A csekély mennyiségű kábítószer birtoklásának vétségével vádolt, a bűncselekmény elkövetését beismerő férfi az elsőfokú eljárásban vállalta, hogy kábítószer-használatot megelőző-felvilágosító szolgáltatáson vesz részt. Ilyenkor a büntetőeljárást felfüggesztik, és ha az elkövető okirattal igazolja, hogy legalább hat hónapig ellátásban részesült, akkor nem büntethető.
A vádlott részt vett ugyan a szolgáltatáson, de azt nem fejezte be. A szakkórház elégtelennek tartotta a részvétel gyakoriságát, ezért a járásbíróságot a szolgáltatás megszakadásáról értesítette és az eredményes részvételről szóló igazolást nem állította ki. Így a terhelt az előírt feltételt nem teljesítette, ezért az elsőfokú bíróság elítélte.
A törvényszék a járásbíróság pénzbüntetést kiszabó ítéletét hatályon kívül helyezte, a büntetőeljárást pedig megszüntette. Álláspontja szerint okirattal igazolt, hogy a vádlott hat hónapon át folyamatosan részt vett a szolgáltatásban. A jogszabályi előírás ezáltal teljesült, tehát nem büntethető.
A vádhatóság szerint a törvényszék a rendelkezés téves értelmezésével határozott a büntetőeljárás megszüntetéséről.
Az ügyészség álláspontja szerint a büntethetőség megszűnését eredményező magatartás a kezelésen, illetve szolgáltatáson való részvétel, valamint a közreműködés okirattal igazolása, amely igazolást a szolgáltatást nyújtó intézmény állít ki.
A folyamatos – és megfelelő – kezelést tanúsító igazolást a szakintézmény eredményes eljárás esetében állítja ki. Ez szakkérdés, és nem a vádlott akaratától vagy bírósági értékeléstől függő döntés.
A törvényszék döntése a vádlott mulasztásának olyan méltányos elbírálásához vezetne, amely a Büntető Törvénykönyv rendelkezésével ellentétes, törvényes alapja nincs. A téves értelmezés alapot adhatna arra, hogy a szolgáltató szakintézmény szakvéleményétől függetlenül a „folyamatos, hat hónapon át tartó” vádlotti jelenlét önmagában elegendő lenne a büntetőeljárás megszüntetéséhez.
A Debreceni Fellebbviteli Főügyészség azt indítványozta, hogy a Debreceni Ítélőtábla a törvényszék végzését helyezze hatályon kívül és új eljárásra utasítsa. Az ítélőtábla egyetértett a fellebbviteli főügyészség álláspontjával és a büntetőeljárás folytatásáról határozott.