Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció európai parlamenti képviselője valótlanságot állít azt nyilatkozva, hogy: „…Magyarország az egyetlen olyan uniós tagállam, amely eddig nem rendelt el nyomozást az uniós hivatal jelentéseit követően.”
A valóság ezzel szemben az, hogy valamennyi olyan esetben, amikor az OLAF igazságügyi ajánlással fordult a Legfőbb Ügyészséghez, az ügyészség elrendelte a nyomozást, illetve amennyiben már folyamatban volt a nyomozás, az OLAF ajánlását a nyomozás irataihoz csatolták és abban értékelték.
Jelen esetben – ami nem példa nélküli – az ügyészség – az igazságügyi ajánlásnak megfelelően – a korábban már megindított nyomozás irataihoz csatolta az OLAF vizsgálatának az eredményét. Ráadásul az OLAF az általa is tudott magyar nyomozás adataira is tekintettel volt a saját jelentése összeállításakor.
Az OLAF és a Legfőbb Ügyészség között folyamatos az egyeztetés és az információcsere, amelyet dr. Polt Péter legfőbb ügyész és dr. Giovanni Kessler OLAF főigazgató a 2015. júniusában a Legfőbb Ügyészségen történt találkozóján is megerősített.
Az OLAF 2012-2016. között összesen 28 igazságügyi ajánlást tett a Legfőbb Ügyészség felé, amely – a saját közigazgatási vizsgálatuk alapján – bűncselekmény gyanújára utalt. Valamennyi igazságügyi ajánlást nyomozás keretében vizsgálták, illetve vizsgálják a magyar hatóságok.
Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) mint az Európai Unió közigazgatási vizsgálati szolgálata, közigazgatási vizsgálatok végzésére jogosult. Emellett segítheti a tagállami hatóságok munkáját, közreműködik az általuk végzett közigazgatási vizsgálatokban, illetve összehangolja a több államot érintő ügyeket.
Az ügyekben folytatott vizsgálatok lezárásaként az OLAF Pénzügyi Ajánlásokat tehet az ügyek Európai Unió Költségvetését érintő vonatkozásaiban.
Ezen túlmenően, amennyiben a közigazgatási vizsgálat a nemzeti Büntető Törvénykönyv megsértésének gyanúját veti fel, az OLAF a zárójelentését eljuttatja az Ügyészséghez, vagy átadja a rendelkezésére álló információkat és a bűncselekmény gyanúja miatt az ajánlott további lépések megküldésével feljelentéssel él.
Az OLAF-nak ugyanakkor nincs büntetőügyekre vonatkozó nyomozati jogköre, illetve nincs hatásköre korrupciós ügyekben vizsgálódni.
Budapest, 2017. január 25.
Legfőbb Ügyészség
Kommunikációs és Sajtóosztály