Ugrás a tartalomra
Főoldal » Hírek » Nemzetközi csalássorozathoz nyújtott segítséget három magyar nő – a Heves Vármegyei Főügyészség sajtóközleménye

Az Egri Járá­si Ügyész­ség pénz­mo­sás­sal vádol­ja a Magyar­or­szá­gon kicsalt pén­zek kül­föld­re jut­ta­tá­sá­ban köz­re­mű­kö­dő elkövetőket.

A csa­lás­so­ro­zat még 2019-ben kez­dő­dött azzal, hogy egy idő­sott­hon­ban élő hölgy az inter­ne­ten meg­is­mer­ke­dett egy fran­cia ille­tő­sé­gű­nek tűnő nővel, aki elekt­ro­ni­kus leve­le­zés útján elhi­tet­te vele, hogy hitelt tud folyó­sít­tat­ni szá­má­ra, ha Magyar­or­szá­gon bank­szám­lát nyit és annak ada­ta­it közli vele. Az asszony a kérés tel­je­sí­té­se érde­ké­ben ügy­véd­hez – az ügy első­ren­dű vád­lott­já­hoz – for­dult, aki végül a saját nevé­re nyi­tot­ta meg a kért szám­lát, mely­nek nem csak az ada­ta­it tudat­ta az állí­tó­la­gos hitel­in­té­ző­vel, hanem az ahhoz kapott bank­kár­tyát, vala­mint annak PIN kód­ját is elküld­te pos­tán egy fran­cia­or­szá­gi lak­cím­re. Ezzel a kül­föl­di csa­lók előtt meg­nyílt a lehe­tő­ség, hogy bár­mi­kor pénzt hív­ja­nak le a szám­lá­ról, mely­re több, hason­ló­képp meg­té­vesz­tett áldo­za­tuk­kal is folya­ma­to­san külön­bö­ző össze­ge­ket utal­tat­tak. Az ügy­véd­nő szám­lá­já­ról így több mint két­mil­lió forin­tot vet­tek fel isme­ret­len tet­te­sek az afri­kai Benin állam Coto­nou és Abo­mey nevű váro­sa­i­ban műkö­dő bankautomatákból.

Az ügy har­mad­ren­dű vád­lott­ja, egy közép­ko­rú nő ebben az idő­szak­ban szin­tén kéret­len üze­ne­tet kapott egy fran­cia nevű sze­mély­től, aki azt tudat­ta vele, hogy halá­los beteg­sé­ge miatt nagyobb össze­get sze­ret­ne ado­má­nyoz­ni neki. Emi­att e-mailben fel kel­lett ven­nie a kap­cso­la­tot egy állí­tó­la­gos fran­cia köz­jegy­ző­vel, aki több alka­lom­mal külön­bö­ző pénz­össze­gek átuta­lá­sát kérte az ügy­véd­nő álta­la akkor már ismert bank­szám­lá­já­ra. A nő eze­ket a kéré­se­ket rend­re tel­je­sí­tet­te, így összes­sé­gé­ben 2.200 eurót utalt a szám­lá­ra, mielőtt rájött, hogy csa­lás áldo­za­ta lett. Ekkor ahe­lyett, hogy fel­je­len­tést tett volna, meg­ál­la­po­dott az álköz­jegy­ző­vel, hogy tíz szá­za­lé­kos juta­lék fejé­ben ő is nyit egy szám­lát, amire a kül­föl­di banda tag­jai szin­tén utal­tat­hat­ják az álta­luk kicsalt pénz­össze­ge­ket, melye­ket azután ő tovább­küld nekik. Ennek meg­fe­le­lő­en a koráb­bi sér­tett a bűn­szer­ve­zet része­sé­vé vált.

Az ügy másod­ren­dű vád­lott­ja hason­ló előz­mé­nyek után vál­lal­ta, hogy öt szá­za­lék juta­lék elle­né­ben az álta­la nyi­tott, és a csa­lók­kal meg­is­mer­te­tett bank­szám­lá­ról tovább­utal­ja az arra kerü­lő össze­ge­ket, illet­ve a kár­tya­ada­tok meg­adá­sá­val lehe­tő­vé teszi, hogy a szám­lá­ról a kül­föl­di csa­lók pénzt vehes­se­nek fel. Ez Benin­ben azután több­ször meg is történt.

Az ügyész­ség a három nővel szem­ben vég­re­haj­tá­sá­ban pró­ba­idő­re fel­füg­gesz­tett bör­tön­bün­te­tés kisza­bá­sá­ra tett indít­ványt a vádiratban.