Legfontosabb tudnivalók
Mivel foglalkozik az ügyészség?
Feladata, hogy felügyelje a nyomozások törvényességét, és kizárólagos joga van arra, hogy vádat emeljen. (Kivételes esetben a sértett is benyújthat pótmagánvádat, ha nincs ügyészségi vád.) Az ügyészség dönti el, hogy a büntetőügy bíróság elé kerül-e vagy sem.A bíróság előtt az ügyészség az államot képviseli, azt az állami igényt, hogy az elkövető büntetést kapjon.
Az ügyészség a köz érdekében jár el, így nemcsak a büntetőeljárásokban játszik megkerülhetetlen szerepet. A büntetések végrehajtásának törvényességét is ellenőrzi, valamint közérdekvédelmi intézkedéseket is tesz. A gyermek- és ifjúságvédelem, a fogyasztóvédelem, a környezetvédelem területén, valamint a szabálysértési eljárásokban is eljár, ha jogszabálysértést észlel.
Az ügyészség feladatairól itt olvashat bővebben.
Milyen ügyekben lehet az ügyészséghez fordulni?
Elsősorban bűncselekményekkel kapcsolatban, tehát, ha valaki bűncselekményt észlel, vagy annak sértettje.
Polgári, közigazgatási, szabálysértési ügyekben is megkereshető az ügyészség, ha az állampolgár jogszabálysértést tapasztal a hatóságok részéről.
Miben különbözik az ügyész és a rendőr munkája?
Az ügyész szorosan együttműködik a rendőrséggel, de a feladataik nem azonosak. Az ügyész szerepe a nyomozás felügyelete, a rendőri munka ellenőrzése annak érdekében, hogy minden a törvényeknek megfelelően történjen. Az ügyész engedélyére van szükség meghatározott információk beszerzéséhez, nyomozási cselekmények elvégzéséhez. A rendőrség letartóztatást, bűnügyi felügyeletet csak az ügyészségen keresztül kezdeményezhet.
Miután gyanúsítottként kihallgattak az ügyben valakit, az ügyész és a nyomozó együtt határozzák meg, hogy milyen nyomozási cselekményeket kell még végrehajtani. Az ügyész előírhatja a nyomozónak, hogy kiket kell még kihallgatni, milyen adatokat, bizonyítékokat kell még beszerezni.
A nyomozás végén a rendőrség az ügyet megküldi az ügyészségnek, amely dönt arról, hogyan végződik a nyomozás: vádemeléssel, megszüntetéssel, eltereléssel.
Miben különbözik az ügyész és az ügyvéd munkája?
Az ügyvéd védőként a bűncselekmény gyanúsítottjának/vádlottjának (továbbiakban terhelt) védelmét látja el, a terhelt részére jogi tanácsot ad. Munkája középpontjában a terheltet mentő körülmények hangsúlyozása, az eljárás megszüntetésének, a terhelt felmentésének elérése, vagy a várható büntetés súlyosságának a mérséklése áll.
Az ügyész a teljes büntetőeljárásban (a nyomozás során és a bíróság előtt is) valamennyi bizonyítékot köteles figyelembe venni. Nem meghatározott személyt képvisel, hanem az államot. Az állam igénye pedig az, hogy a bűncselekmény valódi elkövetője részesüljön büntetésben, a törvényi garanciák maximális betartása mellett. Így az ügyésznek a terhelő és mentő bizonyítékokat is be kell gyűjtenie, és a nyomozást meg kell szüntetnie, vagy a vádlott felmentését kell indítványoznia, ha a beszerzett bizonyítékok nem támasztják alá a terhelt bűnösségét.
Az ügyész tehát folyamatosan mérlegeli a bizonyítékokat, és dönt arról, hogy a terhelt bűnössége megállapítható-e vagy sem, miközben a törvények betartása felett is őrködik.
