A Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség vezető beosztású személy az előnyért hivatali kötelességét megszegve, bűnszövetségben elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmények miatt folytat nyomozást.
A nyomozó ügyészség a tényállás teljes körű felderítése és további releváns bizonyítékok beszerzése érdekében a héten több helyszínen összehangolt eljárási cselekményeket hajtott végre. A bűnügyi akció előkészítésében a Nemzeti Védelmi Szolgálat, az elfogásokban a Készenléti Rendőrség közreműködött az ügyészség felkérésére.
A megalapozott gyanú szerint, a korábban egy megyei kormányhivatal osztályvezetőjeként dolgozó kormánytisztviselő és az iskolarendszeren kívüli felnőttképzések adatait tároló elektronikus rendszert létrehozó és kizárólagos rendszergazdaként üzemeltető informatikus átalakította a rendszer működését. Ez alapján az egyes – Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) szereplő szakmai – vizsgák a rendszer felhasználói felületén nem jelentek meg, azok kizárólag az általuk és a velük együttműködő személyek számára látható „titkos felületre” kerültek. Erre tekintettel a vizsgabizottság tagjainak elsődleges kijelölésére feljogosított, területileg illetékes szakmai és gazdasági kamarák nem értesülhettek ezen vizsgákról, és emiatt az ehhez kapcsolódó vizsgabiztos kijelölési jogosultságukkal sem tudtak élni.
Mindezek alapján a kormánytisztviselőnek lehetősége volt egyes vizsgák esetén vizsgabizottsági tagok kijelölésére, amelynek révén el tudta érni, hogy a vizsgára a jogszabályi előírásokat megszegve bejelentett személyek sikeres vizsgákat tegyenek. A szabálytalan vizsgák lebonyolításához kapcsolódóan 2019 őszétől, a sikeres vizsgák ellenértékeként a kormánytisztviselő és felesége által irányított, vizsgára felkészítő tanfolyamokat és vizsgáztatást szervező gazdasági társaságok, a több mint húsz vizsgázótól – esetenként 150.000 és 440.000 forint közötti – pénzbeli juttatásban részesültek.
Az ügyészség a kutatásokat követően öt személyt gyanúsítottként hallgatott ki és három gyanúsított őrizetét rendelte el. A nyomozó ügyészség két gyanúsított letartóztatásának elrendelését, míg az informatikus esetében távoltartást indítványozott a kormányhivatal munkatársaival történő kapcsolattartást érintően. A kényszerintézkedésekről ma dönt a bíróság.