Ugrás a tartalomra
Főoldal » Hírek » "Film és valóság" - A perbeszédek

A fil­mek tár­gya­ló­ter­mi jele­ne­te­i­ben a bíró­ság és az esküd­tek előtt elhang­zó érzel­mes, túl­fű­tött ügyé­szi vagy ügy­vé­di per­be­széd dönti el a vád­lott sor­sát. Sőt gya­kor­ta ezek­ben a jelen­tek­ben újdon­ság szám­ba menő meg­ál­la­pí­tá­sok hang­za­nak el a beszé­lő­től, melyek addig isme­ret­le­nek vol­tak a tár­gya­ló­te­rem­ben ülők szá­má­ra, és ezek hatá­sá­ra egé­szen más meg­vi­lá­gí­tás­ba helye­ző­dik az ügy a bíró­ság előtt.

Dr. Jagusz­tin Tamás, a Pest Vár­me­gyei Főügyész­ség osz­tály­ve­ze­tő ügyé­sze fel­fe­di a tit­kot: a magyar jog­rend­szer­ben a per­be­szé­dek nem iga­zán ilyenek.

A magyar jog­rend­szer­ben nin­cse­nek esküd­tek, így a per­be­szé­dek nem nekik, hanem a bíró­nak szól­nak. A per­be­széd a bíró­sá­gi dön­tést meg­elő­ző utol­só aktus, ami­kor a bizo­nyí­tá­si eljá­rás már a végé­hez ért.

Ekkor­ra az eljá­rás min­den sze­rep­lő­je rész­le­te­sen isme­ri a bizo­nyí­té­ko­kat, a val­lo­má­so­kat és az egyéb iratokat.


A bizo­nyí­tá­si eljá­rás lefoly­ta­tá­sa után a bíró­ság a bizo­nyí­tá­si eljá­rást befe­je­zett­nek nyil­vá­nít­ja, és fel­hív­ja a jogo­sul­ta­kat a per­be­szé­dek és a fel­szó­la­lá­sok megtartására.

Az ügyész és a védő per­be­szé­det tart, az ügyé­szi per­be­szé­det vád­be­széd­nek, míg az ügy­vé­di per­be­szé­det védő­be­széd­nek hív­juk. A vád­lott, a sér­tett és a vagyo­ni érde­kelt pedig felszólalhat.

Az ügyész a per­be­szé­dé­ben a jog­sza­bá­lyo­kat is meg­je­löl­ve indít­ványt ter­jeszt elő arra, hogy a bíró­ság a vádlottat:

  • mely tények alapján,
  • milyen bűn­cse­lek­mény­ben mond­ja ki bűnösnek,
  • milyen bün­te­tést szab­jon ki, illet­ve intéz­ke­dést alkalmazzon,
  • milyen egyéb ren­del­ke­zést tegyen.
  • Az ügyész a per­be­szé­dé­ben a bün­te­tés, illet­ve az intéz­ke­dés meg­ha­tá­ro­zott mér­té­ké­re, tar­ta­má­ra nem tehet indítványt.

Az ügyész után a sér­tett és a vagyo­ni érde­kelt fel­szó­lal­hat. A sér­tett is kifejt­he­ti a vád tár­gyá­ra vonat­ko­zó állás­pont­ját, és nyi­lat­koz­hat arról, hogy kívánja-e a vád­lott bűnös­sé­gé­nek meg­ál­la­pí­tá­sát és megbüntetését.

A fel­szó­la­lá­sok után a védő per­be­szé­de következik.

Az ügy­dön­tő hatá­ro­zat meg­ho­za­ta­la előtt az utol­só szó joga a vád­lot­tat ille­ti meg.