Ugrás a tartalomra
Főoldal » Archív » A 2018. évi országgyűlési választást megelőzően pénzért gyűjtetett ajánlóívet a polgári férfi

A Hajdú-Bihar Megyei Főügyész­ség válasz­tás rend­je elle­ni bűn­tett miatt emelt vádat az ellen a férfi ellen, aki jelölt-társának a rövid határ­idő miatt mások­kal, pén­zért gyűj­te­tett ajánlóíveket.

A 2018. évi ország­gyű­lé­si válasz­tást meg­elő­ző­en az ügy­ben érin­tett jelö­lő szer­ve­ze­tet a Nem­ze­ti Válasz­tá­si Bizott­ság nyil­ván­tar­tás­ba vette. A vád­lott és annak isme­rő­se is ezen jelö­lő­szer­ve­zet nevé­ben indult Hajdú-Bihar megye egy-egy ország­gyű­lé­si egyé­ni választókerületében.

A férfi isme­rő­se nem tudta vál­lal­ni a jelö­lés­sel kap­cso­la­tos ügy­in­té­zést, ezért azzal a vád­lot­tat bízta meg.

A másik egyé­ni válasz­tó­ke­rü­le­ti jelölt az elő­írt jog­sza­bá­lyok­nak meg­fe­le­lő­en két alka­lom­mal össze­sen 200 db aján­ló­ívet vett át, majd azo­kat 2018. már­ci­us 1-jén és 2-án átad­ta a vád­lott­nak. Mivel a kitöl­tött aján­ló­ívek össze­gyűj­té­sé­re és leadá­sá­ra 2018. már­ci­us 5. nap­já­ig volt lehe­tő­ség, a vád­lott az aján­ló­ívek bir­to­ká­ban rövid időn belül talál­ko­zott Deb­re­cen­ben három isme­rő­sé­vel, akik­kel meg­ál­la­po­dott abban, hogy a másik válasz­tó­ke­rü­le­ti jelölt érde­ké­ben, mint akti­vis­ták gyűjt­se­nek kitöl­tött aján­ló­íve­ket pénz ellenében.

A vád­lott a 200 db üres aján­ló­szel­vényt átad­ta az isme­rő­se­i­nek, akik a fel­adat elvég­zé­sét köve­tő­en azo­kat 2018. már­ci­us 5-én vissza­ad­ták a vád­lott­nak. A férfi ekkor 240.000 forin­tot fize­tett ki az ajánlóívekért.

A vád­lott átnéz­te a 200 db aján­ló­szel­vényt és meg­ál­la­pí­tot­ta, hogy azok közül csak 154 db volt kitölt­ve, 46 db üre­sen maradt. Azt is ész­re­vet­te, hogy a 154 db kitöl­tött aján­ló­íven nem sze­re­pelt sem a gyűj­tő neve, sem pedig az alá­írá­sa a jog­sza­bá­lyi elő­írás elle­né­re, ezért a vád­lott azo­kat saját nevé­ben, mint gyűj­tő alá­ír­ta és kéz­je­gyé­vel ellát­ta. Ezt köve­tő­en az aján­ló­íve­ket még aznap, 2018. már­ci­us 5-én leadta.

A későb­bi­ek­ben az ille­té­kes bizott­ság meg­ál­la­pí­tot­ta, hogy a vád­lott által leadott aján­ló­ívek­kel együtt isme­rő­se meg­sze­rez­te a jelö­lés­hez szük­sé­ges 500 db érvé­nyes aján­lást, ezért őt fel­vet­ték az egyé­ni válasz­tó­ke­rü­le­ti kép­vi­se­lő­je­löl­ti nyilvántartásba.

A vád­lott isme­rő­se, mint egyé­ni válasz­tó­ke­rü­le­ti jelölt a kam­pány­tá­mo­ga­tás­ról a jelö­lő­szer­ve­zet javá­ra nem mon­dott le, kam­pány­tá­mo­ga­tást nem vett igény­be, a későb­bi­ek során pedig a jelö­lő­szer­ve­zet fel­hí­vá­sá­ra lemon­dott képviselőjelöltségéről.

A Hajdú-Bihar Megyei Főügyész­ség a bűn­cse­lek­mény elkö­ve­té­sét beis­me­rő vád­lott ellen válasz­tás rend­je elle­ni bűn­tett miatt emelt vádat a Deb­re­ce­ni Tör­vény­szé­ken. A bün­te­tő­vég­zés meg­ho­za­ta­lá­ra irá­nyu­ló vád­irat­ban a főügyész­ség indít­ványt tett ara, hogy a Deb­re­ce­ni Tör­vény­szék az ira­tok tar­tal­ma alap­ján, tár­gya­lás lefoly­ta­tá­sa nél­kül a vád­lot­tat intéz­ke­dés­ként bocsás­sa próbára.