Ugrás a tartalomra
Főoldal » Fogyasztóvédelmi Ügyészségi Hírek » Táplálék-érzékenység teszt kapcsán közöltek megtévesztő információkat – a Pest Vármegyei Főügyészség sajtóközleménye

A fogyasz­tó­kat meg­té­vesz­tő infor­má­ci­ók miatt foly­ta­tott ellen­őr­zést az ügyész­ség, mert elhall­gat­ták, hogy kínált egész­ség­ügyi vizs­gá­lat  tudo­má­nyos alap­ja jelen­leg tisztázatlan.

A Pest Vár­me­gyei Főügyész­ség a fogyasz­tók érde­ké­ben vég­zett tevé­keny­sé­ge köré­ben kiemelt figyel­met for­dít az egész­ség védel­mé­vel kap­cso­la­tos ter­mé­kek­re. Ugyan­is az ilyen ter­mé­kek cél­cso­port­ját azok a fogyasz­tók képe­zik, akik egész­ség­te­len­nek ítélt élet­mód­juk, illet­ve beteg­sé­gük, beteg­ség­től való félel­mük, vagy egész­sé­gük meg­őr­zé­se érde­ké­ben az átla­gos­nál nagyobb jelen­tő­sé­get tulaj­do­ní­ta­nak egy ter­mék egész­sé­gi álla­pot fel­mé­ré­sé­re való alkal­mas­sá­gá­nak. A lai­kus fogyasz­tók viszont az ilyen ter­mé­kek tény­le­ges hatá­sos­sá­gá­ról, az azzal kap­cso­la­tos pro és kont­ra tudo­má­nyos ered­mé­nyek­ről isme­re­tek­kel nem ren­del­kez­nek, ezért kiszol­gál­ta­tot­tab­bak, könnyeb­ben befo­lyá­sol­ha­tók. Ezért kiemel­ke­dő­en lénye­ges, hogy tudo­má­nyo­san bizo­nyí­tott állí­tá­so­kon ala­pu­ló, valós tájé­koz­ta­tás­ban része­sül­je­nek, a nem meg­fe­le­lő szin­ten bizo­nyí­tott állí­tá­sok a fogyasz­tók érde­ke­it külö­nö­sen súlyo­san sértik.

Jelen eset­ben az ügyész­ség egy orszá­gos háló­zat­tal ren­del­ke­ző egész­ség­ügyi szol­gál­ta­tó által kínált táplálék-érzékenység teszt kap­csán vég­zett ellen­őr­zést. A Pest Vár­me­gyei Főügyész­ség azt álla­pí­tot­ta meg, hogy a táplálék-intolerancia teszt­tel kap­cso­la­to­san a vál­lal­ko­zás által köz­zé­tett leírás azt a lát­sza­tot kelti, hogy a vér­ben mért táplálék-specifikus IgG ellen­anya­gok kon­cent­rá­ci­ó­já­ból egy­ér­tel­mű­en és két­sé­get kizá­ró­an követ­kez­tet­ni lehet a táplálék-intoleranciára, azaz az eljá­rás­sal étel-érzékenységet lehet iga­zol­ni. A teszt elne­ve­zé­se önma­gá­ban is ezt sugall­ta, mert azt a benyo­mást kel­tet­te, hogy a vér­vizs­gá­lat­tal elvé­gez­he­tő teszt biz­to­san kimu­tat­ja milyen éte­lek­re érzé­keny a fogyasz­tó szervezete.

A főügyész­ség által beszer­zett egész­ség­ügyi szak­mai állás­fog­la­lá­sok sze­rint az emlí­tett vizs­gá­la­tok tudo­má­nyos alap­ja jelen­leg tisz­tá­zat­lan. A vál­lal­ko­zás maga is meg­erő­sí­tet­te az ügyé­szi meg­ke­re­sés­re adott vála­szá­ban, hogy nincs egy­ér­tel­mű bizo­nyí­ték arra, hogy az lgG alapú étel-érzékenység tesz­tek való­ban alkal­ma­sak az étel­in­to­le­ran­cia megállapítására.

Mind­ezek alap­ján az ügyész­ség azt álla­pí­tot­ta meg, hogy a vál­lal­ko­zás a ter­mék keres­ke­del­mi kom­mu­ni­ká­ci­ó­já­ban elhall­gat­ta ezt a fogyasz­tói dön­tés­ho­za­tal szem­pont­já­ból jelen­tős infor­má­ci­ót, mellyel a vál­lal­ko­zás meg­va­ló­sí­tot­ta a tisz­tes­ség­te­len keres­ke­del­mi gya­kor­lat tilalmát.

A fen­ti­ek miatt az ügyész­ség­nek lehe­tő­sé­ge nyílt fogyasz­tó­vé­del­mi per (ún. kép­vi­se­le­ti kere­set) indí­tá­sá­ra. A tör­vé­nyi elő­írá­sok sze­rint viszont per­in­dí­tás előtt az érin­tett vál­lal­ko­zás­sal egyez­tet­ni kell a jog­sér­tés önkén­tes meg­szün­te­té­se érdekében.

Erre tekin­tet­tel a Pest Vár­me­gyei Főügyész­ség per­el­há­rí­tó ügyé­szi fel­hí­vást inté­zett a vál­lal­ko­zás felé. Az ügyé­szi fel­lé­pés ered­mé­nye­ként a vál­lal­ko­zás kiegé­szí­tet­te és köz­zé­tet­te a fogyasz­tók­nak szóló infor­má­ci­ó­kat, így a jog­sér­tés gyors és haté­kony meg­szün­te­té­se révén per­in­dí­tás­ra már nem kel­lett, hogy sor kerüljön.