Dr. Polt Péter legfőbb ügyész tavalyi évről szóló – a mai napon benyújtott – országgyűlési beszámolójából kitűnik, hogy változatlanul stabil, jó eredményeket mutat és kellően gyors az ügyészségi munka. Az ügyészség törvényesen, az anyagi igazság szem előtt tartásával végzi feladatait.
2017-ben is a büntetőjogi ügyészi tevékenység képezte az ügyészség munkájának jelentős részét.
A regisztrált bűncselekmények (2017: 226.452) és az elkövetők számának (2017: 92.896) alakulásában 2013 óta tapasztalható csökkenő tendencia az elmúlt évben is folytatódott.
2017-ben továbbra is kis számban fordult elő szándékos befejezett emberölés (2017: 92). Az összbűnözésen belül hagyományosan jelentős arányt képviselő vagyon elleni bűncselekmények közül, tavaly nagymértékben csökkent a lopások és a csalások száma. Az embercsempészések száma az előző évhez képest majdnem a felére esett vissza.
A hivatalos személy, a közfeladatot ellátó személy és a hivatalos személy vagy közfeladatot ellátó személy támogatója elleni erőszak száma az előző időszakhoz hasonlóan alakult.
Némileg emelkedett a kábítószerrel visszaélések előfordulása, valamint a közlekedési bűncselekmények jelentős hányadát kitevő ittas állapotban elkövetett járművezetések száma.
Míg a gazdasági vesztegetések száma a korábbi évekkel összehasonlítva lényeges csökkenést mutat, addig a hivatali vesztegetések száma 2017-ben 945-re emelkedett. Megjegyzendő azonban, hogy egy-egy kiterjedt, sokszereplős ügy felderítése, és nyomozásának befejezése eredményeként a regisztrált korrupciós bűncselekmények száma akár jelentősen is növekedhet. Ilyen – a statisztikát lényegesen befolyásoló – ügyre több példa is volt az elmúlt években.
A gazdasági bűncselekmények csoportjában továbbra is meghatározó szerepet játszik a költségvetési csalás, melynek ugyanakkor csökkent a száma. Az ügyek tekintélyes hányada rendkívül bonyolult ténybeli és jogi megítélésű, az elkövetők kifinomult eszközök alkalmazásával igyekeznek megtéveszteni az adóhatóságokat, és okoznak ezzel – esetenként milliárdos nagyságrendű – vagyoni hátrányt a különböző költségvetések sérelmére. A leginkább jellemző elkövetés továbbra is az adóalap – ténylegesen fel nem merült költségekkel történő – csökkentése, amelyet rendszerint hamis számlákkal kívánnak igazolni.
2017-ben is kiemelt figyelmet fordított az ügyészség a növekvő számú pénzmosásos bűncselekményre, az ennek kapcsán jelentkező dogmatikai és jogalkalmazási kérdések egységes kezelése érdekében.
Egyes bűncselekmények nyomozása az ügyész kizárólagos hatáskörébe tartozik. Ezen nyomozásokat a Központi Nyomozó Főügyészség, illetve az ügyészség területi szervezeti egységei végzik.
Az elmúlt évben a Központi Nyomozó Főügyészség tevékenységének mennyiségi mutatói stabilitást mutattak. A főügyészség központi egységei túlnyomórészt hivatali, korrupciós, vagyon elleni és közlekedési bűncselekményekben, míg a regionális osztályok jellemzően a katonai büntetőeljárás hatálya alá tartozó bűncselekmények miatt jártak el.
A Központi Nyomozó Főügyészség korrupcióellenes tevékenységének eredményét jól szemlélteti, hogy az ügyészség tavaly a beszámolóban bemutatott két ügyben több mint 100 vádlottal szemben emelt vádat hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmények miatt.
A vádemelések (2017: 56.821) és a vádemeléssel érintett személyek (2017: 72.681) számának alakulása egyrészt a regisztrált bűncselekmények számának csökkenésével, másrészt azzal függ össze, hogy az ügyészség 2017. évben is számos esetben biztosította a bírósági eljárás elkerülésének lehetőségét a közvetítői eljárás intézményének alkalmazásával, vagy a vádemelés elhalasztásával.
