Az ügyben a Fővárosi Főügyészség lőfegyverrel és robbanóanyaggal visszaélés bűntette miatt nyújtott be vádiratot az illetékes bíróságra.
A vádirat szerint az ügy elsőrendű vádlottja, egy 65 éves férfi évtizedek óta gyűjtötte a régi katonai eszközöket, elsősorban különféle fegyvereket, fegyveralkatrészeket. A vádlott az általa megszerzett fegyvereket, eszközöket egy XV. kerületi családi házban tárolta. A ház pincéjében műhelyt is berendezett, ahol az egyes eszközökön különböző - jellemzően hatástalanításra, restaurálásra irányuló - átalakításokat, munkálatokat végzett.
A férfit 2016. április 28-án Budapesten, az M3-as autópálya bevezető szakaszán rendőrök igazoltatták, amikor az általa vezetett gépkocsiban egy maroklőfegyvert találtak.
Ezt követően a vádlott XV. kerületi házában tartott házkutatás során lőfegyvernek minősülő fegyvereket - több maroklőfegyvert, puskát, géppisztolyt -, valamint robbanóanyagnak minősülő eszközöket - így páncéltörő gránátot, kézigránátot - találtak. Ezek tartása hatósági engedélyhez kötött, amivel a vádlott nem rendelkezett.
A vád szerint a 65 éves vádlott a rendőri ellenőrzés során nála megtalált maroklőfegyvert vádlott-társától, egy 53 éves férfitól szerezte meg. A rendőrök az 53 éves férfi III. kerületi lakóhelyén is házkutatást végeztek, ahol - engedéllyel tartott lőfegyvereken és lőszereken kívül - olyan lőszernek minősülő töltényeket is tartott, amelyre a sportcélú lőfegyverekre vonatkozó tartási engedélye nem jogosította fel.
A Fővárosi Főügyészség a 65 éves férfit lőfegyverrel, valamint robbanóanyaggal visszaélés bűntettével, társát pedig az engedély kereteinek túllépésével elkövetett lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntettével vádolja, amely bűncselekmények törvény szerinti büntetési tétele két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés.