Egy huszonéves férfi azt állította a vád szerint a vevőknek, hogy az adóhatóság által korábban lefoglalt luxusautókat tudnak kedvezményes áron megvásárolni, majd az autókért előleget kért. A csalásnak két sértettje van, az okozott kár összesen több mint 60 millió forint.
A vádirat szerint a férfi 2018 júliusban kapcsolatba lépett egy luxusautók adásvételével foglalkozó cég ügyvezetőjével, akinek azt állította, hogy részére olyan nagy értékű autókat tud kedvező áron beszerezni, amiket az adóhatóság foglalt le korábban. A sértettet érdekelte az ajánlat, és vádlott által küldött listáról kiválasztott 10 gépkocsit összesen 115 millió forint vételárért.
A vádlott a vételárból 56 millió forintot előlegként kért, a vételár fennmaradó részét pedig a birtokba adásakor kellett volna a sértettnek megfizetnie. A sértett a megvásárolni kívánt autókat nem látta, és az alvázszámukat sem ismerte, ezért csak azzal a feltétellel fogadta el az ajánlatot, hogy a vételárelőleget a saját pénzéből, kölcsön címén biztosítja, amit a vádlottnak az adásvétel meghiúsulása esetén vissza kell fizetnie.
Ennek megfelelően a felek közjegyzői okiratba foglalt kölcsönszerződést írtak alá, és a sértett megfizette a vádlottnak a vételárelőlegként meghatározott, azonban a szerződésben kölcsönösszegként feltüntetett 56 millió forintot.
Ezután a vádlott még küldött a sértettnek egy listát az általa választott járművek alvázszámáról, de a gépkocsikat sem a vállalt határidőig, sem később nem adta át, és a pénzt sem fizette vissza, a sértett számára elérhetetlenné vált. A vád szerint a vádlottnak eleve nem állt szándékában a sértettnek ígért járművek beszerzése, az általa küldött listán szereplő járművek ugyanis nem is léteztek, szándéka kizárólag a sértett pénzének megszerzése volt.
A vádlott 2018 nyarán ismerkedett meg a Németországban élő másik sértettel, aki befektetési célból kívánt nagyobb értékű autót venni. Neki is azt állította valótlanul, hogy egy adóhatóság által lefoglalt autó kedvező áron, 8 millió forintért megvásárolható. A vádlott 4 millió forintot kért előlegként, amit a sértett 2018. szeptember 06-án átutalt a vádlott bankszámlájára. A vádlott szándéka ebben az az esetben is a csalásra, a sértett pénzének megszerzésére irányult.
Az ügynek van egy másik vádlottja is, aki a vádlott jó barátja volt, és a vád szerint megadta neki a bankszámlájának adatait, lehetővé téve, hogy arra a férfi csalásokból származó összegeket utaljon azért, hogy a bűnös pénz eredetét ily módon leplezzék. A vádlott-társ által elkövetett pénzmosási cselekmények értéke összesen csaknem 45 millió forint.
A Fővárosi Főügyészség a férfit nagyobb, illetve különösen nagy kárt okozó csalás bűntettével, valamint pénzmosás bűntettével vádolja. A vádlottal szemben a főügyészség végrehajtandó börtönbüntetés kiszabását és vagyonelkobzást is indítványozott a vádiratban. Társával szemben pénzmosás bűntette a vád, az ügyészi indítvány pedig felfüggesztett börtönbüntetés.