A Balassagyarmati Járási Ügyészség által elrendelt közvetítői eljárás elérte célját, a közúti baleset gondatlan okozásának vétségét elkövető férfi ugyanis megállapodott a sértettekkel, így elkerülte a bírósági felelősségre vonást.
A büntetőeljárási törvény alapján a bűnügyekben eljáró hatóságoknak különös hangsúlyt kell fektetniük a sértettek jogainak érvényesítésére. Nógrád megye ügyészi szervei ezt folyamatosan figyelemmel kísérik, így a Balassagyarmati Járási Ügyészség a közelmúltban egy közúti baleset gondatlan okozása miatt indult ügyben rendelte el a közvetítői eljárást.
Az eljárás adatai szerint az 57 éves gyanúsított 2018. december 28-án, kora este a 2. számú főút Szendehely-Katalinpusztán átvezető szakaszán az általa vezetett járművel megcsúszott és áttért a szemközti forgalmi sávba, ahol összeütközött egy személygépkocsival, melyben ketten tartózkodtak. Az ütközés után a sértett autójának hátulról nekiütközött egy ukrán kamion is. A baleset következtében a sértett és felesége is nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket szenvedett, a járművek megrongálódtak.
A baleset oka az volt, hogy a gyanúsított nem az útviszonyoknak megfelelően vezette járművét, így cselekménye közúti baleset gondatlan okozása vétségének a megállapítására volt alkalmas.
A nyomozás során a gyanúsított a cselekmény elkövetését beismerte, és kérte az ügyben közvetítői eljárás lefolytatását, amihez a sértettek is hozzájárultak.
A közvetítői eljárást a Balassagyarmati Járási Ügyészség elrendelte, ez ugyanis olyan konfliktuskezelő eljárás, amelynek célja, hogy a sértett és az elkövető között független közvetítő bevonásával a konfliktus rendezésének megoldását tartalmazó, a bűncselekmény következményeinek jóvátételét és a gyanúsított jövőbeni jogkövető magatartását elősegítő írásbeli megállapodás jöjjön létre.
A Nógrád Megyei Kormányhivatal a közvetítői eljárást eredményesen befejezte, a felek sikeres megállapodását – mely szerint a gyanúsított megbánta tettét, a tanulságokat levonta és sajnálatát fejezte ki, továbbá anyagi jóvátételt vállalt és fizetett meg a sértetteknek, akik elfogadták a bocsánatkérését és kijelentették, hogy az ügy büntetőjogi részét lezártnak tekintik – az ügyészségnek megküldte, erre tekintettel a Balassagyarmati Járási Ügyészség a bűncselekménnyel okozott sérelmet jóvá tevő gyanúsítottal szemben az eljárást megszüntette.
Így a sértetteknek nem kellett részt venniük tanúként a bírósági tárgyaláson, továbbá erkölcsi és anyagi jóvátételben részesültek. A gyanúsított elkerülte a bírósági felelősségre vonást, ezen túlmenően a közvetítés az illetékes Balassagyarmati Járásbíróság tehermentesítését is szolgálta, mert a bíróságnak nem kellett lefolytatnia a büntetőeljárást.