Főoldal » Sajtó » A Legfőbb Ügyészség sajtóelérhetősége » A nyilvánosság számára adható tájékoztatás rendjéről

14/2023. (X. 5.) LÜ utasítás
a nyilvánosság számára adható tájékoztatás rendjéről

hatá­lyos: 2023. októ­ber 14-től

Az ügyész­ség­ről szóló 2011. évi CLXIII. tör­vény 8. § (3) bekez­dé­sé­ben kapott fel­ha­tal­ma­zás alap­ján a követ­ke­ző uta­sí­tást adom ki:

1. A tájé­koz­ta­tás adá­sá­ra jogo­sul­tak köre

1.§ A bün­te­tő­el­já­rás­ról szóló 2017. évi XC. tör­vény (a továb­bi­ak­ban: Be.) 107-109. §-a által meg­ha­tá­ro­zott kör­ben és módon, a saj­tó­sza­bad­ság­ról és a média­tar­tal­mak alap­ve­tő sza­bá­lya­i­ról szóló 2010. évi CIV. tör­vény (a továb­bi­ak­ban: Smtv.) sze­rin­ti médiatartalom-szolgáltató útján és az elekt­ro­ni­kus keres­ke­del­mi szol­gál­ta­tá­sok, vala­mint az infor­má­ci­ós tár­sa­da­lom­mal össze­füg­gő szol­gál­ta­tá­sok egyes kér­dé­se­i­ről szóló 2001. évi CVIII. tör­vény (a továb­bi­ak­ban: Ekertv.) sze­rin­ti infor­má­ci­ós tár­sa­da­lom­mal össze­füg­gő szol­gál­ta­tás útján a nyil­vá­nos­sá­got tájé­koz­tat­ni kívá­nó ter­mé­sze­tes vagy nem ter­mé­sze­tes sze­mély részé­re
a) az ügyé­szi szer­ve­zet tevé­keny­sé­gé­nek egé­szé­ről, az ügyész­ség hely­ze­tét érin­tő kon­cep­ci­o­ná­lis kér­dé­sek­ről, továb­bá az ügyé­szi szer­ve­zet hatás­kö­ré­be tar­to­zó ügy­ben foly­ta­tott ügyé­szi tevé­keny­ség­ről, illet­ve az ügyész­ség által lefoly­ta­tott vizs­gá­lat­ról a leg­főbb ügyész és leg­főbb ügyész helyet­tes,
b) az ügyé­szi szer­ve­zet hatás­kö­ré­be tar­to­zó ügy­ben foly­ta­tott ügyé­szi tevé­keny­ség­ről, illet­ve az ügyész­ség által lefoly­ta­tott vizs­gá­lat­ról a Leg­főbb Ügyész­ség Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tá­lya (a továb­bi­ak­ban: Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály) vagy annak saj­tó­szó­vi­vői tevé­keny­sé­get ellá­tó mun­ka­tár­sa (a továb­bi­ak­ban: leg­főbb ügyész­sé­gi saj­tó­szó­vi­vő),
c) a fel­lebb­vi­te­li főügyész­ség hatás­kö­ré­be tar­to­zó ügy­ben foly­ta­tott ügyé­szi tevé­keny­ség­ről, illet­ve a fel­lebb­vi­te­li főügyész­ség által lefoly­ta­tott vizs­gá­lat­ról a fel­lebb­vi­te­li főügyész, illet­ve a fel­lebb­vi­te­li főügyész­ség saj­tó­szó­vi­vői tevé­keny­sé­get ellá­tó mun­ka­tár­sa (a továb­bi­ak­ban: fel­lebb­vi­te­li főügyész­sé­gi saj­tó­szó­vi­vő),
d) a főügyész­sé­gen, a járá­si és a járá­si szin­tű (a járá­si és járá­si szin­tű a továb­bi­ak­ban együtt: járá­si) ügyész­ség hatás­kö­ré­be tar­to­zó ügy­ben foly­ta­tott ügyé­szi tevé­keny­ség­ről, továb­bá a főügyész­ség által lefoly­ta­tott vizs­gá­lat­ról a főügyész, illet­ve a főügyész­ség saj­tó­szó­vi­vői tevé­keny­sé­get ellá­tó mun­ka­tár­sa (a továb­bi­ak­ban: főügyész­sé­gi saj­tó­szó­vi­vő),
e) a leg­főbb ügyész, a fel­lebb­vi­te­li főügyész, a főügyész által adott eseti fel­ha­tal­ma­zás alap­ján az erre jogo­sult ügyész vagy alügyész adhat tájé­koz­ta­tást.

2.§ Az infor­má­ci­ós önren­del­ke­zé­si jog­ról és az infor­má­ció­sza­bad­ság­ról szóló 2011. évi CXII. tör­vény 3. § 5. pont­já­ban és 32. §-ában, vala­mint az Smtv. 9. §-ában fog­lal­tak tel­je­sí­té­se érde­ké­ben - az ügyész­ség­ről szóló 2011. évi CLXIII. tör­vény (a továb­bi­ak­ban: Ütv.) 31. § (1) bekez­dé­sé­ben és 34. §-ában fog­lal­tak figye­lem­be­vé­te­lé­vel -, az ügyé­szi szer­ve­zet hatás­kö­ré­be tar­to­zó köz­jo­gi tevé­keny­ség kap­csán az 1. § a)-e) pont­já­ban meg­ha­tá­ro­zot­tak sze­rint nyújt­ha­tó tájékoztatás.