Előfordulhat ugyanakkor, hogy az ügyész és az ügyvéd egy oldalon áll. A sértett megbízhat ügyvédet, hogy segítse a jogai képviseletében, az ügyésznek pedig kiemelt feladata a büntetőeljárás során a sértett érdekeinek érvényesítése. Így ilyenkor, a törvényi keretek között, az ügyész támogatja a sértett meghatalmazott képviselőjének munkáját.
Miben különbözik az ügyész és a bíró munkája?
Az ügyész és a bíró munkája sok mindenben hasonló, hiszen mindkettőjük feladata annak a megállapítása, hogy ki, mit, mikor, miért és hogyan követett el. Az objektivitás és pártatlanság alapvető követelmény mindkét igazságügyi szereplő munkájában. Az ügyész és a bíró is valamennyi bizonyítékot köteles figyelembe venni, legyen az a terheltre nézve enyhítő, mentő, terhelő vagy súlyosító.
A bíróság ugyanakkor a nyomozásban nem vesz részt, akkor jár el, ha a nyomozás befejezése után az ügyészség vádat emelt.
Hazánkban nem kizárólag a bíróság állapíthatja meg, hogy valaki elkövetett egy bűncselekményt, erre az ügyészségnek is van szűkebb körben joga. Enyhébb bűncselekményeknél úgynevezett elterelést alkalmazhat az ügyész, az elkövető a cselekményének büntetőjogi következményeit bírósági eljárás nélkül kapja meg.
Fontos különbség viszont, hogy az ügyészség határozatai ellen végső soron mindig lehet a bírósághoz fordulni. Kizárólag a bíróság határozatai véglegesek, a jogi nyelv szerint jogerősek. Csak bírósági határozathoz fűződik az úgynevezett „ítélt dolog” jogkövetkezmény, tehát, hogy ugyanabban az ügyben újabb eljárás már nem indítható.
Eltérnek a bíróság és az ügyészség jogosítványai abban is, hogy személyi szabadságot érintő intézkedést (letartóztatást, bűnügyi felügyeletet), már a nyomozás során is csak a bíróság rendelhet el, ügyészi indítványra.
Kiből lehet ügyész?
- magyar állampolgár,
- büntetlen előéletű,
- cselekvőképes,
- jogi diplomával rendelkezik,
- a jogi szakvizsgát letette,
- legalább egy évig dolgozott ténylegesen:
- alügyészként, bírósági titkárként, közjegyzőként, ügyvédként, jogtanácsosként, az Országos Kriminológiai Intézetben kutatóként, nyomozó hatóságnál nyomozóként,
- az Állami Számvevőszéknél, a rendőrség, a büntetés-végrehajtás és a hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi, területi és helyi szervénél közigazgatási, illetve jogi szakvizsgához kötött munkakörben
- nemzetközi szervezetnél, az Európai Unió valamely szervénél igazságszolgáltatással összefüggő területen,
vagy
- korábban bíróként, ügyészként dolgozott, vagy nemzetközi szervezetnél, az Európai Unió valamelyik szervénél ítélkezett.
Az ügyészség munkatársairól itt olvashat bővebben.
Hány évet kell tanulni ahhoz, hogy valakiből ügyész legyen?
Az ötéves jogi egyetem elvégzése után három év gyakorlat következik ügyészségi fogalmazóként valamelyik ügyészségen. Ezután jogi szakvizsga tehető. A jogi szakvizsga három részből áll és körülbelül egy év alatt teljesíthető. A szakvizsga után legalább egy évig alügyészként kell dolgozni ahhoz, hogy az alügyész ügyészi kinevezésre jogosulttá váljon.
Így az érettségi után legkevesebb tíz év szükséges ahhoz, hogy valakiből ügyész lehessen.
A legfőbb ügyész első alkalommal három évre nevezi ki ügyésznek a pályázót, ezen három év eltelte után kaphat az ügyész határozatlan idejű kinevezést.
