Napjaink kihívása a folyamatos reformtevékenység vagy modernizáció – ez az egyik alapgondolata Polt Péter: Törvény és igazság című kötetének, amelyet az Első Magyar Jogi Könyvszalonon mutatnak be szeptember 18-án, szombaton, a budapesti Károlyi-Csekonics Palotában. A kötetet a modern magyar ügyészség fennállásának 150. évfordulója alkalmából állította össze a legfőbb ügyész, mindvégig szem előtt tartva azt az elvet, hogy a szervezet létrehozása, majd modernizációja nem egyszeri jogalkotói aktus volt, hanem máig tartó, sőt jövőbe mutató folyamat.
A beszédeket, tanulmányokat, dokumentumokat tartalmazó antológia bevezetőjében Polt Péter legfőbb ügyész kiemeli, hogy az ügyészség folyamatos újulása már a törvény elfogadását követő évben elkezdődött, és napjainkban is zajlik. Példaként hozza fel az Alaptörvény elfogadását vagy annak 2013-as módosítását, amely deklarálja, hogy a legfőbb ügyész és az ügyészség független. Sok egyéb mellett megemlíti a 2018-as új büntetőeljárási törvényt is, amely az ügyészségtől szakmai modernizációt, azaz az elsődleges funkciók megújítását és aktualizálását követelte meg.
„A modernizáció azonban nem lehet pillanatról pillanatra változó – írja a legfőbb ügyész. A reformokat kiszámítható és követhető ciklusonként lehet hatékonyan megfogalmazni. Erre kiváló eszköz a stratégiai tervezés. Ez lehetővé teszi, hogy az előre megtervezett cselekvési pontok, mint mérföldkövek orientálják az ügyészség szakmai és funkcionális tevékenységét. A tervezési ciklusok végén lévő visszatekintés és értékelés pedig újabb lehetőséget ad nekünk a további fejlődésre és arra, hogy tapasztalatainkból merítve újabb célokat meghatározva folyamatos fejlődést tudjunk elérni”.