A Tatai Járási Ügyészség az embercsempészés bűntette miatt közel négy éve indult ügyben egy albán állampolgár letartóztatására tett indítványt, akit a szerb hatóságok adtak át Magyarországnak.
Az indítvány szerint a Szerbiában elfogott férfi segítséget nyújtott ahhoz, hogy több személy a magyar államhatárt a jogszabályi rendelkezések megszegésével lépje át 2016-ban, és megszervezte a migráns személyek Nyugat-Európába történő illegális utaztatását. Ez a férfi 2016. április 12. és 2016. április 27. között többször közlekedett személygépkocsival az M1 autópályán, Budaörs és Mosonmagyaróvár között oda-vissza, hogy a szállítani kívánt migráns személyek haladási útvonalát ellenőrizze. A gyanúsított emellett a tulajdonát képező személygépkocsit átadta egy társának abból a célból, hogy ezzel a személygépkocsival előfutó járműként haladjon a migráns személyeket szállító gépkocsi előtt. A férfi által biztosított felvezető autóban ülő ismeretlen személy telefonon utasításokat is adott a migránsokat szállító gépjármű vezetőjének, hogy miként, merre haladjon, így biztosítva részére a biztonságos haladást és az úticél elérését.
A migránsokat szállító személygépkocsit 2016. április 27-én 22 óra 30 perckor a rendőrök ellenőrzés alá kívánták vonni az M1-es autópályán, Tata magasságában, azonban miután a sofőr a járművel az autópálya szélén megállt, a járműből kiugrott és elszaladt.
Az átadott férfi két társával szemben a bíróság jogerős ítéletet hozott, egyiket 2018. április 17-én jogerős határozatával két év börtönbüntetésre, és öt év kiutasításra, a másikat 2019. május 22-én jogerős határozatával öt évi próbaidőre felfüggesztett egy év hat hó börtönbüntetésre, és öt év kiutasításra ítélte.
A most elfogott férfival szemben a nyomozó hatóság 2016-ban belföldi elfogatóparancsot, a bíróság 2018-ban európai és nemzetközi elfogatóparancsot bocsátott ki.
Az albán állampolgárságú férfit a bíróság által kibocsátott elfogatóparancs alapján 2019. augusztus 24-én Szerbiában elfogták, majd 2019. december 11-én átadták a magyar hatóságoknak.
Az ügyészség indítványozta a férfi letartóztatásának elrendelését, mert megalapozottan feltehető, hogy a büntetőeljárásban elérhetetlenné válna, megszökne, elrejtőzne.
A nyomozási bíró az ügyész indítványa alapján a férfi letartóztatását egy hónapra elrendelte.