3.§ Az ügyé­szi szer­ve­zet és az ügyész­sé­gi alkal­ma­zot­tak 1. és 2. §-ban nem sze­rep­lő, a nyil­vá­nos­ság érdek­lő­dé­sé­re szá­mot tartó tevé­keny­sé­gé­ről ügyész­sé­gi tájé­koz­ta­tást az 1. § a)-e) pont­já­ban meg­ha­tá­ro­zott sze­mé­lyek nyújthatnak.

4.§ A leg­főbb ügyész, a leg­főbb ügyész helyet­tes, a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály, a fel­lebb­vi­te­li főügyész, a főügyész és a saj­tó­szó­vi­vő átfo­gó jogi témá­ban, álta­lá­nos jel­leg­gel, isme­ret­ter­jesz­tő tájé­koz­ta­tást nyújt­hat a nyil­vá­nos­ság részére.

5.§ Az 1-4. §-ban fog­lalt tájé­koz­ta­tást az ügyész­ség hiva­ta­los hon­lap­ján és közös­sé­gi média felü­le­te­in a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály teljesíti.

2. Saj­tó­szó­vi­vő, helyet­tes saj­tó­szó­vi­vő, sajtótitkár

6. § (1) Saj­tó­szó­vi­vő­nek a leg­főbb ügyész, a fel­lebb­vi­te­li főügyész és a főügyész ügyészt jelöl ki.

    1. (2) A leg­főbb ügyész, a fel­lebb­vi­te­li főügyész, a főügyész a leg­főbb ügyész­sé­gi, a fel­lebb­vi­te­li főügyész­sé­gi és a főügyész­sé­gi saj­tó­szó­vi­vő tevé­keny­sé­gé­nek segí­té­sé­re helyet­tes saj­tó­szó­vi­vő­ként ügyészt, alügyészt vagy ügyész­sé­gi meg­bí­zot­tat jelöl ki.

      (3) Ahol ez az uta­sí­tás saj­tó­szó­vi­vőt említ, a helyet­tes saj­tó­szó­vi­vőt is érte­ni kell.

      (4) A fel­lebb­vi­te­li főügyész­sé­gi és a főügyész­sé­gi saj­tó­szó­vi­vő kije­lö­lé­sé­hez, vala­mint a kije­lö­lés vissza­vo­ná­sá­hoz a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály elő­ze­tes véle­mé­nyét kell kérni. A fel­lebb­vi­te­li főügyész­sé­gi és a főügyész­sé­gi saj­tó­szó­vi­vő kije­lö­lé­sét csak az új fel­lebb­vi­te­li főügyész­sé­gi és az új főügyész­sé­gi saj­tó­szó­vi­vő kije­lö­lé­sé­vel egy­ide­jű­leg lehet visszavonni.

      (5) A leg­főbb ügyész, a fel­lebb­vi­te­li főügyész, a főügyész a leg­főbb ügyész­sé­gi, a fel­lebb­vi­te­li főügyész­sé­gi és a főügyész­sé­gi saj­tó­szó­vi­vő tevé­keny­sé­gé­nek admi­niszt­ra­tív segí­té­sé­re saj­tó­tit­kárt jelöl­het ki, aki az (1) és (2) bekez­dés­ben meg­je­löl­te­ken túl más ügyész­sé­gi alkal­ma­zott is lehet.

    3. A saj­tó­szó­vi­vő feladatai

    7.§ (1) A Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tállyal való rend­sze­res kap­cso­lat­tar­tás a fel­lebb­vi­te­li főügyész­sé­gi, vala­mint a főügyész­sé­gi saj­tó­szó­vi­vő fel­ada­ta, aki ennek során tájé­koz­tat­ja - elsőd­le­ge­sen elekt­ro­ni­kus úton, a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály részé­re kül­dött e-mailben - a leg­főbb ügyész­sé­gi sajtószóvivőt

    a) a fel­lebb­vi­te­li főügyész­ség, vala­mint a főügyész­ség, illet­ve járá­si ügyész­ség által vizs­gált olyan ügyek­ről, ame­lyek­ről a nyil­vá­nos­ság előtt koráb­ban már meg­je­len­tek információk,

    b) az orszá­go­san vagy helyi­leg köz­is­mert sze­mé­lye­ket érin­tő ügyekről,

    c) a kiemel­ke­dő tár­gyi súlyú vagy egyéb ok (pl. az elkö­ve­tés szo­kat­lan módja, rend­kí­vü­li körül­mé­nyei) miatt helyi vagy orszá­gos köz­ér­dek­lő­dést kivál­tó bűncselekményekről,

    d) a fel­lebb­vi­te­li főügyész­sé­gen, vala­mint a főügyész­sé­gen, illet­ve járá­si ügyész­sé­gen folya­mat­ban lévő olyan ügy­ről és a meg­tett intéz­ke­dé­sek­ről, amely a fel­lebb­vi­te­li főügyész, a főügyész vagy a saj­tó­szó­vi­vő meg­íté­lé­se sze­rint a jövő­ben orszá­gos érdek­lő­dés­re tart­hat számot,

    e) a köz­jo­gi szak­ág­ba tar­to­zó, orszá­gos érdek­lő­dés­re szá­mot tartó ügyekről,

    f) a saj­tó­fi­gye­lői szol­gá­lat által nem figyelt, az adott saj­tó­or­gá­num­nak adott nyi­lat­ko­zat­ról, inter­jú­ról, annak inter­ne­tes elér­he­tő­sé­gé­nek - ha kizá­ró­lag papír­ala­pon jelent meg, digi­ta­li­zált pél­dá­nya - soron kívü­li felterjesztésével.