Az eljárást gyorsító intézkedéseket – többek között a tárgyalás mellőzését, vagy a bíróság elé állítást – a korábbi évekhez hasonlóan, 2017. évben is nagy számban alkalmazta az ügyészség. A vádemelések több mint felében ily módon (a vádemelések 32 %-ában tárgyalás mellőzésével, és 23 %-ában bíróság elé állítással) sikerült gyorsan és eredményesen lezárni az ügyeket.
Az ügyészség váderedményessége változatlanul kiemelkedő, és 2013 óta folyamatosan emelkedik, az utóbbi tíz év legmagasabb értékét – 97,8%-ot – érte el. A terheltek 82,23%-a esetében a bíróság a váddal mindenben egyezően mondta ki a vádlottak bűnösségét. A vádképviseleti munka színvonalának és eredményességének további emelése érdekében 2017. január 1-jével a Legfőbb Ügyészség Büntetőbírósági Ügyek Főosztályán – a korábbi csoport helyett – Tárgyalást Támogató és Elemző Osztály segíti a főügyészségek munkáját.
A legjelentősebb jogszabály-előkészítési munka 2017-ben – a már hatályba lépett – új büntetőeljárásról szóló törvény kodifikációjának befejezése volt. A kodifikációt irányító legfontosabb fórumon, az intézményi vezetők értekezletén dr. Polt Péter legfőbb ügyész képviselte az ügyészi szervezetet. A korábbi évhez hasonlóan ebben a munkában az Igazságügyi Minisztériumhoz kirendelt ügyészek is részt vettek. A kirendelés ideje alatt egyikük miniszteri biztosként, egy ügyész pedig főosztályvezetőként a kodifikációs folyamat irányítója volt. A vezetésük alatt – más jogászi hivatásrendek képviselői mellett – öt ügyész dolgozott. A kodifikációt segítette egy öt fős szakértői testület, amelynek a munkájában ugyancsak ügyész is részt vett.
Az ügyészség közjogi szakterületen dolgozó ügyészei 2017-ben is változó jogszabályi környezetben látták el feladataikat. Az egyik legfontosabb változás, hogy – néhány törvényi kivétellel – megszűnt a civil szervezetek feletti általános ügyészi törvényességi ellenőrzési jogkör. Az elmúlt évben is a szakterület kiemelt feladatát képezte a szabálysértési, illetve a közigazgatási hatóságok elővezetést elrendelő határozatainak felülvizsgálata, valamint a szabálysértési hatóságok és az előkészítő eljárást folytató rendőri szervek eljárást megszüntető határozatainak ellenőrzése.
A megbízhatósági vizsgálat – mely során a vizsgálatot végző szerv a valóságban is előforduló mesterségesen létrehozott élethelyzetben arra teszteli a vizsgált személyt, hogy követ-e el hivatali működésével összefüggő bűncselekményt – lefolytatására ügyészi jóváhagyást követően kerülhet sor, majd a vizsgálat befejezését követően az ügyész a végrehajtás törvényességét is ellenőrzi. 2017-ben a kijelölt főügyészségek 833 megbízhatósági vizsgálatot elrendelő határozatot hagytak jóvá. Az elvégzett ellenőrzések alapján pedig 17 büntetőeljárás indult a rendőrség, a büntetés-végrehajtás, a kormányhivatal, a katasztrófavédelem, valamint a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal állományába tartozó személyek ellen.
Az ügyész közérdekvédelmi hatáskörében eljárva kiemelt figyelmet fordít a fogyasztói jogok érvényesülésére, szükség esetén fellép a fogyasztók érdekeinek védelmében. E feladatát nemcsak a fogyasztóvédelmi hatóság határozatai törvényességének ellenőrzése útján, hanem közérdekű per megindításával – általános szerződési feltétel tisztességtelenségének megállapítására irányuló, illetve fogyasztóvédelmi kereset előterjesztésével – gyakorolja. A folyamatosan növekvő számú ügyészi közérdekű keresetindítás hatékonysága azért kiemelkedő, mert az ügyészi kereset alapján hozott bírói ítéletek hatálya minden fogyasztóra kiterjed. 2017. évben az ügyész az általános szerződési feltételek tisztességtelensége miatt elsősorban utazásszervezéssel, ingatlanközvetítéssel, internetes kereskedelemmel foglalkozó gazdálkodó szervezetekkel szemben 42 keresetlevelet nyújtott be.
