Ugrás a tartalomra
Főoldal » Hírek » Fiktív számlázás – a Pécsi Fellebbviteli Főügyészség sajtóközleménye

A Pécsi Fel­lebb­vi­te­li Főügyész­ség a súlyo­sí­tá­sért beje­len­tett ügyé­szi fel­leb­be­zést fenn­tar­tot­ta abban az ügy­ben, amely­ben két cég fik­tív szám­lák­kal csök­ken­tet­te fize­ten­dő adóját.

2009-ben egy kapos­vá­ri apa két fiá­val indí­tott csa­lá­di vál­lal­ko­zást, amely­nek során az egyik cég műanyag­ipa­ri ter­mé­kek gyár­tá­sá­val, míg a másik ter­mék­gyár­tás támo­ga­tá­sá­val, gépek tisz­tí­tá­sá­val, kar­ban­tar­tá­sá­val fog­lal­ko­zott. A nagy mun­ka­erő igé­nyű tevé­keny­ség­hez a dol­go­zók egy részét mun­ka­erő köl­csön­zés­sel biz­to­sí­tot­ták. Egy 2015. évi jog­sza­bály­vál­to­zás miatt – a mun­ka­erő köl­csön­zés során fel­szá­mí­tan­dó ÁFA for­dí­tot­tan adó­zott – egy veszp­ré­mi kft. jelen­tet­te be saját dol­go­zó­i­ként őket. Ezen kft. csak egy szék­hely­szol­gál­ta­tó­hoz volt beje­lent­ve, tény­le­ges tevé­keny­sé­get nem foly­ta­tott, kizá­ró­lag a fenti cégek­kel állt kap­cso­lat­ban, a kiál­lí­tott szám­lái valót­lan tar­tal­mú­ak vol­tak. Ezen szám­lák fel­hasz­ná­lá­sá­val a csa­lá­di cégek a fize­ten­dő adó­ju­kat csök­ken­tet­ték és az álla­mi költ­ség­ve­tés­nek vagyo­ni hát­rányt okoztak.

A bűn­cse­lek­mé­nyek elkö­ve­té­se kap­csán az egyik cég mint­egy 711 mil­lió forint­tal, a másik 111 mil­lió forint­tal gazdagodott.

A Kapos­vá­ri Tör­vény­szék öt vád­lot­tat költ­ség­ve­té­si csa­lás bűn­tet­té­ben mond­ta ki bűnös­nek, ezért három vád­lot­tat fel­füg­gesz­tett sza­bad­ság­vesz­tés­re és pénz­bün­te­tés­re, két elkö­ve­tőt sza­bad­ság­vesz­tés­re és pénz­bün­te­tés­re ítélt. A hato­dik vád­lot­tat közokirat-hamisítás bűn­tet­té­ben mond­ta ki bűnös­nek, és 2 évre pró­bá­ra bocsátotta. 

Az íté­let ellen az ügyész a vád­lot­tak ter­hé­re elté­rő tény­ál­lás meg­ál­la­pí­tá­sá­ért és  súlyo­sí­tá­sért, a vád­lot­tak és védő­ik pedig fel­men­té­sért, eny­hí­té­sért fellebbeztek.

A Pécsi Fel­lebb­vi­te­li Főügyész­ség indít­vá­nyoz­ta a hosszabb tar­ta­mú, vég­re­haj­tan­dó  sza­bad­ság­vesz­tés és köz­ügyek­től eltil­tás bün­te­tés kisza­bá­sát, vala­mint a cégek­kel szem­be­ni vagyon­el­kob­zás elren­de­lé­sét és gép­jár­mű­vek zár alá vételét.

Az ügy­ben az íté­lő­táb­la fog másod­fo­kon dön­tést hozni.