    (2) A jelen­tés­té­te­li köte­le­zett­ség­ről szóló 1/2007. (ÜK. 3.) LÜ kör­le­vél alap­ján jelen­tés­té­tel alá eső olyan ügyek­ben, ame­lyek­nél a jelen­tés­té­te­li köte­le­zett­ség alap­ja az, hogy az ügyet köz­fi­gye­lem kísé­ri, az (1) bekez­dés alá eső tájé­koz­ta­tás oly módon is tel­je­sít­he­tő, hogy a leg­főbb ügyész részé­re kül­dött jelen­tést elekt­ro­ni­kus úton a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály részé­re is meg­kül­di a fel­lebb­vi­te­li főügyész és a főügyész.

    (3) A fel­lebb­vi­te­li főügyész­sé­gi és a főügyész­sé­gi saj­tó­szó­vi­vő a hét első mun­ka­nap­ján elekt­ro­ni­kus úton össze­fog­la­lót küld a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály részé­re az előző héten vég­zett saj­tó­szó­vi­vői tevékenységéről.

    (4) A fel­lebb­vi­te­li főügyész­sé­gi és a főügyész­sé­gi saj­tó­szó­vi­vő a hét utol­só mun­ka­nap­ját meg­elő­ző mun­ka­na­pon elekt­ro­ni­kus úton össze­fog­la­lót küld a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály részé­re a követ­ke­ző hétre ter­ve­zett kom­mu­ni­ká­ci­ós tevékenységéről.

    (5) A fel­lebb­vi­te­li főügyész­sé­gi és a főügyész­sé­gi saj­tó­szó­vi­vő - az ügyész­ség hiva­ta­los hon­lap­ján tör­té­nő köz­zé­té­tel cél­já­ból - a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály részé­re soron kívül, elekt­ro­ni­kus úton meg­kül­di a fel­lebb­vi­te­li főügyész­ség és a főügyész­ség sajtóközleményét.

    (6) A fel­lebb­vi­te­li főügyész­sé­gi és a főügyész­sé­gi saj­tó­szó­vi­vő köz­re­mű­kö­dik az ügyész­ség hiva­ta­los közös­sé­gi média felü­le­te­in meg­je­le­nő anya­gok biztosításában.

    4. Az Orszá­gos Kri­mi­no­ló­gi­ai Inté­zet sajtószóvivője

    8.§ (1) Az Orszá­gos Kri­mi­no­ló­gi­ai Inté­zet (a továb­bi­ak­ban: OKRI) a szer­ve­ze­té­ről és műkö­dé­sé­ről szóló leg­főbb ügyé­szi uta­sí­tás ren­del­ke­zé­sei sze­rin­ti kör­ben és módon látja el a nyil­vá­nos­ság tájé­koz­ta­tá­sá­val kap­cso­la­tos feladatait.

    (2) Az OKRI és a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály közöt­ti kap­cso­lat­tar­tást az OKRI igaz­ga­tó­ja által kije­lölt saj­tó­szó­vi­vő és helyet­tes saj­tó­szó­vi­vő végzi.

    (3) Az OKRI saj­tó­szó­vi­vő­je elekt­ro­ni­kus úton

    a) tájé­koz­tat­ja a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tályt az OKRI ered­mé­nye­i­nek bemu­ta­tá­sa érde­ké­ben ter­ve­zett saj­tó­tá­jé­koz­ta­tók­ról, saj­tó­anya­gok­ról, kon­fe­ren­ci­ák­ról, elő­adá­sok­ról, egyéb hason­ló jel­le­gű rendezvényről,

    b) soron kívül meg­kül­di a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály részé­re - az ügyész­ség hiva­ta­los hon­lap­ján, illet­ve az ügyész­ség hiva­ta­los közös­sé­gi média felü­le­te­in tör­té­nő köz­zé­té­tel meg­fon­to­lá­sa cél­já­ból - az OKRI által kiadott saj­tó­köz­le­ményt és egyéb sajtóanyagokat,

    c) a hét első mun­ka­nap­ján össze­fog­la­lót küld a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály részé­re az OKRI műkö­dé­se során előző héten vég­zett sajtótevékenységről.

    5. A nyil­vá­nos­ság tájé­koz­ta­tá­sá­nak eszközei

    9.§ A nyil­vá­nos­ság tájé­koz­ta­tá­sá­nak esz­kö­zei a saj­tó­köz­le­mény, a nyil­vá­nos­ság részé­re kiadott pro­ak­tív helyi hír, a saj­tó­tá­jé­koz­ta­tó, a tájé­koz­ta­tást kérő részé­re adott nyi­lat­ko­zat, az ügyész­ség saját elő­ál­lí­tá­sú, tájé­koz­ta­tást, isme­ret­ter­jesz­tést szol­gá­ló anya­gai. A saj­tó­köz­le­mény­hez, a pro­ak­tív helyi hír­hez kap­cso­ló­dó­an az ügyész­ség előtt folya­mat­ban volt vagy lévő eljá­rás irat­anya­gát képe­ző vide­ó­fel­vé­tel, fény­kép adha­tó ki.

