Bűnügyi együttműködés a külföldi ügyészségekkel
A mai bűnügyek egyre gyakrabban lépik át az országhatárokat, így alapvetően fontos más államokkal az együttműködés.
Elsősorban a
vagyon elleni bűncselekményeknél,
költségvetési csalásoknál,
pénzmosásnál,
embercsempészetnél,
emberkereskedelemmel kapcsolatos bűnügyeknél
figyelhető meg a határokon átnyúló jelleg.
Jogsegélykérelmeket a magyar ügyészségek küldenek és fogadnak.
A jogsegélykérelmek általában
kihallgatásokra,
lefoglalásokra,
adatok beszerzésére irányulnak.
Az uniós szabályok lehetővé tették, hogy a tagállamok ügyészségei közvetlenül forduljanak a másik tagállam ügyészségéhez a jogsegélykérelmekkel. A kérelmek formáját is egységesítették, az Európai Nyomozási Határozat formanyomtatványával. A határozatokat legfeljebb kilencven nap alatt teljesítenie kell a másik tagállam ügyészségének.
Az ügyészi szervekhez érkezett bűnügyi jogsegélykérelmek és a más államokba irányuló bűnügyi jogsegélyek száma a 2017–2019. években
Az Európai Unión kívüli országokkal a jogsegélyforgalom a Legfőbb Ügyészségen keresztül bonyolódik.
A legfőbb ügyészség által fogadott bűnügyi jogsegélykérelmek
száma a 2017–2019. években
Az ügyészségnek arra is van lehetősége – a Legfőbb Ügyészségen keresztül –, hogy más országokban indult büntetőeljárást átvegyen, vagy Magyarországon indult büntetőeljárást átadjon másik országnak, ha a büntetőeljárás érdekei ezt kívánják.
A külföldi hatóságoktól átvett és a külföldi hatóságoknak átadott
büntetőeljárások száma a 2017–2019. években
A magyar ügyészségek az olyan Magyarországon tett feljelentéseket, amelyek másik uniós tagállamban elkövetett bűncselekményekre vonatkoznak, közvetlenül megküldik az illetékes uniós ügyészségnek, ha a legfőbb ügyész nem rendelkezik úgy, hogy Magyarországon induljon eljárás.
Az unión belül az európai elfogatóparancs révén kezdeményezhető más tagállamokban lévő személyek átadása-átvétele büntetőeljárások kapcsán. Az unión kívül a kiadatás ad lehetőséget ugyanerre.
A jogsegélyforgalomban az ügyészség gondoskodik a szükséges fordítások elkészítéséről, illetve sokszor az ügyészek közvetlenül veszik fel a kapcsolatot a külföldi ügyészség előadójával.
Az ügyészség legfontosabb nemzetközi és uniós partnerei

