Az ügyész nem elítélni akar valakit, hanem az objektív igazságot keresi – hangsúlyozta Polt Péter a Magyar Jogász Egyletnek adott interjújában. A legfőbb ügyész a szervezet fennállásának 150. évfordulója alkalmából ezzel a gondolattal idézte fel Kozma Sándor, a modern ügyészség alapítójának munkásságát. A XIX. század végének kiemelkedő jogásza a szervezet működésének alapelvét így foglalta össze: az ügyész nem üldöz, hanem nyomoz, nem prekoncepcióval dolgozik, hanem a valós tényeket, az igazságot keresi.
Kozma Sándor olyan arculatot adott a szervezetnek, amely azt az európai ügyészségek közé emelte, és amely ma is fontos iránymutató az ügyészi szervezet munkatársainak – fogalmazott Polt Péter, aki az 1989 utáni ügyészségről azt mondta, az mentes a politikai befolyástól, független az Igazságügyi Minisztériumtól, szakmai munkáját pedig a bíróságok ítélik meg, hiszen a bíró mond véleményt a vádról.
Polt Péter az Alkotmánybíróság 2004-es határozatát, és annak beemelését az Alaptörvénybe kulcsfontosságúnak tartja az ügyészség függetlensége szempontjából. Mint fogalmazott, a politika megpróbál behatolni a független intézmények életébe, de ha olyan alkotmányos garanciák védik azokat, mint Magyarországon az Alaptörvény, akkor a szakmai döntések nem vitathatók politikai szempontok szerint.
Az ügyészség sokrétű tevékenységéről szólva Polt Péter a nyomozati tevékenységet, a nyomozás felügyeletét, a büntetésvégrehajtás felügyeletét, a közérdekvédő tevékenységet emelte ki, utóbbival kapcsolatban a fogyasztóvédelmet, a környezetvédelmet, a gyermekek jogainak védelmét hangsúlyozta.
Kérdésre válaszolva kitért arra is, hogy az ügyésznek ma is korlátozottabb a nyilvánosság előtti szereplése, mint a védőnek, terheltnek, aki tulajdonképpen, kisebb törvényi korlátokkal bármit mondhat. Ugyanakkor a legfőbb ügyész fontosnak tartja, hogy – nem egyes ügyekben – hanem általánosságban, az emberek tájékozottabbak legyenek az ügyészségről. Ezért is kezdett nyitni a szervezet, keresett új kommunikációs megoldásokat és próbál a hétköznapok nyelvén beszélni az ügyészi munkáról, az egyes jogesetek általános tanulságairól.
A teljes interjú megtekinthető itt: https://jogaszegylet.hu/jogelet/150-eves-az-ugyeszsegi-torveny-az-ugyeszi-hivatas-hazai-tortenete-es-jelene/0