    10.§ Az ügyész­ség előtt folya­mat­ban volt vagy lévő eljá­rás­ról tör­té­nő tájé­koz­ta­tás alap­já­ul az ügyész­ség keze­lé­sé­ben lévő papír­ala­pú vagy elekt­ro­ni­kus adat­bá­zis­ban sze­rep­lő irat­anya­gok, nyil­ván­tar­tá­sok, videó- és fény­kép­fel­vé­te­lek, egyéb tár­gyi bizo­nyí­tá­si esz­kö­zök, elekt­ro­ni­kus ada­tok és egyéb ada­tok szolgálnak.

    11.§ (1) Saj­tó­köz­le­ményt a leg­főbb ügyész és a leg­főbb ügyész helyet­tes, a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály, a fel­lebb­vi­te­li főügyész, vala­mint a főügyész adhat ki. A fel­lebb­vi­te­li főügyész, a főügyész a saj­tó­köz­le­ményt az álta­la veze­tett szer­ve­ze­ti egy­ség nevé­ben adja ki.

    (2) A saj­tó­köz­le­ményt a saj­tó­szó­vi­vő készí­ti elő.

    12.§ A fel­lebb­vi­te­li főügyész­sé­gi és a főügyész­sé­gi saj­tó­szó­vi­vő helyi köz­ér­dek­lő­dés­re szá­mot tartó ügy­ben a nyil­vá­nos­ság részé­re pro­ak­tív helyi hírt adhat ki.

    13.§ (1) Saj­tó­tá­jé­koz­ta­tó - a leg­főbb ügyész és a leg­főbb ügyész helyet­tes saj­tó­tá­jé­koz­ta­tó­já­nak kivé­te­lé­vel - a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály elő­ze­tes enge­dé­lye alap­ján tartható.

    (2) A Leg­főbb Ügyész­sé­gen a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály készí­ti elő és szer­ve­zi a sajtótájékoztatókat.

    (3) A fel­lebb­vi­te­li főügyész­sé­gen és a főügyész­sé­gen a saj­tó­tá­jé­koz­ta­tót a fel­lebb­vi­te­li főügyész és a főügyész tart­ja. A saj­tó­tá­jé­koz­ta­tó elő­ké­szí­té­sé­vel és meg­szer­ve­zé­sé­vel a saj­tó­szó­vi­vő is megbízható.

    (4) A fel­lebb­vi­te­li főügyész­ség és a főügyész­ség az orszá­gos érdek­lő­dés­re szá­mot tartó ügyek­ben szer­ve­zett saj­tó­tá­jé­koz­ta­tó­já­ról a Leg­főbb Ügyész­ség ille­té­kes szak­mai főosz­tá­lyát is értesíti.

    14.§ (1) Kére­lem­re tör­té­nő nyi­lat­ko­za­tot a leg­főbb ügyész, a leg­főbb ügyész helyet­tes, a fel­lebb­vi­te­li főügyész, a főügyész és a saj­tó­szó­vi­vő adhat. A fel­lebb­vi­te­li főügyész, a főügyész, a saj­tó­szó­vi­vő a meg­ke­re­sés­re adott írás­be­li nyi­lat­ko­za­tot az álta­la kép­vi­selt ügyész­sé­gi szer­ve­ze­ti egy­ség nevé­ben is megadhatja.

    (2) A kére­lem­re tör­té­nő nyi­lat­ko­zat meg­adá­sa előtt meg kell vizs­gál­ni, hogy a kére­lem a Be. 107. § (3) bekez­dé­sé­ben fog­lal­tak­nak megfelel-e. Ezen fel­té­te­lek tel­je­sü­lé­sé­nek hiá­nyá­ban - a Be. 109. § (4) bekez­dé­sé­nek meg­fe­le­lő­en - a tájé­koz­ta­tás mel­lőz­he­tő, kivé­ve, ha a kére­lem - tar­tal­ma sze­rint - köz­ér­de­kű vagy köz­ér­dek­ből nyil­vá­nos adat­igény­lés­ként értékelhető.

    (3) A Be. 109. § (1) bekez­dé­sé­ben meg­ha­tá­ro­zott ese­tek­ben a tájé­koz­ta­tást meg kell tagadni.

    15.§ Az ügyész­ség előtt folya­mat­ban volt vagy lévő eljá­rás irat­anya­gát képe­ző fénykép- és vide­ó­fel­vé­tel az ügy­ben kiadott saj­tó­köz­le­mény­hez vagy pro­ak­tív helyi hír­hez kap­cso­ló­dó­an - a sze­mé­lyes ada­tok ano­ni­mi­zá­lá­sa mel­lett, az ügyész­ség hiva­ta­los logó­já­val - adha­tó ki.

    16.§ (1) A Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály az 1-4. §-ban meg­ha­tá­ro­zott kör­ben tájé­koz­ta­tá­si, isme­ret­ter­jesz­té­si cél­ból saját elő­ál­lí­tá­sú anya­got készít­het. Ezen anya­gok meg­je­le­né­si felü­le­te elsőd­le­ge­sen az ügyész­ség hiva­ta­los hon­lap­ja és közös­sé­gi média felületei.

