Ugrás a tartalomra
Főoldal » Állampolgároknak » Ügyintézés » E-beadványok » Utasítás a szervezeti tanúsítványok és az időbélyegző szolgáltatás alkalmazásáról

9/2016. (VI. 24.) LÜ utasítás
a szervezeti tanúsítványok és az időbélyegző szolgáltatás alkalmazásáról1

hatályos: 2022. július 8-tól 

Az ügyész­ség­ről szóló 2011. évi CLXIII. tör­vény 8. § (3) bekez­dé­sé­ben kapott fel­ha­tal­ma­zás alap­ján a követ­ke­ző uta­sí­tást adom ki:

  1. § Az uta­sí­tás­ban hasz­nált
    a) minő­sí­tett elekt­ro­ni­kus alá­írást lét­re­ho­zó esz­köz,
    b) az elekt­ro­ni­kus alá­írás,
    c) az elekt­ro­ni­kus idő­bé­lyeg­ző,
    d) az elekt­ro­ni­kus alá­írás minő­sí­tett tanú­sít­vá­nya és
    e) az elekt­ro­ni­kus alá­írás tanúsítványa

kife­je­zé­se­ket a belső pia­con tör­té­nő elekt­ro­ni­kus tranz­ak­ci­ók­hoz kap­cso­ló­dó elekt­ro­ni­kus azo­no­sí­tás­ról és bizal­mi szol­gál­ta­tá­sok­ról, vala­mint az 1999/93/EK irány­elv hatá­lyon kívül helye­zé­sé­ről szóló 910/2014/EU euró­pai par­la­men­ti és taná­csi ren­de­let sze­rint kell értelmezni.

  1. § (1) Az ügyé­szi szer­vek­nél és az Orszá­gos Kri­mi­no­ló­gi­ai Inté­zet­ben
    a) az elekt­ro­ni­kus alá­írás minő­sí­tett tanú­sít­ványt és
    b) az elekt­ro­ni­kus idő­bé­lyeg­ző szolgáltatást

kell alkal­maz­ni.

(2) Az (1) bekez­dés­ben meg­ha­tá­ro­zott tanú­sít­vá­nyo­kat minő­sí­tett elekt­ro­ni­kus alá­írást lét­re­ho­zó esz­köz (a továb­bi­ak­ban: aláírás-létrehozó esz­köz) hordozza.

(3) Az aláírás-létrehozó esz­köz felü­le­té­re a fel­hasz­ná­ló neve és az „Ügyész­ség” fel­irat kerül.

  1. § (1)2 A leg­főbb ügyész, a leg­főbb ügyész helyet­tes, a főtit­kár, a Leg­főbb Ügyész­ség önál­ló szer­ve­ze­ti egy­sé­gé­nek veze­tő­je, az Orszá­gos Kri­mi­no­ló­gi­ai Inté­zet igaz­ga­tó­ja, a fel­lebb­vi­te­li főügyész és a főügyész (a továb­bi­ak­ban együtt: igény­lő) hatá­roz­za meg, hogy a mun­kál­ta­tói jog­kö­ré­be tar­to­zó ügyész­sé­gi alkal­ma­zot­tak közül kinek a részé­re (a továb­bi­ak­ban: fel­hasz­ná­ló) igé­nyel tanú­sít­vá­nyo­kat, és ezek közül melyek hasz­ná­la­tát engedélyezi.

(2) A tanú­sít­vá­nyo­kat a Mel­lék­let­ben meg­ha­tá­ro­zott „Szer­ve­ze­ti tanú­sít­vány kére­lem” (a továb­bi­ak­ban: tanú­sít­vány kére­lem) kitöl­té­sé­vel és a Leg­főbb Ügyész­ség Infor­ma­ti­kai Főosz­tá­lyá­nak (a továb­bi­ak­ban: Főosz­tály) tör­té­nő meg­kül­dé­sé­vel kell igényelni.

(3) A tanú­sít­vá­nyok igény­lé­se során figye­lem­mel kell lenni arra, hogy a fel­hasz­ná­ló­nak az ügyé­szi szer­ve­ze­ten belül meg­ha­tá­ro­zott pénz­ügyi köte­le­zett­ség­vál­la­lá­si jogo­sult­sá­ga iga­zod­jon a bizal­mi szol­gál­ta­tó felelősségvállalásához.

(4)3 Az aláírás-létrehozó esz­köz és az azon lévő tanú­sít­vá­nyok elké­szí­té­se során szük­sé­ges a fel­hasz­ná­ló - Mel­lék­let 4. pont­já­ban meg­ha­tá­ro­zott - sze­mé­lyes ada­ta­i­nak keze­lé­se. Az erre vonat­ko­zó adat­ke­ze­lé­si nyi­lat­ko­za­tot - amely kiter­jed az adat­ke­ze­lés cél­já­ra, mér­té­ké­re és ter­je­del­mé­re - a tanú­sít­vány kére­lem tartalmazza.

