A Keszthelyi Járási Ügyészség foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt közvetítői eljárásra utalta egy óhídi férfi ügyét.
A férfi a kerítésépítés során betonaljzatokat helyezett el a telek szélén, melyekből vashuzalok álltak ki. Nem jelölte, illetve nem szüntette meg a kiálló betonvasak okozta veszélyhelyzetet, ezzel megszegte a vonatkozó munkavédelmi szabályokat. Ez volt az oka annak, hogy 2016. augusztus 29-én egy ott dolgozó közmunkás beleesett az épülő kerítésből kiálló vashuzalba, amely a hasfalába fúródott és súlyos sérüléseket okozott neki.
A terhelt a rendőrségi kihallgatáson beismerte , hogy elkövette a bűncselekményt és közvetítői eljárás lefolytatását kérte, melyhez a sértett is csatlakozott. A Keszthelyi Járási Ügyészség helyt adott a kérelmeknek.
A közvetítői eljárás - más néven mediáció – lényege , hogy egy olyan megállapodást hozzanak létre a bűncselekmény elkövetője és a sértett között, melynek célja az elkövető megbüntetése helyett a bűncselekmény elkövetésével okozott sérelem orvoslása, a bűncselekmény következményeinek jóvátétele. Az elkövető és a sértett írásban megállapodik, hogy a bírósági eljárás lefolytatása helyett egy harmadik személy, a mediátor előtt juttatja érvényre a sértett a jogos érdekeit .
A közvetítői eljárás csak olyan, a törvényben meghatározott, kisebb súlyú bűncselekmények esetén folytatható le, melyeknek van sértettje, illetve amelyek elkövetését a terhelt beismerte és hajlandó a sértett által meghatározott jóvátételére. Jellemzően azon bűncselekmények vonhatók ide, melyeknél a sértetti sérelem orvoslása fontosabb érdek az állam büntető igényénél.
A mediátor által lefolytatott közvetítői eljárás tehát rendezi a sértett és a terhelt közti konfliktust, az úgynevezett „helyreállító igazságszolgáltatás” eszköze.