    (2) A saj­tó­szó­vi­vő az 1. § c)-e) pont­já­ban és a 2-4. §-ban meg­ha­tá­ro­zott kör­ben tájé­koz­ta­tá­si, isme­ret­ter­jesz­té­si cél­ból saját elő­ál­lí­tá­sú anya­got készít­het, ame­lyet kiadás előtt a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály részé­re meg kell kül­de­ni. A meg­je­len­te­tést a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály enge­dé­lye­zi, szük­ség ese­tén a meg­je­len­te­tést elősegíti.

    (3) A (2) bekez­dés sze­rin­ti saját elő­ál­lí­tá­sú anya­go­kat a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály a hatás­kö­ré­be tar­to­zó tájé­koz­ta­tás során felhasználhatja.

    6. A tájé­koz­ta­tás tárgya

    17.§ A nyil­vá­nos­ság részé­re az adott ügy­ben elsőd­le­ge­sen az ügyész­sé­gi tevé­keny­ség­gel kap­cso­lat­ban adha­tó fel­vi­lá­go­sí­tás. Fel­vi­lá­go­sí­tás adha­tó különösen

    a) a nyo­mo­zó ható­ság által foly­ta­tott nyo­mo­zás ese­tén a fel­de­rí­té­si szak­ban a bün­te­tő­el­já­rás meg­in­dí­tá­sá­val kap­cso­lat­ban hozott ügyé­szi dön­té­sek­ről, a nyo­mo­zó ható­ság eljá­rá­sa felet­ti fel­ügye­le­ti jog­kör­ben hozott ügyé­szi hatá­ro­za­tok­ról, a kény­szer­in­téz­ke­dé­sek­kel kap­cso­la­tos ügyé­szi indít­vá­nyok­ról, határozatokról,

    b) a nyo­mo­zó ható­ság által foly­ta­tott nyo­mo­zás ese­tén a vizs­gá­la­ti szak­ban a nyo­mo­zó ható­ság eljá­rá­si cse­lek­mé­nyé­ről, intéz­ke­dé­sé­ről, a kény­szer­in­téz­ke­dé­sek­kel kap­cso­la­tos ügyé­szi indít­vá­nyok­ról, a vizs­gá­la­ti szak­ban hozott ügyé­szi és nyo­mo­zó ható­sá­gi hatá­ro­za­tok­ról, a vádemelésről,

    c) az ügyész­sé­gi nyo­mo­zás ese­té­ben a bün­te­tő­el­já­rás meg­in­dí­tá­sá­val kap­cso­lat­ban hozott ügyé­szi dön­té­sek­ről, a kény­szer­in­téz­ke­dé­sek­kel kap­cso­la­tos ügyé­szi indít­vá­nyok­ról, a nyo­mo­zás során foga­na­to­sí­tott eljá­rá­si cse­lek­mé­nyek­ről, a vádemelésről,

    d) a bíró­sá­gi eljá­rás során a bíró­ság­nak a tár­gya­lás elő­ké­szí­té­se során hozott, vádat érin­tő hatá­ro­za­ta­i­val kap­cso­la­tos ügyé­szi intéz­ke­dé­sek­ről, a kény­szer­in­téz­ke­dé­sek­kel kap­cso­la­tos ügyé­szi indít­vá­nyok­ról, az elő­ké­szí­tő ülé­sen és a tár­gya­lá­son foly­ta­tott vád­kép­vi­se­le­ti tevé­keny­ség­ről, a bün­te­tő­el­já­rás­ban részt vevő sze­mé­lyek által elő­ter­jesz­tett indít­vá­nyok­ról, ész­re­vé­te­lek­ről, a bíró­ság hatá­ro­za­ta­i­ról, az ügyész­ség ren­des és rend­kí­vü­li jog­or­vos­la­ti nyilatkozatairól,

    e) az ügyész­ség köz­jo­gi tevé­keny­sé­ge során tett intéz­ke­dé­se­i­ről, azok ered­mé­nye­i­ről, az ügyé­szi köz­jo­gi intéz­ke­dé­sek ered­mé­nye­ként eljá­ró ható­ság vagy szerv hatá­ro­za­ta­i­ról, intéz­ke­dé­se­i­ről, az ügyé­szi rész­vé­tel­lel folyó pol­gá­ri peres és a nem­pe­res eljá­rá­sok­ban a bíró­ság hatá­ro­za­ta­i­ról, vala­mint a fel­hí­vá­sok­ról, a per­el­há­rí­tó ügyé­szi fel­hí­vá­sok­ról és azok ered­mé­nyé­ről. Az ügyé­szi rész­vé­tel­lel folyó pol­gá­ri peres eljá­rá­sok­ban, amennyi­ben a bíró­ság arra köte­le­zi az alpe­rest, hogy érde­mi dön­té­sé­nek nyil­vá­nos­sá­gá­ról köz­le­mény köz­zé­té­te­lé­vel gon­dos­kod­jon, a köz­le­mény elér­he­tő­sé­gé­ről tájé­koz­ta­tás adha­tó. Amennyi­ben jog­sza­bály a tájé­koz­ta­tást köte­le­ző­vé teszi, úgy a jog­sza­bály által elő­írt módon és for­má­ban köte­le­ző a tájé­koz­ta­tás megadása.

