A nemzetközi együttműködések további erősítésére van szükség a kiberbűnözés területén – hívta fel a figyelmet Lajtár István, a legfőbb ügyész közjogi helyettese arra a nyilatkozatra, amelyben a V4 országok és Ausztria legfőbb ügyészei az online cselekmények elleni hatékonyabb fellépést sürgetik.
A modern magyar ügyészség fennállásának 150. évfordulója alkalmából megfogalmazott állásfoglalást a világjárvány idején tapasztalt folyamatok még hangsúlyosabbá teszik, az elmúlt másfél évben az online munkavégzés és tanulás elterjedésével kiszolgáltatottabbá váltak az egyének és cégek a netes csalásokkal szemben. Lajtár István a V4 országok és Ausztria közös nemzetközi konferenciáján hangsúlyozta, a hálózatba kapcsolt gépek megfertőzése, a kritikus infrastruktúra elleni támadások, az álhírek terjedése olyan, részben új jelenségek, amelyek ellen csak a nemzetközi együttműködések javításával lehet hatékonyan fellépni, hiszen a technológia nem ismer országhatárokat.
A legfőbb ügyész közjogi helyettese kiemelte, hogy az állampolgárok és cégek gyakran észrevétlenül válnak az online térben elkövetett cselekmények áldozatává, a leggyakoribb bűncselekmény az úgynevezett üzleti emailcsalás. Különösen aggasztónak nevezte a főügyész, hogy a pandémia alatt – nemzetközi adatokat figyelembe véve – jelentősen nőtt a gyermekek szexuális kizsákmányolásával kapcsolatos bűncselekmények száma.
Lajtár István emlékeztetett az Európa Tanács 2001-es budapesti egyezményére, amelynek célja az egységes kriminálpolitikai alapok meghatározása volt a kiberbűnözés kérdéseiben. Ennek a megállapodásnak a kiegészítéseként a jövőben lehetővé válhat az igazságügyi hatóságok közvetlen együttműködése a külföldi internetszolgáltatókkal a határokon átnyúló bűnesetek felderítése során, amely hatékonyabbá teheti az elektronikus bizonyítékokhoz való hozzáférést, illetve azok felhasználását az eljárások során.