rű­en kivá­lasz­tott ügy téte­les vizs­gá­la­tát is jelentette.

A beszer­zett ada­tok alap­ján meg­ál­la­pí­tást nyert, hogy a két emlí­tett napra kitű­zött tár­gya­lá­sok össze­sen 2723 vád­lot­tat érin­tet­tek, akik közül 495-öt (a vád­lot­tak 18 %-át) hall­gat­tak ki a nyo­mo­zás során tanú­ként is.

A téte­le­sen vizs­gált 41 ügy­nek 54 vád­lott­ja volt. A téte­les vizs­gá­lat során meg­ál­la­pí­tást nyert, hogy;

– 31 vád­lott tanú­ki­hall­ga­tá­sa nem volt tör­vény­sér­tő, mivel a nyo­mo­zás ezen idő­sza­ká­ban még nem volt adat arra, hogy a tanú bűn­cse­lek­ményt köve­tett el;

– 12 vád­lot­tat úgy hall­gat­ták ki tanú­ként, hogy volt ter­he­lő adat velük szem­ben, de ez nem érte el az ala­pos gyanú szint­jét (poten­ci­á­lis gya­nú­sí­tot­tak), ezért a tanú­kén­ti kihall­ga­tá­suk sér­tet­te a tisz­tes­sé­ges eljá­rás elvét;

– 11 sze­mélyt ille­tő­en úgy került sor a tanú­ki­hall­ga­tás­ra, hogy velük szem­ben ekkor már meg­fe­le­lő bizo­nyí­té­kok áll­tak ren­del­ke­zés­re a meg­ala­po­zott gyanú köz­lé­sé­hez. Ezek a tanú­ki­hall­ga­tá­sok tör­vény­sér­tő­ek vol­tak. A tör­vény­sér­tés­hez az veze­tett, hogy a nyo­mo­zó ható­ság hibá­san érté­kel­te a ren­del­ke­zés­re álló bizonyítékokat.

A vizs­gált ügyek közül 4 ügy­ben foly­ta­tott nyo­mo­zást az ügyész­ség. Ezek­ben az ügyek­ben nem volt a tisz­tes­sé­ges eljá­rást vagy a tör­vényt sértő tanúkihallgatás. 

Összes­sé­gé­ben a konk­rét ügyek vizs­gá­la­tá­nak ered­mé­nye arra utalt, hogy a gya­nú­sí­tot­tak­nak tanú­ként tör­té­nő kihall­ga­tá­sá­ra a nyo­mo­zó ható­ság hely­te­len gya­kor­la­ta alap­ján került sor. A tör­vény­sér­tő tanú­ki­hall­ga­tá­sok kikü­szö­bö­lé­se érde­ké­ben a Leg­főbb Ügyész­ség irá­nyí­tó intéz­ke­dés kiadá­sát tervezi.

Olyan ügy­ről ugyan­ak­kor nincs a Leg­főbb Ügyész­ség­nek tudo­má­sa, amellyel kap­cso­lat­ban a bíró­ság kifo­gá­sol­ta volna a vád­lott koráb­bi tanú­kén­ti kihallgatását.

Leg­főbb Ügyész­ség sajtóközleménye