    7. Sta­tisz­ti­kai ada­tok­ról tájékoztatás

    18.§ (1) Amennyi­ben olyan sta­tisz­ti­kai adat­ké­rés érke­zik, amely az ügyész­ség egé­szé­nek tevé­keny­sé­gé­re irá­nyul, a kérel­met a Leg­főbb Ügyész­ség Infor­ma­ti­kai Főosz­tá­lyá­hoz kell továbbítani.

    (2) Az Orszá­gos Sta­tisz­ti­kai Adat­fel­vé­te­li Prog­ram­ban meg­ha­tá­ro­zott, az ügyész­ség által gyűj­tött vagy elő­ál­lí­tott sta­tisz­ti­kai ada­tot a leg­főbb ügyész, a leg­főbb ügyész helyet­tes, a leg­főbb ügyész­sé­gi saj­tó­szó­vi­vő és a Leg­főbb Ügyész­ség Infor­ma­ti­kai Főosz­tá­lyá­nak veze­tő­je - az ügyész­ség sta­tisz­ti­kai tevé­keny­sé­gé­ről szóló 10/2021. (IX. 17.) LÜ uta­sí­tás­ra is figye­lem­mel - adhat­ja át a nyilvánosságnak.

    (3) A fel­lebb­vi­te­li főügyész és a főügyész, vala­mint a fel­lebb­vi­te­li főügyész­sé­gi és a főügyész­sé­gi saj­tó­szó­vi­vő is nyújt­hat tájé­koz­ta­tást a fel­lebb­vi­te­li főügyész­ség­re és a főügyész­ség­re vonat­ko­zó, ren­del­ke­zé­sük­re álló helyi ada­tok­ból és az orszá­gos tájé­koz­ta­tók adataiból.

    8. A tájé­koz­ta­tás tar­tal­ma, alapelvei

    19.§ (1) A nyil­vá­nos­ság­nak az ügyész­ség részé­ről tör­té­nő tájé­koz­ta­tá­sa során tisz­te­let­ben kell tar­ta­ni az ártat­lan­ság vélel­mét, a sze­mé­lyes ada­tok, vala­mint a sze­mé­lyi­sé­gi jogok védel­mé­ről szóló jog­sza­bá­lyi ren­del­ke­zé­se­ket, és ennek a meg­fo­gal­ma­zás­ban is kife­je­zés­re kell jutnia.

    (2) Nem adha­tó olyan tájé­koz­ta­tás, amely­ben a tájé­koz­ta­tás tár­gyát képe­ző ügy­ben sze­rep­lő, bűn­cse­lek­ményt meg­va­ló­sí­tó köz­lés az ere­de­ti for­má­já­ban sze­re­pel. A tájé­koz­ta­tás során ere­de­ti for­má­já­ban olyan elekt­ro­ni­kus háló­za­ton köz­zé­tett adat vagy tár­gyi bizo­nyí­tá­si esz­köz nem tehe­tő közzé, amely­nek nagy nyil­vá­nos­ság előt­ti vagy más álta­li meg­is­me­ré­se bűn­cse­lek­ményt való­sít meg.

    (3) A tájé­koz­ta­tás során tekin­tet­tel kell lenni a bün­te­tő­el­já­rás és az egyes eljá­rá­si cse­lek­mé­nyek ered­mé­nyes­sé­gé­hez, zavar­ta­lan­sá­gá­hoz fűző­dő érdek­re, vala­mint arra, hogy a bün­te­tő­el­já­rás részt­ve­vői befo­lyás és meg­fé­lem­lí­tés nél­kül gya­ko­rol­has­sák a bün­te­tő­el­já­rá­si joga­i­kat, tel­je­sít­hes­sék köte­le­zett­sé­ge­i­ket. A tájé­koz­ta­tás nem ered­mé­nyez­he­ti azt, hogy a bün­te­tő­el­já­rás­ban részt vevő sze­mély élete, testi épsé­ge, egész­sé­ge, magán­élet­hez fűző­dő joga köz­vet­len veszély­be kerül­jön. A tájé­koz­ta­tás nem ered­mé­nyez­he­ti védett adat, minő­sí­tett adat, zárt tár­gya­lá­son fel­vett bizo­nyí­tás felfedését.

    (4) A folya­mat­ban lévő ügy bizo­nyí­té­kai, a tény­ál­lás vár­ha­tó ala­ku­lá­sa, illet­ve a vár­ha­tó jog­kö­vet­kez­mé­nyek a tájé­koz­ta­tás során nem értékelhetők.

    (5) Az olyan ügyész­sé­gi intéz­ke­dés­ről vagy hatá­ro­zat­ról, amely ellen jog­or­vos­lat­nak van helye, a nyil­vá­nos­sá­got csak azt köve­tő­en lehet tájé­koz­tat­ni, hogy a jog­or­vos­lat­ra jogo­sult szá­má­ra az intéz­ke­dést közöl­ték, vagy a hatá­ro­za­tot a részé­re kiadták.

    (6) Az olyan ügyész­sé­gi intéz­ke­dés­ről, ame­lyet a bíró­ság részé­re kell meg­kül­de­ni, a nyil­vá­nos­sá­got csak azt köve­tő­en lehet tájé­koz­tat­ni, hogy az intéz­ke­dést a bíró­ság részé­re kiadták.

