Ugrás a tartalomra
Főoldal » Archív » A Legfőbb Ügyészség sajtóközleménye

 Mol­nár Csaba, a Demok­ra­ti­kus Koa­lí­ció euró­pai par­la­men­ti kép­vi­se­lő­je valót­lan­sá­got állít azt nyi­lat­koz­va, hogy: „…Magyar­or­szág az egyet­len olyan uniós tag­ál­lam, amely eddig nem ren­delt el nyo­mo­zást az uniós hiva­tal jelen­té­se­it követően.”

 A való­ság ezzel szem­ben az, hogy vala­mennyi olyan eset­ben, ami­kor az OLAF igaz­ság­ügyi aján­lás­sal for­dult a Leg­főbb Ügyész­ség­hez, az ügyész­ség elren­del­te a nyo­mo­zást, illet­ve amennyi­ben már folya­mat­ban volt a nyo­mo­zás, az OLAF aján­lá­sát a nyo­mo­zás ira­ta­i­hoz csa­tol­ták és abban értékelték.

 Jelen eset­ben – ami nem példa nél­kü­li –  az ügyész­ség – az igaz­ság­ügyi aján­lás­nak meg­fe­le­lő­en – a koráb­ban már meg­in­dí­tott nyo­mo­zás ira­ta­i­hoz csa­tol­ta az OLAF vizs­gá­la­tá­nak az ered­mé­nyét. Ráadá­sul az OLAF az álta­la is tudott magyar nyo­mo­zás ada­ta­i­ra is tekin­tet­tel volt a saját jelen­té­se összeállításakor.

Az OLAF és a Leg­főbb Ügyész­ség között folya­ma­tos az egyez­te­tés és az infor­má­ció­cse­re, ame­lyet dr. Polt Péter leg­főbb ügyész és dr. Gio­van­ni Kess­ler OLAF főigaz­ga­tó a 2015. júni­u­sá­ban a Leg­főbb Ügyész­sé­gen tör­tént talál­ko­zó­ján is megerősített.

Az OLAF 2012-2016. között össze­sen 28 igaz­ság­ügyi aján­lást tett a Leg­főbb Ügyész­ség felé, amely – a saját köz­igaz­ga­tá­si vizs­gá­la­tuk alap­ján – bűn­cse­lek­mény gya­nú­já­ra utalt. Vala­mennyi igaz­ság­ügyi aján­lást nyo­mo­zás kere­té­ben vizs­gál­ták, illet­ve vizs­gál­ják a magyar hatóságok.

Az Euró­pai Csa­lás Elle­ni Hiva­tal (OLAF) mint az Euró­pai Unió köz­igaz­ga­tá­si vizs­gá­la­ti szol­gá­la­ta, köz­igaz­ga­tá­si vizs­gá­la­tok vég­zé­sé­re jogo­sult. Emel­lett segít­he­ti a tag­ál­la­mi ható­sá­gok mun­ká­ját, köz­re­mű­kö­dik az álta­luk vég­zett köz­igaz­ga­tá­si vizs­gá­la­tok­ban, illet­ve össze­han­gol­ja a több álla­mot érin­tő ügyeket.

Az ügyek­ben foly­ta­tott vizs­gá­la­tok lezá­rá­sa­ként az OLAF Pénz­ügyi Aján­lá­so­kat tehet az ügyek Euró­pai Unió Költ­ség­ve­té­sét érin­tő vonatkozásaiban.

Ezen túl­me­nő­en, amennyi­ben a köz­igaz­ga­tá­si vizs­gá­lat a nem­ze­ti Bün­te­tő Tör­vény­könyv meg­sér­té­sé­nek gya­nú­ját veti fel, az OLAF a záró­je­len­té­sét eljut­tat­ja az Ügyész­ség­hez, vagy átad­ja a ren­del­ke­zé­sé­re álló infor­má­ci­ó­kat és a bűn­cse­lek­mény gya­nú­ja miatt az aján­lott továb­bi lépé­sek meg­kül­dé­sé­vel fel­je­len­tés­sel él.

Az OLAF-nak ugyan­ak­kor nincs bün­te­tő­ügyek­re vonat­ko­zó nyo­mo­za­ti jog­kö­re, illet­ve nincs hatás­kö­re kor­rup­ci­ós ügyek­ben vizsgálódni.

Buda­pest, 2017. janu­ár 25.

Leg­főbb Ügyészség

Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Sajtóosztály