Ugrás a tartalomra
Főoldal » Hírek » Fiktív számlák egy jégkrémgyártással is foglalkozó cégcsoportnál – a Fővárosi Főügyészség sajtóközleménye

A Fővá­ro­si Főügyész­ség külö­nö­sen nagy vagyo­ni hát­rányt okozó, üzlet­sze­rű­en elkö­ve­tett költ­ség­ve­té­si csa­lás bűn­tet­te miatt emelt vádat egy cég­cso­port két veze­tő­je, vala­mint egy sza­bol­csi szám­la­gyá­ros férfi ellen.

A vád­irat lénye­ge sze­rint egy 58 éves vál­lal­ko­zó egy olyan élel­mi­szer kis­ke­res­ke­dő, de fagy­lalt­üze­met is működ­te­tő cég­cso­port veze­tő­je, ille­tő­leg tulaj­do­no­sa volt, amely cég­cso­port fik­tív szám­lák befo­ga­dá­sá­val, köny­ve­lés­be állí­tá­sá­val, majd valót­lan tar­tal­mú adó­be­val­lá­sok­kal 2014 janu­ár­ja és 2017 júli­u­sa között mint­egy 150 mil­lió forint­nyi vagyo­ni hát­rányt oko­zott a költségvetésnek.

A vál­lal­ko­zó – a hát­tér­ben mara­dá­sa érde­ké­ben – 2014-ben fel­kér­te az 50 éves vádlott-társát, hogy a tulaj­do­ná­ban álló cég­cso­port egyik cégé­ben ügy­ve­ze­tői tiszt­sé­get lás­son el, vala­mint uta­sí­tá­sa­i­nak meg­fe­le­lő­en a cég­cso­port­nak köz­vet­le­nül „alá­szám­lá­zó” és  stró­ma­nok­kal működ­te­tett gaz­da­sá­gi tár­sa­ság tény­le­ges irá­nyí­tá­sát is végez­ze el. Tár­sát folya­ma­to­san ő látta el uta­sí­tá­sok­kal. A cég­cso­port cége­i­nek - köz­tük a szám­lá­zá­si lán­co­lat első szint­jét jelen­tő, tény­le­ge­sen a bűn­társ által működ­te­tett „alá­szám­lá­zó” cég­nek - egy pest vár­me­gyei kis­vá­ros­ban - a vál­lal­ko­zó lakó­he­lyén - volt a székhelye.

A vád­be­li idő­szak­ban a két férfi meg­ál­la­po­dott abban is, hogy a cég­cso­port ingat­lan­ja­in vég­zett – nem szám­la­ké­pes sze­mé­lyek­től szár­ma­zó - kar­ban­tar­tá­si, fel­újí­tá­si és taka­rí­tá­si mun­kák elvég­zé­sé­nek iga­zo­lá­sá­ul, ille­tő­leg egy fagy­lalt­üzem kiala­kí­tá­sá­hoz és műkö­dé­sé­hez - köz­vet­le­nül az Euró­pai Uni­ó­ból for­gal­mi adó men­te­sen beszer­zett közös­sé­gi ter­mé­kek magyar­or­szá­gi, immá­ron ÁFA tar­ta­lom­mal ren­del­ke­ző for­rás­ból meg­vá­sár­lá­sá­nak lát­sza­ta érde­ké­ben - fik­tív szám­lá­kat sze­rez­nek be egy számlagyártól.

A szám­la­gyá­rat az ügy har­ma­dik vád­lott­ja, egy 36 éves sza­bol­csi férfi működ­tet­te, aki­nek – az „alá­szám­lá­zás” máso­dik szint­je­ként – a tár­sai meg­bí­zá­sa alap­ján gond­ja volt arra is, hogy a cég­cso­port­nak fik­tív szám­lá­kat kibo­csá­tó cégei rend­sze­re­sen cse­ré­lőd­je­nek, így a vád­be­li idő­szak­ban össze­sen három cége nevé­ben állí­tott ki valót­lan szol­gál­ta­tá­sok­ról szám­lá­kat  a tár­sak cégei részére.

A szám­la­gyá­ros fér­fi­nak sze­re­pe volt abban is, hogy az uni­ó­ból beho­zott áruk­nak a bűn­tár­sai által cégei szám­lá­já­ra utalt vétel­árát – a lát­szat érde­ké­ben – a cégei szám­lá­já­ról a kül­föl­di eladók­nak tovább utal­ja, vala­mint az álta­la kibo­csá­tott fik­tív szám­lák ellen­ér­té­ke­ként meg­ka­pott vétel­árat  a bank­ban kész­pénz­ben fel­ve­gye és azt - a juta­lé­ká­nak levo­ná­sa után - vissza­ad­ja megbízóinak.

A Fővá­ro­si Főügyész­ség mind­há­rom fér­fi­val szem­ben vég­re­haj­tan­dó sza­bad­ság­vesz­tés bün­te­tés, pénz­bün­te­tés, vala­mint cég­ve­ze­tői fog­lal­ko­zás­tól eltil­tás kisza­bá­sát indít­vá­nyoz­ta a bíróságnál.