(5) Az adat­ke­ze­lé­si hoz­zá­já­ru­lás önkén­tes. Amennyi­ben az adat­ke­ze­lé­si hoz­zá­já­ru­lást a fel­hasz­ná­ló nem adja meg, aláírás-létrehozó esz­köz­zel, illet­ve tanú­sít­vánnyal nem rendelkezhet.

  1. § (1) Az aláírás-létrehozó esz­közt - a Főosz­tály­tól kapott ada­tok alap­ján - a bizal­mi szol­gál­ta­tó készí­ti el, és elhe­lye­zi rajta a tanú­sít­vány kére­lem­ben meg­je­lölt tanúsítványokat.

(2)4 Az aláírás-létrehozó esz­közt a fel­hasz­ná­ló sze­mé­lye­sen veszi át a bizal­mi szol­gál­ta­tó­tól vagy a bizal­mi szol­gál­ta­tó regiszt­rá­ci­ós szer­ve­ze­té­nek mun­ka­tár­sá­tól. Az aláírás-létrehozó esz­köz futár útján tör­té­nő kiszál­lí­tá­sá­ra és átvé­te­lé­re csak szol­gá­la­ti érdek­ből, a mun­kál­ta­tói jog­kör gya­kor­ló­já­nak elő­ze­tes enge­dé­lye alap­ján van lehe­tő­ség. Ennek hiá­nyá­ban a futár­szol­gá­lat díját a szol­gá­la­ti hely sze­rint ille­té­kes gaz­da­sá­gi fel­ada­to­kat ellá­tó ügyész­sé­gi szer­ve­ze­ti egy­ség által kiál­lí­tott szám­la alap­ján a fel­hasz­ná­ló az ügyész­ség részé­re meg­té­rí­te­ni köteles.

(3) Az aláírás-létrehozó esz­köz átvé­te­lé­nek elmu­lasz­tá­sá­ért fel­szá­mí­tott költ­ség a fel­hasz­ná­lót ter­he­li, ha mulasz­tá­sa felróható.

  1. § (1) A tanú­sít­vá­nyo­kat a fel­hasz­ná­ló kizá­ró­lag hiva­ta­li célra vehe­ti igénybe.

(2) A minő­sí­tett alá­író tanú­sít­vány kizá­ró­lag elekt­ro­ni­kus alá­írás elhe­lye­zé­se cél­já­ból használható.

(3) A hite­le­sí­tő tanú­sít­vány a köz­hi­te­les nyil­ván­tar­tá­sok és az idő­bé­lyeg­ző szol­gál­ta­tás eléré­sét biztosítja.

(4) Az elekt­ro­ni­kus alá­írás­hoz ren­delt idő­bé­lyeg­ző szol­gál­ta­tás akkor vehe­tő igény­be, ha annak iga­zo­lá­sa szük­sé­ges, hogy az elekt­ro­ni­kus alá­írás­sal ellá­tott doku­men­tum (a továb­bi­ak­ban: e-dokumentum) az idő­bé­lyeg­ző elhe­lye­zé­sé­nek idő­pont­já­ban vál­to­zat­lan for­má­ban léte­zett, illet­ve ha az alá­írt doku­men­tum hite­les­sé­gét az alá­írás­hoz hasz­nált alá­író tanú­sít­vány lejár­tát köve­tő­en is iga­zol­ni kell.

(5) Az e-dokumentumokat - hite­les­sé­gük biz­to­sí­tá­sa érde­ké­ben - elekt­ro­ni­kus for­má­ban kell megőrizni.

  1. §5 (1) A fel­hasz­ná­ló köte­les az aláírás-létrehozó esz­közt meg­őriz­ni, álla­gát meg­óv­ni, az aláírás-létrehozó esz­kö­zért és az azon lévő tanú­sít­vá­nyo­kért, vala­mint azok ren­del­te­tés­sze­rű hasz­ná­la­tá­ért fegyel­mi és kár­té­rí­té­si fele­lős­ség­gel tartozik.

(2) Az aláírás-létrehozó esz­köz elvesz­té­sét, meg­sem­mi­sü­lé­sét, meg­ron­gá­ló­dá­sát a fel­hasz­ná­ló hala­dék­ta­la­nul köte­les írás­ban, a körül­mé­nyek rész­le­tes kifej­té­sé­vel jelen­te­ni a mun­kál­ta­tói jog­kör gya­kor­ló­ja útján a Főosz­tály­nak. A meg­ron­gá­ló­dott esz­közt a jelen­tés­hez mel­lé­kel­ni kell.

