TÁJÉKOZTATÓ A
BE. 817/I. §-BAN
MEGHATÁROZOTT ELJÁRÁSRÓL
Az Integritás Hatóság autonóm államigazgatási szerv. Feladata fellépni minden olyan esetben, ahol álláspontja szerint az európai uniós források felhasználása vagy annak ellenőrzése körében feladat- és hatáskörrel rendelkező szervezet, ideértve a szerződéskötőt is, nem tette meg a szükséges lépéseket olyan csalás, összeférhetetlenség, korrupció és egyéb jogsértés vagy szabálytalanság megelőzésére, felderítésére és kijavítására, amely – többek között – érinti az Európai Unió pénzügyi érdekeinek védelmét.
Az Integritás Hatóság felülbírálati indítványa alapján – ha a határozatot hozó nyomozó hatóság, ügyészség annak nem ad helyt - a bíróság dönthet úgy, a nyomozást, vagy annak folytatását elrendeli.
Ha így folytatott eljárást később a nyomozó hatóság, ügyészség megszünteti, az Integritás Hatóság ismételt felülbírálati indítvánnyal élhet.
Az ismételt felülbírálati indítvány alapján a bíróság megvizsgálja a kifogásolt megszüntető határozatot, és vagy elutasítja a felülbírálati indítványt, vagy azt állapítja meg, hogy vádindítvány benyújtásának van helye.
Vádindítványt az ismételt felülbírálati indítvány előterjesztője nyújthat csak be.
Az Integritás Hatóság azonban nem nyújthat be vádindítványt. Ennek oka az, hogy az Integritás Hatóság az ügyészséghez hasonlóan állami szerv, és az állam büntetőigényét az Alaptörvény alapján kizárólag az ügyészség képviselheti.
Így azokban az ügyekben, amelyekben kizárólag az Integritás Hatóság nyújtott be előbb felülbírálati indítványt, majd ismételt felülbírálati indítványt, bármely természetes, vagy nem természetes személy az Integritás Hatóság „helyébe léphet” és benyújthatja az ügyben a vádindítványt.
Annak érdekében, hogy az ügyről mindenki tudomást szerezhessen és élhessen azzal a lehetőséggel, hogy vádindítványt nyújt be
1 hónapra az ügyészség hivatalos oldalán közzétesszük:
2./Aki vádindítvány szeretne benyújtani az ügyben, annak kérni kell a kijelölését arra, hogy a vádindítvány képviseletére jogosult személy legyen. Az eljárásban a jogi képviselet kötelező, az indítványt kizárólag jogi képviselő útján, az elektronikus kapcsolattartás szabályai szerint (nem e-mailben!) lehet benyújtani.
Az indítványt az anonimizált ügyiratjegyzék, határozat és bírósági döntések ügyészségi honlapon történő közzétételének kezdő időpontjától számított 1 hónapon belül kell benyújtani.
A kijelölés iránti indítványt az ismételt felülbírálati indítvánnyal támadott, nyomozást megszüntető nyomozó hatósághoz vagy ügyészséghez kell benyújtani. Tehát nem automatikusan az ügyészségre, annak ellenére, hogy a határozat az ügyészségi honlapon jelenik meg. Mindig ellenőrizni kell, hogy az érdemi határozatot (a nyomozás megszüntetését) melyik hatóság hozta és oda kell az indítványt benyújtani.
Az indítványt a nyomozó hatóság az ügyészségen keresztül, illetve az ügyészség a bírósághoz továbbítja az 1 hónap közzététel letelte után, amely a megérkezéstől számított 8 napon belül határoz a kijelölésről.
3./ A vádindítvány képviseletére kijelölt személy a zártan kezelt ügyiratok kivételével az ügyiratokat megismerheti. Az ügyiratok megismerésére jogosult személy és a jogi képviselője az ügyiratokat kizárólag ezen eljárás céljából használhatja fel. A megismert ügyiratot tilos nyilvánosságra hozni.
4./ A vádindítványt a kijelölésről hozott bírósági döntés kézbesítésétől számított 2 hónapon belül kell benyújtani. A vádindítványt az ismételt felülbírálati indítvánnyal támadott, nyomozást megszüntető határozatot hozó nyomozó hatósághoz, ügyészséghez kell benyújtani, amely 8 napon belül továbbítja azt az általános szabályok szerint illetékességgel és hatósággal rendelkező bírósághoz.
Az eljárásban a jogi képviselet kötelező, a vádindítvány kizárólag jogi képviselő útján, az elektronikus kapcsolattartás szabályai szerint (nem e-mailben!) nyújtható be.
5./ A vádindítványban szerepelnie kell:
- a vádlott azonosításra alkalmas megjelölésének,
- a vád tárgyává tett cselekmény pontos leírásának,
- a vád tárgyává tett cselekmény szerinti minősítésének,
- a vád tárgyává tett cselekményekkel, illetve részcselekményekkel összefüggő, rendelkezésre álló bizonyítási eszközök megjelölésének,
- az egyes cselekmények, illetve részcselekmények bizonyításával összefüggő bizonyítási indítványoknak.
A vádindítványhoz csatolni lehet az ügyben bizonyítandó tény bizonyítására alkalmas azon adatokat, iratokat, nyilatkozatokat, amelyek a vádindítvány képviseletére jogosult személy részére rendelkezésre állnak.
Ha a bíróság által kijelölt személy határidőn belül nem nyújtja be a vádindítványt, akkor ezekben az ügyekben (Be. 817/I.§) bármely másik természetes vagy nem természetes személy kérheti a bíróságnál a kijelölését. A vádindítványt ebben az esetben az új kijelölésről hozott bírósági döntés kézbesítésétől számított 15 napon belül kell benyújtani.
6./ Ha a vádindítvány képviseletére jogosult személy az eljárás során meghal vagy tartós, súlyos betegsége miatt nem tud az eljárásban részt venni, akkor ezekben az ügyekben (Be. 817/I.§) bármely másik természetes vagy nem természetes személy kérheti a bíróságnál a kijelölését.
7./ A vádindítvány benyújtása után a bíróság azt előzetesen megvizsgálja eljárási és formai szempontokból.
Ha az előzetes vizsgálat alapján a vádindítvány alkalmas az érdemi vizsgálatra, a bíróság az ügyet tartalmában is megnézi, tehát megvizsgálja, hogy álláspontja szerint a vádindítványban vádlottként megjelölt személlyel szemben a megalapozott gyanú fennáll-e. A bíróság a vizsgálat eredménye alapján a vádindítványt elutasíthatja, részben elutasíthatja, vagy befogadhatja.
Ha a bíróság befogadta a vádindítványt, a vádindítvány képviseletére jogosult személy a bírósági eljárásban az ügyészség jogait gyakorolja, és az ügyészség feladatait látja el.