Újabb vádemelésre történt abban az országos fiktív munkaerő-kölcsönzés miatt indult bűnügyben, melyben a Heves Megyei Főügyészség korábban már két terjedelmes vádiratot nyújtott be a törvényszékre. Ezek alapján az eljárás tárgyalási szakban jelenleg is folyamatban van.
A főügyészség az ügyben most benyújtott újabb vádirata is részletesen tárgyalja a kiterjedt bűnszervezet felépítését és működését. A szervezet feje, az elsőrendű vádlott már 2009 előtt fantomcégek jogsértő átruházásával foglalkozott, míg meg nem ismerkedett a másodrendű rendű vádlottal, aki rávezette őt arra, hogy nagyobb haszonra lehet szert tenni hamis munkaerő-kölcsönzés révén.
Tehát, ha a cégekbe elsősorban vagyonvédelemmel és takarítással foglalkozó vállalkozások dolgozóit fiktíven, tudtuk nélkül bejelentik, majd onnan látszólag visszakölcsönzik őket a tényleges munkáltatóiknak. Ezáltal a valódi foglalkoztatók elkerülik a munkabért terhelő törvényes adó - és járulékfizetési kötelezettségük teljesítését, továbbá valótlan tartalmú számlák felhasználásával jogosulatlanul csökkenthetik az általános forgalmi adójukat.
A rendszer az évek során igazi céghálóvá nőtte ki magát, mely bűnszervezetként működött. A hálózaton belül az adócsaláshoz általában olyan, gyakran cserélgetett cégeket használtak fel, melyeknek nem, vagy csak alig volt bejelentett alkalmazottjuk, így nem kellett bevallaniuk és megfizetniük a foglalkoztatással kapcsolatos közterheket. Az ÁFA fizetési kötelezettségüket pedig különböző módszerekkel minimalizálták, majd a látszat kedvéért többnyire teljesítették.
A megbízó cégek és a bűnszervezet közötti ügyintézés úgy működött, hogy a fiktív alvállalkozási-, megbízási- vagy munkaerő-kölcsönzési szerződések megkötése után a megbízó cég átküldte a bűnszervezet ügyintézőinek és bérszámfejtőinek a fiktív cégekbe bejelentetni kívánt munkavállalók adatait, azután az érintetteket ezek a személyek hamis okiratokkal adminisztrálták. A megbízó cégek a színlelt szerződésekben megjelölt díjakat átutalták a bűnszervezethez tartozó gazdasági társaságok bankszámláira, majd a bérszámfejtők ezekből az összegekből levonták a munkabéreket, melyeket eljuttattak a dolgozókhoz, a maradékot pedig felosztották a bűnszervezeten belül. Az elsőrendű vádlott ily módon 2009 és 2013 között 740.263.000 Ft jogtalan jövedelemhez jutott.
A 240 kötetnyi terjedelmű, több tízezer oldalas nyomozati anyag feldolgozását követő vádemeléssel érintett 36 vádlott közül 26-an tartoztak a bűnszervezethez, míg 10 vádlott a megbízást adó különböző gazdasági társaságok vezetője volt.
A Heves Megyei Főügyészség minősített költségvetési-, vagy adócsalás bűntettével, illetve vétségével, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétségével vádolja az elkövetőket, akik közül a bűnszervezet tagjai esetében végrehajtandó szabadságvesztés kiszabására tett indítványt a vádiratában.