A Budapesti I. és XII. Kerületi Ügyészség vádat emelt az unokázós csalásokra specializálódott, rokoni körből kiinduló bűnszervezet tagjai ellen.
A vádirat lényege szerint az Egyesült Királyságban tartózkodó 41 éves férfi és élettársa, a 40 éves nő, továbbá a nő húga és sógora bűnszervezetet hoztak létre csalárd pénzszerzés céljával. A bűnszervezetet ez a négy személy irányította az Egyesült Királyságból, míg a Magyarországon élő, utasításaik szerint eljáró, velük általában rokoni kapcsolatban álló személyek szervezték be a további társakat.
A 2018. júniusától 2019. júniusáig tartó elkövetés módja tipikusan az volt, hogy egyikük Magyarországon élő, idős személyeket hívott fel otthonukban, vezetékes telefonon és magát a sértett közeli hozzátartozójának adta ki. Azt állította, hogy autóbalesetben nagy kárt okozott és kiskorú sérült is van. A telefont a csaló ezután átadta annak, aki kiadta magát a balesetben részes személygépkocsi sofőrjének, vagy a helyszínen tartózkodó mentősnek, és megerősítette a történetet. Az időskorú sértettek szeretteikért érzett aggodalmát kihasználva a telefonálók nagyobb összeget, illetőleg ékszereket kértek az okozott kár rendezésére azzal, hogy elküldenek valakit a pénzért, majd egy erre beszervezett ,,futárt” küldtek az értékekért. A vádlottak több mint 40 millió forintnyi értéhez jutottak hozzá, amelynek jelentős részét pénzátutalási rendszer és banki befizetés útján osztották meg.
A szövevényes terhelti kört a Budapesti Rendőr-főkapitányság eredményesen felderítette, majd legtöbb tagját elfogta, és az ügyészség irányítása mellett nyomozott. Az ügyben intenzív együttműködés folyt külföldi társhatóságokkal, amelynek koordinációjában kiemelt szerepet vállalt a hágai székhelyű EUROJUST magyar nemzeti tagja. Több nemzetközi- és európai elfogatóparancs továbbra is hatályban van.
A Budapesti I. és XII. kerületi Ügyészség 22 fő - köztük egy fiatalkorú - ellen emelt vádat több rendbeli, időskorúak sérelmére, bűnszervezetben és üzletszerűen elkövetett csalás bűntette, egyes vádlottakkal szemben pénzmosás bűntette miatt is a Fővárosi Törvényszéken.
Tíz vádlott letartóztatásban van, öten – részben jelen, részben más ügyből kifolyóan – bűnügyi felügyelet alatt állnak. Vannak olyan vádlottak, akiket a bűnszervezeti elkövetés és a halmazati büntetéskiszabási szabályok alapján húsz évet meghaladó szabadságvesztés is fenyeget.
A Fővárosi Főügyészség felhívja a figyelmet arra, hogy ha ismeretlen eredetű telefonhívások alapján, nem hivatalos személyek azonnali kárrendezésre pénzt kérnek, az bűncselekmény gyanúját veti fel.
A Rendőrség bűnmegelőzési célú videója itt érhető el: