Ugrás a tartalomra
Főoldal » Hírek » Két milliárdot meghaladó vagyoni hátrányt okozott a bűnszervezet – a Komárom-Esztergom Vármegyei Főügyészség sajtóközleménye

A Komárom-Esztergom Vár­me­gyei Főügyész­ség külö­nö­sen jelen­tős vagyo­ni hát­rányt okozó üzlet­sze­rű­en, bűn­szer­ve­zet­ben elkö­ve­tett költ­ség­ve­té­si csa­lás bűn­tet­te és más bűn­cse­lek­mény miatt 27 elkö­ve­tő­vel szem­ben emelt vádat. 

A vád­irat sze­rint a bűn­szer­ve­ze­tet irá­nyí­tó férfi több tata­bá­nyai szék­he­lyű gaz­da­sá­gi tár­sa­sá­got veze­tett. Tár­sa­i­val 2017-2020. között fik­tív áru­ér­té­ke­sí­té­si és szám­lá­zá­si lán­co­la­tot ala­kí­tott ki és működ­te­tett. Ennek során az irá­nyí­tá­sa alatt álló három Kft. par­fü­möt és élel­mi­szer­ipa­ri ter­mé­ke­ket vásá­rolt bel­föl­di gaz­da­sá­gi tár­sa­sá­gok­tól, majd a ter­mé­ke­ket szlo­vák, oszt­rák vagy cseh gaz­da­sá­gi tár­sa­sá­gok részé­re érté­ke­sí­tet­te. A ter­mé­ke­ket a cég­há­ló­zat­ban lévő első magyar­or­szá­gi ter­mék­be­szer­ző cégek csu­pán név­leg vásá­rol­ták meg, azo­kat szin­tén név­leg érté­ke­sí­tet­ték tovább a köz­tes gaz­da­sá­gi tár­sa­sá­gok­nak, ame­lyek­től az áruk a bűn­szer­ve­ze­tet irá­nyí­tó férfi által veze­tett Kft-khez, majd onnan lát­szó­lag az Euró­pai Közös­ség terü­le­té­re kerültek.

Annak érde­ké­ben, hogy a fik­tív gaz­da­sá­gi ese­mé­nyek való­sá­gos­nak tűn­je­nek a férfi a ter­mé­ke­ket min­dig kiszál­lít­tat­ta a kül­föl­di cégek által bérelt szlo­vá­ki­ai rak­tá­rak­ba, majd ugyan­ezen áru­kat Magyar­or­szág terü­le­té­re vissza­hoz­ták. Ezt köve­tő­en a par­fü­mö­ket a lán­co­la­to­kon keresz­tül ismét érté­ke­sí­tet­ték és kiszál­lí­tot­ták az Euró­pai Közös­ség terü­le­té­re, vagy­is ugyan­azon áru folya­ma­tos fizi­kai kör­be­utaz­ta­tá­sa tör­tént. Az élel­mi­szer­ipa­ri alap­anya­gok több­nyi­re érték­te­len után­za­tok, lejárt sza­va­tos­sá­gú ter­mé­kek vol­tak, illet­ve való­di élel­mi­szer­ipa­ri ter­mé­ke­ket is kör­be­utaz­tat­tak, ami­ket a Magyar­or­szág­ra vissza­szál­lí­tást köve­tő­en bizony­lat nél­kül értékesítettek.

A főügyész­ség 27 sze­méllyel, köz­tük a bűn­szer­ve­zet 8 tag­já­val, vala­mint továb­bi cég­ve­ze­tők­kel szem­ben nyúj­tott be vád­ira­tot a Tata­bá­nyai Törvényszékre.

Az ügyész­ség a bűn­szer­ve­zet tag­ja­i­val szem­ben sza­bad­ság­vesz­tés, köz­ügyek­től eltil­tás és pénz­bün­te­tés kisza­bá­sát indít­vá­nyoz­ta. A többi elkö­ve­tő­vel szem­ben tizen­hét eset­ben vég­re­haj­tan­dó sza­bad­ság­vesz­té­sek, egy eset­ben pénz­bün­te­tés kisza­bá­sá­ra tett indít­ványt. A vád­irat­ban össze­sen több, mint 42 mil­lió forint mér­té­kű vagyon­el­kob­zást is indít­vá­nyo­zott a főügyész­ség a vád­lot­tak­kal szem­ben, és 30 mil­lió forin­tot meg­ha­la­dó vagyon­el­kob­zást azzal a három gaz­da­sá­gi tár­sa­ság­gal szem­ben, mely a bűn­cse­lek­mény foly­tán gazdagodott.