(3) A (2) bekez­dés sze­rin­ti ese­mény beje­len­té­se­kor a mun­kál­ta­tói jog­kör gya­kor­ló­ja írás­ban tájé­koz­tat­ja a fel­hasz­ná­lót, hogy az új aláírás-létrehozó esz­köz elké­szí­té­sé­nek költ­sé­ge­it a szol­gá­la­ti hely sze­rint ille­té­kes gaz­da­sá­gi fel­ada­to­kat ellá­tó ügyész­sé­gi szer­ve­ze­ti egy­ség által kiál­lí­tott szám­la alap­ján az ügyész­ség részé­re önként meg­té­rít­he­ti, ha a fele­lős­sé­gét a beje­len­tés­ben elismerte.

(4) Ha a fel­hasz­ná­ló a költ­sé­ge­ket önként nem térí­ti meg, és fele­lős­sé­ge a hiá­nyért, illet­ve a meg­ron­gá­ló­dá­sért vizs­gá­lat nél­kül egy­ér­tel­mű­en nem zár­ha­tó ki, akkor a fegyel­mi jog­kör gya­kor­ló­ja elle­ne kár­té­rí­té­si eljá­rást foly­tat le, illet­ve az ügyész­sé­gi szol­gá­la­ti viszony meg­szű­né­se ese­tén a kár­igényt bíró­ság előtt érvé­nye­sí­ti. Amennyi­ben a fele­lős­ség kizá­rá­sa vizs­gá­lat nél­kül is meg­ál­la­pít­ha­tó, úgy ennek tényét, illet­ve az ezzel kap­cso­la­tos körül­mé­nye­ket a fegyel­mi jog­kör gya­kor­ló­ja a (2) bekez­dés sze­rin­ti beje­len­tés­hez csa­tolt ira­ton rög­zí­ti. Az aláírás-létrehozó esz­köz pót­lá­sá­nak költ­sé­gét a gaz­da­sá­gi főigaz­ga­tó elő­ter­jesz­té­se alap­ján a leg­főbb ügyész álla­pít­ja meg.

(5) A meg­ron­gá­ló­dott aláírás-létrehozó esz­köz kicse­ré­lé­sé­hez, továb­bá az elve­szett vagy meg­sem­mi­sült aláírás-létrehozó esz­köz helyett új esz­köz elké­szí­té­sé­hez a Mel­lék­let sze­rin­ti kérel­met a (2) bekez­dés­ben emlí­tett jelen­tés­sel együtt kell a Főosz­tály­hoz zárt borí­ték­ban, futár­szol­gá­lat útján vagy köz­vet­len kéz­be­sí­tés­sel, a mun­kál­ta­tói jog­kör gya­kor­ló­ja útján felterjeszteni.

(6) Az adat­vál­to­zás miatt szük­sé­ges esz­köz­cse­ré­hez a Mel­lék­let sze­rin­ti kérel­met kell kitöl­te­ni, és a Főosz­tály­hoz soron kívül, a mun­kál­ta­tói jog­kör gya­kor­ló­ja útján felterjeszteni.

(7) A fel­hasz­ná­ló köte­les a közte és a bizal­mi szol­gál­ta­tó között lét­re­jött szer­ző­dés betartására.

  1. § (1) A tanú­sít­vány vissza­vo­ná­sát kell kez­de­mé­nyez­ni, ha
    a) a fel­hasz­ná­ló ügyész­sé­gi szol­gá­la­ti viszo­nya meg­szű­nik,
    b) a fel­hasz­ná­ló tanú­sít­vány hasz­ná­la­ti jogo­sult­sá­gát az igény­lő vissza­von­ja,
    c) a fel­hasz­ná­ló­nak a tanú­sít­vány igény­lé­se­kor meg­adott ada­ta­i­ban vál­to­zás tör­té­nik,
    d) a tanú­sít­vány komp­ro­mit­tá­ló­dott, vagy
    e) az aláírás-létrehozó esz­köz hasz­nál­ha­tat­lan­ná vált.

(2) Az (1) bekez­dés a) és b) pont­já­ban meg­ha­tá­ro­zott eset­ben az igény­lő, c)-e) pont­já­ban meg­ha­tá­ro­zott eset­ben a fel­hasz­ná­ló - a szük­sé­ges intéz­ke­dé­sek meg­té­te­le érde­ké­ben - írás­ban hala­dék­ta­la­nul tájé­koz­tat­ja a Főosztályt.

  1. § (1) A bizal­mi szol­gál­ta­tó­val való kap­cso­lat­tar­tást a Főosz­tály biztosítja.