    (7) A tájé­koz­ta­tás­nak - amennyi­ben a tájé­koz­ta­tás 18. élet­évét be nem töl­tött sze­mélyt is érint - a 18. élet­évét be nem töl­tött sze­mély min­de­nek felett álló érde­ké­nek figye­lem­be­vé­te­lé­vel kell történnie.

    9. Egyes tájé­koz­ta­tá­si módok rész­le­tes szabályai

    20.§ (1) A médiatartalom-szolgáltatónak adott nyi­lat­ko­zat ese­tén - lehe­tő­ség sze­rint - kérni kell az újság­cikk ter­ve­ze­té­nek meg­kül­dé­sét, illet­ve a hang­fel­vé­tel meg­hall­ga­tá­sá­nak vagy a kép­fel­vé­tel meg­te­kin­té­sé­nek lehe­tő­vé téte­lét [Smtv. 15. § (2) bekezdése].

    (2) Az infor­má­ci­ós tár­sa­da­lom­mal össze­füg­gő szol­gál­ta­tás útján a nyil­vá­nos­sá­got tájé­koz­tat­ni kívá­nó ter­mé­sze­tes vagy nem ter­mé­sze­tes sze­mély részé­re kizá­ró­lag írás­ban adha­tó tájékoztatás.

    (3) Ha az ügyész a letar­tóz­ta­tott ter­helt­nek enge­dé­lye­zi az Smtv. 1. § 6. pont­já­ban meg­ha­tá­ro­zott saj­tó­ter­mék­ben, illet­ve az elekt­ro­ni­kus hír­köz­lés­ről szóló 2003. évi C. tör­vény sze­rin­ti elekt­ro­ni­kus hír­köz­lő háló­zat útján tör­té­nő nyi­lat­ko­zat­té­telt, az erről szóló hatá­ro­za­tá­nak egy pél­dá­nyát meg­kül­di a szol­gá­la­ti helye sze­rin­ti ügyé­szi szerv saj­tó­szó­vi­vő­jé­nek is, aki ezt orszá­gos saj­tó­ér­dek­lő­dés­re szá­mot tartó ügy­ben jelen­ti a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Sajtófőosztálynak.

    21.§ (1) Az ügyész­sé­gen készült vagy ott fel­hasz­nált, a nyil­vá­nos­ság tájé­koz­ta­tá­sa érde­ké­ben kért hiva­ta­los irat­ba való bete­kin­tést - figye­lem­be véve az Ütv. 32. § (2) és (3) bekez­dé­sé­ben fog­lal­ta­kat is - a leg­főbb ügyész vagy a leg­főbb ügyész aka­dá­lyoz­ta­tá­sa ese­tén a szak­ág sze­rint ille­té­kes leg­főbb ügyész helyet­tes engedélyezhet.

    (2) A fel­lebb­vi­te­li főügyész­ség­re, a főügyész­ség­re és a járá­si ügyész­ség­re érke­zett bete­kin­tés irán­ti kérel­met - amennyi­ben az ügy jel­le­ge, tár­gya, súlya vagy egyéb körül­mény miatt a fel­lebb­vi­te­li főügyész­ség vagy a főügyész­ség a hiva­ta­los irat­ba való bete­kin­tést a nyil­vá­nos­ság részé­ről kivé­te­le­sen indo­kolt­nak és enge­dé­lyez­he­tő­nek tart­ja - rövid állás­pont­tal együtt fel kell ter­jesz­te­ni a Leg­főbb Ügyész­ség Kabi­net­jé­nek Adat­vé­del­mi és Biz­ton­sá­gi Osztályára.

    (3) Az Adat­vé­del­mi és Biz­ton­sá­gi Osz­tály a meg­ke­re­ső ügyész­sé­get és a leg­főbb ügyész­sé­gi saj­tó­szó­vi­vőt egy­ide­jű­leg írás­ban érte­sí­ti döntéséről.

    22.§ Az Ütv. 32. § (2) bekez­dé­se sze­rin­ti tájé­koz­ta­tá­si tila­lom az ügyész­ség vala­mennyi tevé­keny­sé­gi köré­ben akkor tekint­he­tő a nyil­vá­nos­ság tájé­koz­ta­tá­sa szem­pont­já­ból fel­ol­dott­nak, ha a leg­főbb ügyész a nyil­vá­nos­ság­ra hoza­ta­li enge­dé­lyé­ben erről külön rendelkezik.

    10. Hely­re­iga­zí­tás, pol­gá­ri per

    23.§ (1) A médiatartalom-szolgáltatónál meg­je­le­nő, az ügyész­ség tevé­keny­sé­gé­vel kap­cso­lat­ban valót­lan vagy valós, de hamis szín­ben fel­tün­te­tett tény­ál­lí­tá­so­kat tar­tal­ma­zó köz­lés ese­tén a Leg­főbb Ügyész­ség mint jogi sze­mély kép­vi­se­le­té­ben a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály jogo­sult - a leg­főbb ügyész jóvá­ha­gyá­sá­val - az Smtv. 12. § (1) bekez­dé­se sze­rin­ti hely­re­i­ga­zí­tó köz­le­mény köz­zé­té­te­lé­re vonat­ko­zó kére­lem­nek a pol­gá­ri per­rend­tar­tás­ról szóló tör­vény sze­rin­ti saj­tó­szerv­hez tör­té­nő benyújtására.

