Ugrás a tartalomra
Főoldal » Hírek » Zsinagógában volt erőszakos

Zsinagógában volt erőszakos

2026. május 22., 9:04

A Buda­pes­ti VI. és VII. Kerü­le­ti Ügyész­ség vádat emelt egy ame­ri­kai állam­pol­gár­sá­gú fér­fi­val szem­ben, aki vissza­té­rő­en meg­za­var­ta egy zsi­na­gó­ga rend­jét, vala­mint erő­sza­ko­san köve­tel­te vissza adományát. 

A vád­irat lénye­ge sze­rint az 52 éves férfi kap­cso­lat­ba került egy buda­pes­ti zsi­na­gó­ga hit­köz­sé­gé­vel, amely­nek jelen­tős össze­gű ado­mányt nyúj­tott. A hit­köz­ség veze­té­sé­ben vál­to­zás tör­tént, és a vád­lott ellen­ér­zé­sek­kel visel­te­tett az új veze­tő­vel szemben. 

Az ado­má­nyo­zó 2023. júli­us 18-án a zsi­na­gó­gá­ban az esti ima alatt kia­bált és az új veze­tő­re sértő meg­jegy­zé­se­ket tett. Más­nap este a csen­des ima alatt ismét kia­bált az új veze­tő­vel. Ami­kor a ren­dért fele­lős egyik mun­ka­társ a fér­fit a zsi­na­gó­ga elha­gyá­sá­ra igye­ke­zett rábír­ni, a vád­lott meg­fe­nye­get­te, és felé ütött. Ezután az elkö­ve­tő külön­bö­ző tár­gya­kat dobált, egy kis ven­ti­lá­tort és egy PET palac­kot, vala­mint a kalap­ját. A férfi fel­ment a Tóra olva­sá­sá­ra szol­gá­ló emel­vény­re, a szé­ket fel­emel­te, és meg­len­get­te, mint­ha el akar­ná dobni, miköz­ben trá­gár és sértő kije­len­té­se­ket kia­bált. Cse­lek­mé­nye a jelen­lé­vők­ben meg­bot­rán­ko­zást és ria­dal­mat keltett.

A vád­lott a garáz­da­sá­got csak akkor fejez­te be, ami­kor a rend­őrök intéz­ked­ni kezd­tek. Ennek során azon­ban azzal fenye­get­te meg az új veze­tőt, hogy ha nem fize­ti vissza a támo­ga­tást, akkor meg fogja veret­ni, illet­ve moz­du­lat­tal jelez­te neki, hogy meg is hal­hat. Tetéz­ve ezt, még egy női mun­ka­tár­sat is szi­dal­ma­zott és fenyegetett. 

A férfi a követ­ke­ző nap két­szer is vissza­tért, egy­szer béké­sen visel­ke­dett, a máso­dik alka­lom­mal azon­ban agresszí­ven. Az épü­let falát és a pado­kat csap­kod­ta, eldob­ta az ima­köny­vet, és fenyegetődzött.

A fővá­ro­si rend­őrök ekkor őri­zet­be vet­ték, az ügyész­ség pedig indít­vá­nyoz­ta a letar­tóz­ta­tá­sát. A bíró­ság távol­tar­tást ren­delt el a ter­helt­tel szem­ben, ami végül 8 hóna­pig tartott.

A Buda­pes­ti VI. és VII. Kerü­le­ti Ügyész­ség a fér­fit önbí­rás­ko­dás bűn­tet­té­nek kísér­le­té­vel és két rend­be­li garáz­da­ság vét­sé­gé­vel vádol­ta meg. 

A kerü­le­ti ügyész­ség bör­tön­bün­te­tés kisza­bá­sát indít­vá­nyoz­ta, a bün­te­tés vég­re­haj­tá­sá­nak pró­ba­idő­re tör­té­nő fel­füg­gesz­té­se mellett.