Ugrás a tartalomra
Főoldal » Archív » Feltárták a cégtemetőt, vádemelés az érintettekkel szemben

A Heves Megyei Főügyész­ség 38 sze­méllyel szem­ben emelt vádat azért, mert vala­mennyi­en része­sei vol­tak annak a tíz évvel ezelőtt meg­kez­dett bűn­cse­lek­mény soro­zat­nak, mely­nek kere­té­ben ország­szer­te 86 csőd­kö­ze­li hely­zet­ben lévő vál­lal­ko­zást tün­tet­tek el a ható­sá­gok, illet­ve a hite­le­zők szeme elől anél­kül, hogy köz- és szál­lí­tói tar­to­zá­sa­i­kat ren­dez­ték volna. Az ügy II. rendű vád­lott­ja ellen az ügyész­ség fik­tív munkaerő-kölcsönzések miatt koráb­ban már vádat emelt az Egri Tör­vény­szék előtt, ahol a bün­te­tő eljá­rás 132 vád­lot­tal szem­ben tár­gya­lá­si szak­ban folya­mat­ban van.

A most benyúj­tott vád­irat sze­rint a II. rendű vád­lott 2006-2007. évtől külön­bö­ző (egye­bek mel­lett adó-) tar­to­zá­so­kat fel­hal­mo­zó gaz­da­sá­gi tár­sa­sá­gok adás­vé­te­lé­nek köz­ve­tí­té­sé­vel fog­lal­ko­zott, jog­el­le­nes módon és esz­kö­zök­kel. Ennek kere­té­ben - töb­bek között - újság­hir­de­té­se­ket adott fel azzal a szö­veg­gel, hogy „cégét leg­jobb fel­té­te­lek­kel meg­vá­sár­lom akár adós­ság­gal ter­hel­ten is”, majd a nála jelent­ke­ző eladók szá­má­ra „vevő­ket” szer­zett, akik haj­lan­dó­ak vol­tak a gaz­da­sá­gi tár­sa­sá­go­kat szín­leg a nevük­re venni. Tevé­keny­sé­ge során - több­nyi­re a III. rendű vád­lott köz­re­mű­kö­dé­sé­vel - olyan sze­mé­lye­ket tobor­zott, akik anya­gi nehéz­sé­ge­ik rövid távú meg­ol­dá­sa­ként néhány ezer forin­tért alá­ír­ták a cég­át­ru­há­zás­hoz szük­sé­ges okira­to­kat. Ilyen ember volt pél­dá­ul az I. rendű vád­lott, aki­vel a fel­haj­tó egy szó­ra­ko­zó­he­lyen ismer­ke­dett meg. A jól szer­ve­zett, ugyan­ak­kor fik­tív cég­át­ru­há­zá­so­kat két ügy­véd is segí­tet­te, ők az ügy V. rendű, illet­ve VI. rendű vádlottjai.

A név­le­ges vevők egyet­len eset­ben sem fizet­tek vétel­árat az eladók­nak az üzlet­ré­sze­kért, sőt az azo­kat áruba bocsáj­tó sze­mé­lyek, mint eladók adtak át több­nyi­re 150.000-300.000 Ft közöt­ti össze­get a II. rendű vád­lott­nak köz­ve­tí­tői díj­ként, aki ebből a pénz­ből fizet­te ki a köz­re­mű­kö­dő­it, míg a nincs­te­len „vevők” álta­lá­ban 5-20.000 Ft közöt­ti össze­get kap­tak. A nevük­re vett, anya­gi­lag kiüre­se­dett vál­lal­ko­zá­sok­tól a fenn­ál­ló tar­to­zá­so­kat azután lehe­tet­len volt behajtani.

A Heves Megyei Főügyész­ség a cég­te­me­tő működ­te­té­sé­ben veze­tő sze­re­pet ját­szó II. rendű vád­lot­tat 77 rend­be­li, a III. rendű vád­lot­tat 56 rend­be­li, az ügy­vé­de­ket 25 rend­be­li, illet­ve 14 rend­be­li közokirat-hamisítás bűn­tet­té­vel, továb­bá - ezek­kel hal­ma­zat­ban - több rend­be­li sik­kasz­tás bűn­tet­té­vel és költ­ség­ve­té­si csa­lás bűn­tet­té­vel vádol­ja. Az érin­tett cég­ve­ze­tők ellen szin­tén rész­ben köz­bi­za­lom elle­ni, rész­ben vagyon elle­ni, rész­ben a költ­ség­ve­tést káro­sí­tó bűn­cse­lek­mé­nyek elkö­ve­té­se a vád.

Az ügyész­ség a leg­sú­lyo­sab­ban minő­sü­lő bűn­cse­lek­mé­nyek elkö­ve­tő­i­vel szem­ben vég­re­haj­tan­dó bör­tön­bün­te­tés kisza­bá­sá­ra tett indítványt.