Az eurojust
Az Európai Unió szerveként 2002-ben, Hollandiában, Hágában alapították meg az EUROJUST-ot, az Európai Unió Büntető Igazságügyi Együttműködési Ügynökségét.
Feladata a különböző tagállami hatóságok segítése abban, hogy közösen lépjenek fel a terrorizmus, valamint a több uniós országot érintő egyéb súlyos és szervezett bűncselekmények ellen.
A szervezetbe minden uniós tagállam küld egy-egy tagot. A nemzeti tagok tapasztalt, magas beosztású ügyészek, bírák vagy rendőrtisztek.
Az EUROJUST:
segíti az unión belüli jogsegélykérelmek végrehajtását,
segíti a több országot érintő büntetőeljárások összehangolását,
megkönnyíti az európai elfogatóparancsok, vagyonelkobzást elrendelő határozatok kidolgozását és végrehajtását.
Az EUROJUST probléma-megoldó központként lehetőséget ad a több országot érintő büntetőügyek nyomozásának koordinálására, amely révén a szereplők közötti esetleges félreértések elkerülhetők. Közreműködésével a sürgős kérelmek, bonyolult jogi kérdések rövid időn belül megoldhatók.
Az EUROJUST által kínált lehetőséget jól példázza az „ún. csengelei emberölés” nyomozásában vállalt szerepe, ahol az EUROJUST bevonásával sikerült az elkövetőt Ausztriában elfogni:
https://ugyeszseg.hu/vademeles-a-csengelei-gyilkossag-ugyeben/
Hasonlóan fontos munkát végzett az EUROJUST a terrorcselekménnyel vádolt F. Hassan ügyében, a nagyszámú jogsegélykérelem kézben tartásával, koordinálásával:
https://ugyeszseg.hu/vademeles-terrorcselekmeny-es-emberiesseg-elleni-buntett-miatt-f-hassan-ellen-videoval-es-fotoval/
Az EUROJUST:
koordinációs értekezletekkel,
közös nyomozócsoportokkal,
koordinációs központokkal
is segíti a munkát.
A koordinációs értekezleteken a több tagállamot érintő nyomozások kapcsán ülhetnek egy asztalhoz a nyomozó szervek, ügyészségek, bíróságok tagjai. Az utazási és szállásköltségeket az EUROJUST megtéríti, tolmácsokat biztosít, elemzéseket ad.
A több tagállamban folyó nyomozások esetében sokszor célszerű a nyomozásokat közösen megoldani, ezért az EUROJUST közös nyomozócsoportok létrehozását is támogatja. A megbeszéléseknek helyszínt biztosít, a nyomozás költségeinek egy részét átvállalja, valamint elemzésekkel is segíti a munkát.
A koordinációs központok közös akciónapokat tartanak, amelyeken a résztvevők információkat oszthatnak meg egymással a több országot érintő súlyos és szervezett bűnözés témájában.
„Ladislav Hamran, az Eurojust elnöke 2018-as beszédében hangsúlyozta, hogy Magyarország az első a tagállamok között a kiemelt bűncselekmények kapcsán történő információátadás terén. Magyarország proaktív hozzáállása, és az EUROJUST-on keresztüli igazságügyi együttműködés melletti elkötelezettsége példaértékű.”
Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF)
Az Európai Unió szerve, feladata, hogy felderítse és kivizsgálja az uniós költségvetés kárára elkövetett visszaéléseket.
Hatáskörébe tartozik:
valamennyi uniós kifizetés,
egyes uniós befizetések (vámok),
az EU alkalmazottainak és intézményeinek súlyos kötelezettségszegésének vizsgálata.
Az eljárásaik adminisztratív szabálytalanságok feltárására irányulnak, amelynek végén:
igazgatási,
pénzügyi,
vagy igazságügyi ajánlásokat
tesznek.
Igazságügyi ajánlással akkor él a hivatal, ha álláspontjuk szerint, bűncselekmény gyanúja merülhet fel. Az ajánlás nyomán a tagállam arra jogosult szervei döntenek a nyomozás elrendeléséről.
A magyar ügyészség folyamatosan együttműködik az OLAF-fal. A magyar ügyészség – bár erre nincs kötelezettsége – minden OLAF igazságügyi ajánlás nyomán vagy elrendelte a nyomozást, vagy ha már volt az ügyben folyamatban nyomozás, akkor a nyomozás keretében értékelték azt.
Az OLAF 2019-as éves jelentése szerint a magyar ügyészség az uniós átlagot (39%) lényegesen meghaladóan emel vádat az OLAF igazságügyi ajánlásaival érintett ügyekben (47%).
Az OLAF igazságügyi ajánlásainak száma az utóbbi években folyamatosan csökkent:
2015-2016-ban tíz-tíz,
2017-ben hat,
2018-ban négy,
2019-ben pedig három ajánlás érkezett.
Kiemelten fontosan tartja mind az OLAF, mind a magyar ügyészség a szervezetek közötti hatékony információcserét és együttműködést, amit az OLAF főigazgatói és a legfőbb ügyész közötti találkozók is erősítenek.

EUROPOL
A magyar ügyészség, elsősorban az EUROJUST-on keresztül, szorosan együttműködik az EUROPOL-lal.
Az EUROPOL az Európai Unió bűnüldöző ügynöksége, és az uniós bűnügyi együttműködést támogató szerv.
Nemzetközi jellegű bűncselekménynél a tagállami nyomozásokhoz szakmai és technikai segítséget nyújtanak. Információkat bocsátanak rendelkezésre, megbeszéléseket koordinálnak, laboratóriumot működtetnek, technológiai hátteret biztosítanak.

Interpol
Az INTERPOL világszinten segíti a nyomozásokat, adatbázisaik - többek között körözött személyekről, ujjlenyomatokról, ellopott személyi igazolványokról - fontos szerepet kaphatnak a nemzetközi jellegű nyomozásokban. Technikai és tanácsadói háttértámogatás is tudnak nyújtani. A büntetőügyeken keresztül az ügyészség is kapcsolatban áll a lyon-i központtal működő szervezettel.
Honlap: https://www.interpol.int/en

Európai Igazságügyi Hálózat (EJN)
Az unión belül a büntetőügyekben az igazságügyi együttműködés könnyítése, segítése a hálózat feladata. Az egyes tagállamok kapcsolattartókat jelölnek ki, akiken keresztül folyik az információadás. A Legfőbb Ügyészségen is rendelkezésre áll kapcsolattartó.