Megérkezett a Legfőbb Ügyészségre M André Goodfriend ideiglenes ügyvivő dr. Polt Péter legfőbb ügyész október 27-ei megkeresésére írt válaszlevele.
Ezt megelőzően bűnügyi jogsegélyt kért egy folyamatban lévő büntető ügyben a Legfőbb Ügyészség az Amerikai Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériumától.
1./
Az Amerikai Egyesült Államok által elrendelt beutazási tilalommal kapcsolatban, Dr. Polt Péter legfőbb ügyész – az Amerikai Egyesült Államok és Magyarország a két kormány között a bűncselekmények megelőzése és az ellenük való küzdelem terén folytatott együttműködés fokozásáról szóló Budapesten 2008. október 1-jén aláírt megállapodás 11. cikke alapján – 2014. október 27-én megkereste Eric H. Holder urat, az Amerikai Egyesült Államok igazságügyi miniszterét, egyben legfőbb ügyészét.
A jogsegélyi megkeresésben a magyar legfőbb ügyész az érintett üggyel kapcsolatos minden olyan adat átadását kérte, amelyet a vonatkozó jogszabályok lehetővé tesznek.
Dr. Polt Péter legfőbb ügyész – a jogsegélyi megkeresése továbbítását kérve – a megkeresés tartalmáról egyidejűleg tájékoztatta M. André Goodfriend ideiglenes ügyvivő urat azzal, hogy amennyiben az amerikai igazságügyi minisztertől kért információkat meg tudja adni, az ő tájékoztatását is örömmel vennénk.
Az Amerikai Egyesült Államok igazságügyi minisztere még nem válaszolt Dr. Polt Péter legfőbb ügyész jogsegélyi megkeresésére.
2./
M. André Goodfriend ideiglenes ügyvivő ugyanakkor a mai napon érkezett levelében fejtette ki Dr. Polt Péter legfőbb ügyésznek az álláspontját az ügyről.
Az ideiglenes ügyvivő ezen válaszlevelében érdemi információt nem jelölt meg, hanem megerősítette a sajtóból már jól ismert amerikai álláspontot, mely szerint vízum ügyről van szó, melynek részletei – akár ismertek a kitiltottak nevei, akár nem – bizalmasak.
Az ideiglenes ügyvivő azt is hangsúlyozta, hogy közigazgatási jellegű és nem büntetőjogi természetű az Amerikai Egyesült Államok Külügyminisztériumának lépése.
A levélben kifejtette, hogy bűnügyi adatok a kölcsönös bűnügyi jogsegély egyezmény alapján konkrét büntető ügyben adhatók.
M. André Goodfriend hangsúlyozta a két ország közötti szoros és eredményes együttműködést, amelynek elmélyítésében mindkét fél elkötelezett.
3./
Tájékoztatjuk a közvéleményt, hogy a Legfőbb Ügyészség – a Magyar Köztársaság Kormánya és az Amerikai Egyesült Államok Kormánya között a kölcsönös bűnügyi jogsegélyről szóló, Budapesten, az 1994. év december hónap 1. napján aláírt szerződés 1. Cikkének 1. és 2. pontjai alapján – egy konkrét büntetőügyben bűnügyi jogsegélykérelemmel fordult az Amerikai Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériumához, még azt megelőzően, hogy M. André Goodfriend ideiglenes ügyvivő válaszlevelét megkapta volna.
A bűnügyi jogsegélykérelem – ahogy ezt a szövege is tartalmazza – összefüggésben van a Dr. Polt Péter legfőbb ügyész említett 2014. október 27-én történt – az Amerikai Egyesült Államok és Magyarország a két kormány között a bűncselekmények megelőzése és az ellenük való küzdelem terén folytatott együttműködés fokozásáról szóló Budapesten 2008. október 1-jén aláírt megállapodás 11. cikke alapján – jogsegélyi megkeresésével.
A bűnügyi jogsegélykérelem tartalmáról és a kapcsolódó információkról – a nyomozás érdekében – később adunk tájékoztatást.
Legfőbb Ügyészség
Kommunikációs és Sajtóosztály