Ugrás a tartalomra
Főoldal » Hírek » Közel 1 milliárd forintos hűtlen kezelés – a Fővárosi Főügyészség sajtóközleménye

A Fővá­ros Főügyész­ség bör­tön­bün­te­tést indít­vá­nyo­zott 4 sze­méllyel szem­ben, akik véd­je­gyek – érté­ken aluli, így a tulaj­do­nos cég­nek vagyo­ni hát­rányt okozó – meg­szer­zé­sé­ben működ­tek közre. 

A vád­irat lénye­ge sze­rint egy 43 éves férfi minő­sí­tett több­sé­gű befo­lyást szer­zett egy gyógy­ké­szít­mé­nyek for­gal­ma­zá­sá­val fog­lal­ko­zó cég­ben, amely­ben hoz­zá­tar­to­zó­ja volt a cég leg­főbb kép­vi­se­lő­je. A férfi elha­tá­roz­ta, hogy átve­szi a tár­sa­ság irá­nyí­tá­sát és a cég tulaj­do­nát képe­ző véd­je­gyek felett is ren­del­ke­zést sze­rez. Mind­ezt anél­kül, hogy ehhez kap­cso­ló­dó­an tény­le­ges fize­té­si köte­le­zett­sé­ge kelet­kez­ne. A vád­lott elér­te, hogy őt válasszák meg új veze­tő­nek, és bizal­mi embe­re­i­ből – 2 másik vád­lott­ból – pedig könyv­vizs­gá­ló és igaz­ga­tó­sá­gi tag lett. A könyv­vizs­gá­ló a véd­je­gyek érté­két – a férfi elvá­rá­sá­nak is meg­fe­le­lő­en – 50 mil­lió forint­ban hatá­roz­ta meg, amely meg­fe­lelt egy, a férfi által a cég­nek koráb­ban nyúj­tott – saját érde­ke­it is szol­gá­ló – tagi köl­csön értékének.

A férfi 2017-ben meg­sze­rez­te a véd­je­gyek nagy részét, azzal, hogy az ügy­let pénz­moz­gás­sal nem járt, hanem az átru­há­zás­ra a tagi köl­csön­ből faka­dó tar­to­zás rész­be­ni ellen­té­te­le­zé­se­ként került sor. A férfi vál­lal­ta, hogy 15 évig kizá­ró­la­gos hasz­no­sí­tá­si jogot biz­to­sít az átru­há­zó­nak, a 15 év letel­té­vel viszont az átru­há­zó­nak vala­mennyi joga meg­szű­nik, és a véd­je­gyek­kel az átve­vő sza­ba­don ren­del­ke­zik. A vád­lott a véd­je­gye­ket még az adás­vé­te­lek nap­ján három kis­ko­rú gyer­me­ké­nek ajándékozta.

A fenn­ma­radt véd­je­gye­ket a férfi érde­kelt­sé­gi köré­be tar­to­zó cégek­nek adták el, ezek ese­té­ben is tény­le­ges pénz­moz­gás nélkül.

A véd­jegy­tu­laj­do­nos cég érde­két sem­mi­lyen módon nem szol­gál­ta, hogy a saját maga által kidol­go­zott, jöve­de­lem­nö­ve­lő szel­le­mi ter­mé­kei kike­rül­je­nek a tár­sa­ság tulaj­do­ná­ból úgy, hogy hosszabb távon – az adás­vé­te­li szer­ző­dé­sek­ben meg­ha­tá­ro­zott 15 évet meg­ha­la­dó­an – a hasz­ná­lat joga sem biztosított.

A férfi a vagyon­ke­ze­lői köte­le­zett­sé­gét a leír­tak­kal meg­szeg­te, ezzel 985.000.000 forint vagyo­ni hát­rányt oko­zott, amely nem térült meg. Ennek oko­zá­sá­ban a könyv­vizs­gá­ló, a fris­sen kine­ve­zett bizal­mi igaz­ga­tó­ság tag és egy koráb­bi bizal­mi igaz­ga­tó­sá­gi tag is részt vett meg­ha­tá­ro­zott mértékben.

A Fővá­ro­si Főügyész­ség 3 vád­lot­tat szem­ben – ket­te­jük ese­té­ben társ­tet­tes­ként, egyi­kük­nél bűn­se­géd­ként elkö­ve­tett – külö­nö­sen jelen­tős vagyo­ni hát­rányt okozó foly­ta­tó­la­go­san hűt­len keze­lés bűn­tet­té­vel, negye­dik tár­su­kat külö­nö­sen nagy vagyo­ni hát­rányt okozó társ­tet­tes­ként elkö­ve­tett hűt­len keze­lés bűn­tet­té­vel vádol­ja a Fővá­ro­si Tör­vény­szék előtt.

A főügyész­ség a fér­fi­val szem­ben vég­re­haj­tan­dó bör­tön­bün­te­tés és pénz­bün­te­tés­re íté­lést és cég­ve­ze­tés­től eltil­tást, tár­sa­i­val szem­ben szin­tén vég­re­haj­tan­dó bör­tön­bün­te­tést és cég­ve­ze­tés­től, illet­ve egy ter­helt­nél könyv­vizs­gá­lói fog­lal­ko­zás­tól eltil­tást indítványozott.