    (2) Az (1) bekez­dés­ben meg­ha­tá­ro­zott köz­lés ese­tén az érin­tett szó­vi­vő hala­dék­ta­la­nul, rövid úton, írás­be­li meg­ke­re­sés­ben meg­kí­sér­li elér­ni, hogy a köz­lés kiadó­ja a köz­lést meg­fe­le­lő módon javít­sa ki.

    (3) A fel­hí­vás ered­mény­te­len­sé­ge ese­tén, a fel­lebb­vi­te­li főügyész és a főügyész a hatás­kö­ré­be tar­to­zó ügyek­kel össze­füg­gés­ben - soron kívül eljár­va - a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály­nál az (1) bekez­dés sze­rin­ti sajtó-helyreigazítási kére­lem benyúj­tá­sát kezdeményezheti.

    (4) A Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály a sajtó-helyreigazítási kére­lem benyúj­tá­sá­ról - a kére­lem egy­ide­jű meg­kül­dé­sé­vel - tájé­koz­tat­ja a Leg­főbb Ügyész­ség Jogi Kép­vi­se­le­ti Önál­ló Osz­tá­lyát és - a (3) bekez­dés sze­rin­ti kez­de­mé­nye­zés ese­tén - a fel­lebb­vi­te­li főügyészt vagy a főügyészt.

    (5) Amennyi­ben a médiatartalom-szolgáltató a hely­re­iga­zí­tás köz­zé­té­te­lé­re irá­nyu­ló köte­le­zett­sé­gét határ­idő­ben nem tel­je­sí­ti, és a sajtó-helyreigazítási igényt a Leg­főbb Ügyész­ség pol­gá­ri per­ben kíván­ja érvé­nye­sí­te­ni, akkor a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály a kere­set benyúj­tá­sá­hoz szük­sé­ges ira­to­kat - külö­nö­sen a leg­főbb ügyész per­in­dí­tá­si jóvá­ha­gyá­sát tar­tal­ma­zó ira­tot és a hely­re­iga­zí­tá­si kére­lem kéz­hez­vé­te­lé­ről szóló ira­tot - hala­dék­ta­la­nul, de min­den­kép­pen a kere­set elő­ter­jesz­té­sé­hez szük­sé­ges ész­sze­rű idő­ben továb­bít­ja a Jogi Kép­vi­se­le­ti Önál­ló Osztálynak.

    24.§ (1) Az infor­má­ci­ós tár­sa­da­lom­mal össze­füg­gő szol­gál­ta­tó­nál meg­je­le­nő, az ügyész­ség tevé­keny­sé­gé­vel kap­cso­lat­ban valót­lan vagy valós, de hamis szín­ben fel­tün­te­tett, a jóhír­ne­vet, a becsü­le­tet a köz­éle­ti sze­rep­lők­re vonat­ko­zó kör­ben sértő tény­ál­lí­tá­so­kat tar­tal­ma­zó köz­lés ese­tén - lehe­tő­ség sze­rint - a saj­tó­szó­vi­vő rövid úton, írás­be­li meg­ke­re­sés­ben, az Ekertv. 7. §-ára tör­té­nő hivat­ko­zás­sal, meg­kí­sér­li elér­ni azt, hogy a tar­ta­lom­szol­gál­ta­tó a köz­lést a meg­fe­le­lő módon javít­sa ki.

    (2) A tar­ta­lom­szol­gál­ta­tó­hoz inté­zett fel­hí­vás ered­mény­te­len­sé­ge ese­tén, a kifo­gá­solt infor­má­ció eltá­vo­lí­tá­sa érde­ké­ben a fel­hí­vás - az Ekertv. 8-10. §-ára tör­té­nő hivat­ko­zás­sal - a köz­ve­tí­tő szol­gál­ta­tó felé is megkísérelhető.

    (3) Amennyi­ben a tar­ta­lom­szol­gál­ta­tó vagy a köz­ve­tí­tő szol­gál­ta­tó hala­dék­ta­la­nul nem intéz­ke­dik a köz­le­mény módo­sí­tá­sa, illet­ve a kifo­gá­solt infor­má­ció eltá­vo­lí­tá­sa iránt, sze­mé­lyi­sé­gi jog sérel­me miatt pol­gá­ri per indí­tá­sá­ról a leg­főbb ügyész dönt.

    (4) A fel­lebb­vi­te­li főügyész és a főügyész a hatás­kö­ré­be tar­to­zó ügyek­kel össze­füg­gés­ben pol­gá­ri per indí­tá­sát kez­de­mé­nyez­he­ti a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály­nál. Amennyi­ben a Kom­mu­ni­ká­ci­ós és Saj­tó­fő­osz­tály a pol­gá­ri per kez­de­mé­nye­zé­sé­vel egyet­ért, a kere­set benyúj­tá­sá­hoz szük­sé­ges ira­to­kat - a leg­főbb ügyész per­in­dí­tá­si jóvá­ha­gyá­sá­val - továb­bít­ja a Jogi Kép­vi­se­le­ti Önál­ló Osztálynak.

    11. Záró rendelkezések

    25.§ Ez az uta­sí­tás a köz­zé­té­te­lét köve­tő nyol­ca­dik napon lép hatályba.