A Budakörnyéki Járási Ügyészség húsz személy ellen emelt vádat, akik szervezetten és rendszeresen időskorúaktól – őket megtévesztve – jelentős összegű készpénzt, illetve ékszereket csaltak ki.
Pest megyében – ahogyan az ország egyre több részén – jelentősen elszaporodtak az ún. „unokázós csalások”. Módszerét tekintve e cselekmények lényege, hogy az elkövető telefonhívás során a jellemzően idős sértett közeli hozzátartozójának adja ki magát, majd közli, hogy balesetet szenvedett, sürgősen pénzre vagy arra váltható értékre van szüksége. Ezen kívül jelzi, hogy a pénz átvételére egy ismerősét fogja elküldeni a sértetthez. Ennek megfelelően a sértett lakcímére érkezik egy elkövető („futár”), aki az előkészített pénzt vagy értékeket átveszi, amit azután társaival közösen elosztanak, illetve értékesítenek.
A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság által összefogott több ügyben sikerült ugyanahhoz az elkövetői körhöz köthető húsz ember ellen hatvanhárom vádpontban vádat emelni.
A vádlottak között találhatók a bűnszervezetet az Egyesült Királyságból irányító személyek éppúgy, mint a Magyarországon irányításuk alatt tevékenykedő futárok és összekötők is.
A vád szerint a szervezet tagjai 2018 október vége és 2019 augusztus vége közötti tíz hónap leforgása alatt összesen mintegy hetvenmillió forintot kerestek a tevékenységükkel, amiből csak nyolcmillió jutott vissza a sértettekhez az eljárás során. Ezen túl további több, mint negyvenhatmillió forint csak a szerencsének, illetve a sértettek óvatosságának köszönhetően nem jutott el hozzájuk.
A Budakörnyéki Járási Ügyészség a banda tagjait a sértettek számához igazodó rendbeli bűnszervezetben, üzletszerűen – és többségében a bűncselekmény felismerésére idős koránál fogva korlátozottan képes személy sérelmére – elkövetett csalás bűntettével vádolta meg.
A csoport néhány tagjának elfogásával kapcsolatos rendőrségi anyagok az alábbi linkeken tekinthetők meg: