Ugrás a tartalomra
Főoldal » Hírek » Hamis vényekkel szereztek többezer doboz fájdalomcsillapítót – fotókkal – a Bács – Kiskun Vármegyei Főügyészség sajtóközleménye

A Bács-Kiskun Vár­me­gyei Főügyész­ség vesz­te­ge­tés, gyógy­szer­ha­mi­sí­tás, hamis magán­ok­irat fel­hasz­ná­lá­sa és sze­mé­lyes adat­tal vissza­élés miatt emelt vádat. A vád­lot­tak pati­ku­sok és egy házi­or­vos bevo­ná­sá­val hamis vények­kel töb­be­zer doboz opioid-típusú fáj­da­lom­csil­la­pí­tót sze­rez­tek meg, hogy azok­kal ellen­őri­zet­le­nül kereskedjenek.

A vád sze­rint a sze­ge­di férfi – a tizen­két vád­lot­tas ügy első­ren­dű ter­helt­je - 2020 ele­jén meg­ál­la­po­dott egy makói tár­sá­val abban, hogy juta­lék fejé­ben havon­ta 500-1000 doboz vény­kö­te­les, kife­je­zet­ten erős fáj­da­lom­csil­la­pí­tót sze­rez be a feke­te­pi­a­con tör­té­nő érté­ke­sí­tés cél­já­ból. Ennek érde­ké­ben a vád­lott meg­egye­zett a pati­ká­kat veze­tő isme­rő­se­i­vel, hogy hamis kül­föl­di vények­kel nagy mennyi­ség­ben vásá­rol tőlük opioid-típusú fáda­lom­csil­la­pí­tót és más, pszi­chot­róp ható­anyag tar­tal­mú görcs­ol­dót. A pati­ku­sok tisz­tá­ban vol­tak azzal, hogy a kivál­tott gyógy­sze­rek nem a vénye­ken sze­rep­lő sze­mé­lyek­hez kerül­nek, hanem ellen­őriz­he­tet­len módon isme­ret­le­nek részé­re értékesítik.

A 2022 tava­szá­ig működ­te­tett üzle­ti modell nem­csak a gyógy­szer­tá­rak for­gal­má­nak meg­nö­ve­lé­sé­vel kecseg­te­tett, hanem azzal is, hogy a hamis recep­tek mel­lett a gyógy­sze­rek beszer­zé­sé­nek anya­gi ter­he­it ugyan­csak a sze­ge­di szer­ve­ző vise­li. Ugyan­csak az ő aján­la­tá­ra egy házi­or­vos - jogo­su­lat­la­nul fel­hasz­nál­va a bete­gei sze­mé­lyes ada­ta­it - töb­be­zer doboz fáj­da­lom­csil­la­pí­tó­ról hamis recep­te­ket állí­tott ki.

Az üzlet lénye­ge abban állt, hogy a sze­ge­di vád­lott a nor­ma­tív támo­ga­tá­sú gyógy­sze­re­ket töre­dék áron kivál­tot­ta, majd miu­tán tel­jes áron érté­ke­sí­tet­te, a hasz­non meg­osz­to­zott a házi­or­vos vádlottal.

A sze­ge­di férfi arra is ügyelt, hogy mind­ez egy eset­le­ges ellen­őr­zé­sen ne kelt­sen gya­nút, ezért a meg­ren­delt mennyi­sé­get kisebb téte­lek­ben, heten­te vitte el a pati­kák­ból. Az így beszer­zett gyógy­sze­re­ket a szer­bi­ai kap­cso­la­tok­kal ren­del­ke­ző vád­lott társa köz­re­mű­kö­dé­sé­vel kül­föld­re juttatta.

Az ügyész­ség a sze­ge­di fér­fit bűn­szö­vet­ség­ben, üzlet­sze­rű­en elkö­ve­tett vesz­te­ge­tés és gyógy­szer­ha­mi­sí­tás bűn­tet­té­vel, vala­mint hamis magán­ok­irat fel­hasz­ná­lá­sá­nak vét­sé­gé­vel vádol­ja és ezért vele szem­ben vég­re­haj­tan­dó bör­tön­bün­te­tés kisza­bá­sát indít­vá­nyoz­za. A házi­or­vos vád­lot­tat az ügyész­ség a vesz­te­ge­tés elfo­ga­dá­sa és az egész­ség­ügyi dol­go­zó­ként, bűn­szö­vet­ség­ben elkö­ve­tett gyógy­szer­ha­mi­sí­tás bűn­tet­te mel­lett sze­mé­lyes adat­tal vissza­élés vét­sé­gé­vel is vádol­ja. A pati­ka­ve­ze­tők­nek gyógy­szer­ha­mi­sí­tás bűn­tet­te és hamis magán­ok­irat fel­hasz­ná­lá­sá­nak vét­sé­ge miatt, a gyógy­sze­re­ket kül­föld­re jut­ta­tó vád­lott­nak pénz­mo­sás bűn­tet­te miatt kell felel­ni­ük. Bűnös­sé­gük­ről a Kecs­ke­mé­ti Tör­vény­szék fog dönteni.

A nyo­mo­zó ható­ság által készí­tett fotó­kon a lefog­lalt gyógy­sze­rek láthatók