Ugrás a tartalomra
Főoldal » Hírek » Fiktív munkavállalókkal okoztak kárt a kórházaknak – a Fővárosi Főügyészség sajtóközleménye

A Fővá­ro­si Főügyész­ség – a bűn­ügyet hatás­kö­ré­be vonva – össze­sen 47 vád­lot­tal szem­ben emelt vádat két buda­pes­ti egész­ség­ügyi intéz­mény sérel­mé­re elkö­ve­tett, 332 mil­lió forint, ille­tő­leg 250 mil­lió forint kár­ér­té­kű cse­lek­mé­nyek miatt.

A 236 olda­las vád­irat lénye­ge sze­rint az egyik vád­lott 2016 végé­től 2021 ele­jé­ig, majd 2021 júni­u­sá­tól 2022 máju­sá­ig két buda­pes­ti egész­ség­ügyi intéz­mény­ben is dol­go­zott sze­mély­ügyi vezetőként.

Az első intéz­mény­ben a nő a bér­szám­fej­tő­ként dol­go­zó tár­sá­val meg­egye­zett abban, hogy az intéz­mény illet­mény­szám­fej­tő rend­sze­ré­ben tény­le­ges mun­ka­vég­zést nem tel­je­sí­tő, fik­tív mun­ka­vál­la­ló­kat rög­zí­te­nek és részük­re külön­bö­ző járan­dó­sá­go­kat utal­tat­nak ki.  A két vád­lott össze­sen 51 fő fik­tív dol­go­zót – első­sor­ban ápo­lót, szak­ápo­lót, asszisz­tenst, szak­asszisz­tenst – vett nyil­ván­tar­tás­ba. A nő a fik­tív jog­vi­szo­nyok­hoz sze­mély­ügyi aktá­kat is veze­tett, az ahhoz szük­sé­ges hamis okira­to­kat pedig maga készí­tet­te el. A máso­dik intéz­mény­nél a nő a bér­szám­fej­té­si adat­rög­zí­tést már maga végez­te el.

A sze­mély­ügyi veze­tő és a bér­szám­fej­tő fik­tív dol­go­zó­ként kez­det­ben a csa­lá­di és isme­ret­sé­gi körük­be tar­to­zó sze­mé­lye­ket és saját banki ada­ta­i­kat rög­zí­tet­ték a rend­szer­ben, azon­ban a későb­bi­ek során cse­lek­mé­nyük­höz a sze­mély­ügyi veze­tő férje és a házas­pár közös isme­rő­se – az ügy továb­bi két fővád­lott­ja – is segít­sé­get nyúj­tot­tak a fik­tív mun­ka­vál­la­ló­ként rög­zí­ten­dő sze­mé­lyek sze­mé­lyes, illet­ve banki ada­ta­i­nak meg­szer­zé­sé­vel és átadásával.

Ennek kere­té­ben a férfi a cége alkal­ma­zott­ja­i­val és csa­lád­tag­ja­ik­kal havi jut­ta­tás fejé­ben bank­szám­lá­kat nyit­ta­tott és a szám­lák­hoz tar­to­zó bank­kár­tyá­kat – azo­nos PIN-kódra állí­tás­sal – tőlük elkér­te, majd buda­pes­ti és vidé­ki ATM-automatákból maga vette fel a rend­sze­re­sen utalt fik­tív járan­dó­sá­go­kat. A házas­pár közös isme­rő­se jel­lem­ző­en a saját isme­ret­sé­gi köré­be tar­to­zó sze­mé­lye­ket vett rá arra, hogy a bank­szám­lá­ik­ra érke­ző össze­ge­ket azok­ból járó kisebb juta­lék meg­tar­tá­sa mel­lett havi rend­sze­res­ség­gel kész­pénz­ben fel­ve­gyék és részé­re átadják.

A vád­irat sze­rint a bér­szám­fej­tő a fik­tív mun­ka­vál­la­lók illet­mény­ki­fi­ze­té­si rend­szer­ben tör­té­nő rög­zí­té­se mel­lett egyes, az intéz­mény­ből idő­köz­ben kilé­pett, de  tény­le­ge­sen ott dol­go­zó sze­mé­lyek egyéb jut­ta­tá­sa­i­ról, így pl. úti­költ­ség elszá­mo­lá­sa­i­ról is fik­tív ada­to­kat rög­zí­tett a bér­szám­fej­té­si rend­szer­ben és így továb­bi mint­egy 800 ezer forin­tot a saját szám­lá­já­ra kiutaltatott. 

A Fővá­ro­si Főügyész­ség az egy­ko­ri sze­mély­ügyi veze­tőt a bér­szám­fej­tő­vel együtt elkö­ve­tett cse­lek­mé­nye miatt társ­tet­tes­ként, továb­bi egy eset­ben tet­tes­ként, infor­má­ci­ós rend­szer fel­hasz­ná­lá­sá­val elkö­ve­tett csa­lás bűn­tet­té­vel, továb­bá több­rend­be­li hamis magán­ok­irat fel­hasz­ná­lá­sá­nak vét­sé­gé­vel vádolja.

A két férfi a csa­lá­sok­hoz nyúj­tott bűn­se­géd­let, ezen túl­me­nő­en a férj és a bank­szám­lá­kat ren­del­ke­zés­re bocsá­tó 43 vád­lott pénz­mo­sás bűn­tet­te miatt áll­hat bíró­ság elé.

Az ügyész­ség a vád­irat­ban a 4 fővád­lot­tal és továb­bi 11 vád­lot­tal szem­ben vég­re­haj­tan­dó, míg a töb­bi­ek­kel szem­ben fel­füg­gesz­tett sza­bad­ság­vesz­té­sek kisza­bá­sát indít­vá­nyoz­ta a Budai Köz­pon­ti Kerü­le­ti Bíróságnál.

A Buda­pes­ti Rendőr-főkapitányság által az ügy­ben koráb­ban kiadott köz­le­mény itt érhe­tő el:

https://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/legfrissebb-hireink/bunugyek/fiktiv-dolgozok-lenyult-szazmilliok