Ugrás a tartalomra
Főoldal » Hírek » „Film és valóság” – A tanúkihallgatás

A bűn­ügyi fil­mek álta­lá­ban izgal­ma­sak, pör­gő­sek. Éppen ezért nem ter­hel­he­tők hosszas, apró­lé­ko­san jegy­ző­köny­ve­zett kihall­ga­tá­sok­kal, ame­lyek gyak­ran bizony soká­ig tar­ta­nak. A fil­mek­ben a nyo­mo­zó a hely­szí­nen kereszt­kér­dé­se­ket tesz fel, amellyel össze is gyűj­ti a ter­he­lő bizonyítékokat.

Dr. Jagusz­tin Tamás, a Pest Vár­me­gyei Főügyész­ség osz­tály­ve­ze­tő ügyé­sze abba enged bete­kin­tést, hogy ez a mód­szer miért is  működ­het csak kor­lá­to­zot­tan akkor, ha a való élet­ben kell az elkö­ve­tőt elfogni.

A tanú­ki­hall­ga­tás

Colum­bo tulaj­don­kép­pen csak beszél­get, szto­riz­gat,  majd mielőtt elin­dul­na, több­ször is vissza­for­dul ravasz kér­dé­se­i­vel, és így szép las­san kihúz min­den fon­tos infor­má­ci­ót a beszél­ge­tő part­ne­ré­ből. Ezzel a prob­lé­ma az, hogy az elhang­zot­tak nem kerül­nek  sza­bály­sze­rű­en rög­zí­tés­re, így lénye­gé­ben sem­mi­lyen bizo­nyí­tó ere­jük nem lenne, ha hazai bün­te­tő­el­já­rás­ról lenne szó.

A tanú­ki­hall­ga­tás tör­vé­nyes rend­je sze­rint a tanút az első kihall­ga­tá­sa­kor figyel­mez­tet­ni kell arra:

  • a val­lo­mást megtagadhatja, 
  • köte­les a leg­jobb tudo­má­sa és lel­ki­is­me­re­te sze­rint az iga­zat vallani, 
  • a hamis tanú­zást a tör­vény bün­tet­ni rendeli, 
  • ha val­lo­mást tesz, val­lo­má­sa bizo­nyí­tá­si esz­köz­ként akkor is fel­hasz­nál­ha­tó, ha a val­lo­más­té­telt a későb­bi­ek­ben megtagadja.

Eze­ket, vala­mint a tanú­nak a figyel­mez­te­tés­re adott vála­szát jegy­ző­könyv­be kell venni.

Ha mind­ez elma­rad, akkor a tanú val­lo­má­sa bizo­nyí­tá­si esz­köz­ként nem vehe­tő figyelembe.

Továb­bá a kihall­ga­tás meg­kez­dé­se­kor meg kell álla­pí­ta­ni a tanú sze­mély­azo­nos­sá­gát, és írás­ban fel kell venni adatait.

Ezután tisz­táz­ni kell a val­lo­más­té­tel lehet­sé­ges aka­dá­lya­it, a tanú elfo­gult­sá­gá­ra, illet­ve az ügy­ben való érde­kelt­sé­gé­re utaló körülményeket.

A tanú­val közöl­ni kell a tanú­zá­si figyel­mez­te­tést és a kihall­ga­tás­sal kap­cso­la­tos joga­it. A tanú csak ezután adja elő val­lo­má­sát, illet­ve vála­szol a fel­tett kér­dé­sek­re, mely­ről jegy­ző­könyv készül.