Az Országos Kriminológiai Intézet szervezésében rendezték meg 2022. március 21-22-én a „Korrupciós kockázat, kockázatos korrupció? A csekély súlyú és nagy volumenű korrupció elhatárolási szempontjai” című projekt zárókonferenciáját. A rendezvényt az Európai Unió Hercule III programja támogatta (CRITCOR).
A kétnapos, magas szakmai színvonalon megrendezett tudományos tanácskozáson magyar és külföldi előadók tolmácsolásában a résztvevők előadásokat hallhattak a korrupció kérdésköréről; egyszersmind workshopok keretében dolgozhatták fel a korrupcióval kapcsolatos büntetőjogi és kriminológiai kérdéseket.
A tudományos konferencián – amelynek nyitó előadását „Az ügyészség szerepe a korrupciós bűncselekmények üldözésében” címmel Prof. Dr. Polt Péter legfőbb ügyész tartotta – számos nemzetközileg elismert szakember osztotta meg tudását és tapasztalatait a korrupcióról.
Köztük Prof. Michael Levi, a Cardiffi Egyetem kriminológus professzora "Korrupció az Egyesült Királyságban: Covid-19 – átmeneti zavar vagy rendszerszintű probléma?"; dr. Andra-Roxana Trandafir PhD, a Bukaresti Egyetem Jogtudományi Karának dékánhelyettese "Korrupció és a korrupció elleni küzdelem Romániában"; Prof. Annalisa Mangiaracina, a Palermói Egyetem professzora "Kisstílű és nagy volumenű korrupció Olaszországban"; a lengyelországi Central Anti-Corruption Bureau munkatársai "Rendőrségi korrupció", valamint Alan Doig, a Newcastle Business School, Northumbria Egyetem vendégprofesszora "Korrupcióellenes politikák és hatékonyságuk a korrupciós kockázatok csökkentésében" című előadásaikkal.
A szakmai program azonban nem billent el a jelenség nemzetközi aspektusainak elemzése irányába, hiszen kiváló magyar szakemberek prezentációit is élvezhették a tanácskozás résztvevői. A magyar szakértők közül dr. Inzelt Éva PhD, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának egyetemi adjunktusa, dr. Farkas Krisztina PhD ügyész, valamint dr. Laczó Adrienn, bíró, a Fővárosi Törvényszék tanácselnöke kaptak szót, "Mit tanultunk a korrupcióról, amit korábban nem tudtunk?", valamint "A korrupció értékelése a bíróság szemszögéből" című előadásaikkal.
A konferencia kiegyensúlyozottságát jelezte, hogy az előadásokat követő workshopok nem korlátozódtak az elméleti kérdések feldolgozására, hanem megszólaltak a büntető igazságszolgáltatásban dolgozó gyakorlati szakemberek: rendőrök, ügyészek és bírák is. A külföldi (román, olasz) és hazai esetfeldolgozások csakúgy színesítették a kétnapos tanácskozást, mint az elmélet és gyakorlat felvetéseit nagyító alá vevő diskurzusok.
A közel 140 fő részvételével megtartott konferencia az OKRI kutatói által folytatott nemzetközi kutatás záróeseménye volt.
A projekt eredményei és kiadványai az alábbi honlapon érhetők el: https://hu.critcor.okri.hu/