Ugrás a tartalomra
Főoldal » Archív » Brutális emberölés ítéletének felülvizsgálata - A különösen kegyetlen gyilkosok súlyosabb büntetést érdemelnek

Brutális emberölés ítéletének felülvizsgálata - A különösen kegyetlen gyilkosok súlyosabb büntetést érdemelnek

2019. szeptember 30., 13:03

A Deb­re­ce­ni Fel­lebb­vi­te­li Főügyész­ség ember­ölés bűn­tet­te miatt elítélt elkö­ve­tők bün­te­té­sé­nek súlyo­sí­tá­sa cél­já­ból a Kúri­á­hoz fordult.

A tör­vény­szék két vád­lot­tat külö­nös kegyet­len­ség­gel elkö­ve­tett ember­ölés bűn­tet­te miatt súlyos fegy­ház­bün­te­tés­re ítélt. Az elkö­ve­tők 2015 máju­sá­ban itta­san azért rug­dos­ták halál­ra a szál­lás­adó­ju­kat, mert az élet­tár­sa védel­mé­re kelt. A vád­lot­tak előbb az asszonyt bán­tal­maz­ták, ököl­lel a fejét ütöt­ték, majd a föld­re teper­ték a fér­fit, tes­tét erő­tel­je­sen tapos­ták, rug­dos­ták, hátát és fejét ököl­lel ütöt­ték, még a nya­kát is meg­ta­pos­ták. Az áldo­zat tes­tét leg­alább 17 erő­be­ha­tás érte. A férfi olyan súlyos bor­da­tö­ré­ses, vala­mint nyaki és hasi sérü­lé­se­ket szen­ve­dett, hogy három órán belül elhalálozott.

A vád­ha­tó­ság külö­nös kegyet­len­ség­gel elkö­ve­tett ember­ölés bűn­tet­te és súlyos testi sér­tés bűn­tet­té­nek kísér­le­te miatt emelt vádat. A tör­vény­szék az elkö­ve­tő­ket - egyi­kü­ket, mint több­szö­rös vissza­esőt - hosszú idejű fegy­ház­bün­te­tés­sel súj­tot­ta, az íté­lő­táb­la azon­ban jelen­tő­sen eny­hí­tet­te a vád­lot­tak bün­te­té­sét. Íté­le­té­nek indo­ko­lá­sa sze­rint a bűn­tett súlyo­sabb minő­sí­té­sé­hez szük­sé­ges rend­kí­vü­li bru­ta­li­tás nem álla­pít­ha­tó meg.

A fel­lebb­vi­te­li főügyész­ség állás­pont­ja sze­rint az élet elle­ni bűn­cse­lek­mény jogi meg­íté­lé­se téves. Az ítél­ke­zé­si gya­kor­lat sze­rint meg­ál­la­pít­ha­tó a külö­nös kegyet­len­ség akkor is, ha az elkö­ve­tő az ölési cse­lek­mé­nyek­hez álta­lá­ban hasz­nált esz­köz igény­be­vé­te­le nél­kül, pusz­ta kéz­zel, agyon­ve­rés­sel, rúgás­sal vagy tapo­sás­sal öli meg az áldo­za­tát. A fel­lebb­vi­te­li főügyész­ség a bűn­cse­lek­mény jogi minő­sí­té­sé­nek meg­vál­toz­ta­tá­sát és az elkö­ve­tők bün­te­té­sé­nek jelen­tős súlyo­sí­tá­sát indítványozta.

A felül­vizs­gá­la­ti indít­vány­ról a Kúria határoz.