Ha valaki más pályán kezdett jogászként, szintén válhat belőle később ügyész. Hazánkban az egyes jogászi szakmák között van átjárási lehetőség, hiszen a jogi szakvizsga egységes, mindenkinek ugyanazt a szakvizsgát kell letennie.
Az ügyészi életpályáról itt olvashat bővebben.
Kiből lehet legfőbb ügyész?
A legfőbb ügyészt ugyanakkor az Országgyűlés választja, kilenc évre, tisztségében újraválasztható.
Milyen összeférhetetlenségi szabályok vonatkoznak az ügyészekre?
Az ügyész nem lehet:
- párt tagja,
- országgyűlési, európai parlamenti, önkormányzati képviselő, nemzetiségi szószóló, polgármester és állami vezető,
- gazdasági társaság, kooperációs társaság, szövetkezet vezető tisztségviselője vagy személyes közreműködésre kötelezett tagja, felügyelő bizottságának tagja, korlátlanul felelős tagja, valamint egyéni cég tagja.
Az ügyész nem folytathat a munkáján kívül kereső tevékenységet, kivéve a tudományos és oktatói (edzői, versenybírói, játékvezetői), művészi, szerzői jogi védelemben részesülő, lektori és szerkesztői, műszaki alkotó munkát és a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony létesítését.
Az ügyész nem folytathat politikai tevékenységet.
Kinek tartozik felelősséggel az ügyészség?
Az ügyészség az igazságszolgálatás független szereplője.
A legfőbb ügyészt az Országgyűlés választja. A legfőbb ügyész és az ügyészség ugyanakkor nincs alárendelve az Országgyűlésnek. A legfőbb ügyész sem közvetlenül, sem közvetve nem utasítható valamely meghatározott tartalmú, egyedi döntés meghozatalára vagy megváltoztatására.
A legfőbb ügyész az ügyészség munkájáról az Országgyűlésnek évente köteles beszámolni.
A legfőbb ügyészhez országgyűlési képviselők kérdéseket is intézhetnek szóban és írásban, egyedi ügyben is, amely kérdésekre magyarázatot, felvilágosítást köteles adni. A válasz esetleges el nem fogadása nem érinti a legfőbb ügyész helyzetét, felelősségre emiatt nem vonható.
A köztársasági elnök javaslatára az Országgyűlés határozatával mondhatja ki a legfőbb ügyész hivatalvesztését, ha a legfőbb ügyész neki felróható okból nem tesz eleget megbízatásából eredő feladatainak, illetve jogerős ügydöntő határozatban megállapított bűntettet követett el, vagy más módon tisztségére méltatlanná vált.
Az ügyészek munkájukkal kapcsolatban fegyelmi, magánjogi, büntetőjogi felelősséggel tartoznak.
Van-e olyan nap, amikor az ügyészséget ünnepeljük?
1871. június 10-én hirdették ki a királyi ügyészségről szóló 1871: XXXIII. törvénycikket.
Ekkor született meg hazánkban önálló szervezetként az ügyészség.
Az ügyészség napja így június 10-e, amely az ügyészségen dolgozók számára munkaszüneti nap.
Központi és helyi ünnepségek keretében ilyenkor osztják ki az ügyészség szakmai díjait (többek között a Kozma Sándor, Vargha Ferenc, és a Magyar István díjakat).
Mit ábrázol az ügyészség logója?
Az embléma sok tekintetben őrzi a több, mint százéves Igazságügyi Palota (Budapest, Markó utca 16.) belső díszítésein megjelenő elemeket.
A mérleg, a stilizált kard és pajzs az igazságszolgáltatás klasszikus képi ábrázolásai. Emellett a vesszőfonat, és az abba foglalt kétélű bárd a római hagyomány szerint a hatalom és a hivatal jelképe volt, a magistratus-ok azon hatáskörét fejezték ki, hogy testi büntetést szabhatnak ki.
Az igazság fáklyája egészíti ki a kompozíciót, a nemzeti színek pedig keretbe foglalják azt.