(2) A Főosz­tály nyil­ván­tar­tást vezet
a) a kiadott tanú­sít­vá­nyok­ról és
b) az aláírás-létrehozó esz­köz­zel, illet­ve a tanú­sít­vá­nyok­kal kap­cso­la­tos eseményekről.

  1. § (1)6 Az aláírás-létrehozó esz­köz és a tanú­sít­vá­nyok hasz­ná­la­tá­nak okta­tá­sát - a Főosz­tállyal együtt­mű­köd­ve - a Leg­főbb Ügyész­ség Sze­mély­ügyi és Tovább­kép­zé­si Főosz­tá­lya szervezi.

(2) A tanú­sít­vá­nyok hasz­ná­la­tá­hoz szük­sé­ges fel­hasz­ná­lói kör­nye­zet­nek és inf­ra­struk­tú­rá­nak a biz­to­sí­tá­sa a Főosz­tály feladata.

(3) Az aláírás-létrehozó esz­köz beszer­zé­sé­vel, cse­ré­jé­vel kap­cso­lat­ban fel­me­rült költ­sé­ge­ket a Leg­főbb Ügyész­ség viseli.

(4) A tanú­sít­vá­nyok hasz­ná­la­tá­val kap­cso­lat­ban fel­me­rült költ­sé­ge­ket a tanú­sít­vány hasz­ná­ló­já­nak szol­gá­la­ti helye sze­rint ille­té­kes gaz­da­sá­gi fel­ada­to­kat ellá­tó szer­ve­ze­ti egy­ség viseli.

  1. § (1) Fel­ha­tal­ma­zom a Főosz­tály veze­tő­jét, hogy kör­le­vél­ben sza­bá­lyoz­za
    a) az aláírás-létrehozó esz­kö­zök és az azon lévő tanú­sít­vá­nyok igény­lé­sét, továb­bá az idő­bé­lyeg­ző szol­gál­ta­tás enge­dé­lye­zé­sét, illet­ve a tanú­sít­vá­nyok vissza­vo­ná­sát,
    b) az aláírás-létrehozó esz­köz és a tanú­sít­vá­nyok hasz­ná­la­ta során elő­for­du­ló ese­mé­nyek ese­tén köve­ten­dő eljá­rást,
    c) a kap­cso­ló­dó nyil­ván­tar­tá­so­kat és
    d) a bizal­mi szol­gál­ta­tó­val tör­té­nő kapcsolattartást.

(2) Az elekt­ro­ni­kus alá­írás és a tanú­sít­vá­nyok hasz­ná­la­tá­nak sza­bá­lya­it, a fel­hasz­ná­lók körét a szak­ági alap­uta­sí­tá­sok­ban és a Leg­főbb Ügyész­ség önál­ló szer­ve­ze­ti egy­sé­ge­i­nek ügy­rend­jé­ben, vala­mint a fel­lebb­vi­te­li főügyész­sé­gek és a főügyész­sé­gek ügy­rend­jé­ben vagy a fel­lebb­vi­te­li főügyész és a főügyész által kiadott külön sza­bály­zat­ban kell meghatározni.

(3) Az egyes ügyész­sé­gi alkal­ma­zot­tak elekt­ro­ni­kus alá­írás­ra való jogo­sult­sá­gát - kiad­má­nyo­zá­si jog­kö­rük kere­tei között - a mun­ka­kö­ri leírá­sok­ban kell meghatározni.

  1. § Ez az uta­sí­tás 2016. júli­us 1-jén lép hatályba.

12. § Az uta­sí­tás hatály­ba­lé­pé­se előtt kiadott „Magyar Köz­tár­sa­ság ügyész­sé­ge” fel­ira­tos aláírás-létrehozó esz­kö­zök vissza­vo­ná­sig használhatók.

1Meg­je­lent: Hiva­ta­los Érte­sí­tő 2016/26.
2Módo­sí­tot­ta: 8/2020. (V. 8.) LÜ uta­sí­tás 4. § a), 6/2022. (VI. 17.) LÜ uta­sí­tás 56. § a).
3Módo­sí­tot­ta: 8/2020. (V. 8.) LÜ uta­sí­tás 4. § b).
4Meg­ál­la­pí­tot­ta: 8/2020. (V. 8.) LÜ uta­sí­tás 1. §. Hatá­lyos: 2020. V. 16-tól.
5Meg­ál­la­pí­tot­ta: 8/2020. (V. 8.) LÜ uta­sí­tás 2. §. Hatá­lyos: 2020. V. 16-tól.
6Módo­sí­tot­ta: 6/2022. (VI. 17.) LÜ uta­sí­tás 56. § b).