Az ügyész alapfeladatai közé tartozik a büntetés-végrehajtás törvényességi felügyelete. E szakterület ügyészeinek hosszú idő óta kiemelt feladatát képezi a fogvatartottakkal való bánásmód törvényességének folyamatos ellenőrzése. A 2017-ben elvégzett országos vizsgálat szerint a korábbi évekhez hasonlóan hazánkban a fogvatartottakkal való bánásmód – bár nem volt mentes az eseti hibáktól, hiányosságoktól – általában megfelelt a nemzetközi jogi normákban és ajánlásokban megfogalmazott elvárásoknak, valamint a hatályos jogszabályokban előírtaknak.
A legfőbb ügyészi országgyűlési beszámoló az ügyészség aktív és eredményes nemzetközi tevékenységét is ismerteti, melyek prioritásai 2017-ben is az európai uniós tagállamokkal és a keleti partnerekkel való kapcsolatépítés, illetve kapcsolattartás voltak. A magyar ügyészi szervezet 2017. évi nemzetközi tevékenységének kiemelkedő eseménye volt Budapesten a magyar-kínai közös szervezésű ügyészségi kibervédelmi konferencia, melyen részt vett Zhang Xueqiao kínai legfőbb ügyész helyettes.
Külön kiemelendő a magyar ügyészség és az OLAF (Európai Csalás Elleni Hivatal) együttműködése.
Az OLAF közigazgatási vizsgálatokat folytat le az Európai Unió költségvetéséből származó pénzeszközök szabályszerű felhasználásának ellenőrzése érdekében. Amennyiben vizsgálata során bűncselekmény gyanúját észleli, annak kivizsgálása érdekében ajánlással fordulhat az érintett tagállam igazságügyi hatóságaihoz. 2017. évben az OLAF összesen 6 ajánlást küldött meg a Legfőbb Ügyészségnek. 2 esetben az ügyészség nyomozást rendelt el, 3 esetben az ajánlás és a vizsgálati eredményeket tartalmazó zárójelentés már folyamatban lévő nyomozásban került értékelésre, 1 esetben pedig az ajánlás alapján az illetékes ügyészség korábban megszüntetett nyomozás továbbfolytatásáról rendelkezett. Az OLAF ajánlásai és jelzései alapján indult ügyek közül 2017. évben 4 esetben vádemelésre, 4 esetben pedig a nyomozás megszüntetésére került sor. Az OLAF 2017. évi jelentése alapján Magyarország a lezárt ügyekben történő vádemelés tekintetében 2012-2017 viszonylatában az uniós átlag (42 %) felett teljesített, ugyanis az ügyek 47 %-ában történt vádemelés.
Ugyancsak kiemelést érdemel, hogy az elmúlt években az EUROJUST-nál (az Európai Unió́ tagállamai közötti büntető igazságügyi együttműködés Hágában működő szerve) tovább emelkedett a magyar ügyek száma. A szervezett bűnelkövetés elleni küzdelem szoros nemzetközi együttműködést követel meg, amelynek bevált formája a közös nyomozócsoportok létrehozása és működtetése. A korábbi évekhez képest még intenzívebbé vált az együttműködés ezen a téren. 2017. évben a magyar hatóságok 8 korábban indult, valamint 7 új közös nyomozócsoportban vettek részt, ebből 2 magyar kezdeményezésre jött létre. Ezek embercsempészés, emberkereskedelem, kábítószer-kereskedelem, csalás, pénzmosás és kiberbűnözés miatt indult ügyekben alakultak.
Ladislav Hamran, az EUROJUST elnöke 2018. június 12-én az Ügyészség Napja alkalmából megrendezett ünnepségen – magyarul elmondott – beszédében méltatta a magyar ügyészség és a magyar szekció munkáját, külön hangsúlyozva, hogy Magyarország igazságügyi együttműködés melletti elkötelezettsége példaértékű, amit jól érzékeltet, hogy hazánk az első a tagállamok között a kiemelt bűncselekmények kapcsán történő információátadás terén.