A Somogy Megyei Főügyészség és a Magyar Jogász Egylet Somogy Megyei Szervezete 2021. szeptember 10-én ünnepi emlékülést tartott „Ügyészség 150” címmel a Kaposvári Polgármesteri Hivatal Dísztermében.
Az ünnepséget dr. Horváth Szilárd megyei főügyész nyitotta meg, aki Kaposvár 1873-ban történt rendezett tanácsú várossá válásától kezdődően az igazságügyi épületeken keresztül mutatta be az ügyészség és társszervei fejlődését, az igazságügyi épületeknek a városképre gyakorolt hatását, illetőleg azok épített örökségi szerepét.
Dr. Szalay László főügyészségi csoportvezető ügyész előadásában több királyi ügyész pályáján keresztül mutatta be a modern ügyészi szervezet létrejöttét és működését Kaposváron. Kitért Kelemen Lajosra, az első kaposvári királyi ügyészre, illetve Kulin Sándorra, akinek a neve később az igazságügyi miniszteri posztra is felmerült, emellett számos előremutató szakmai kezdeményeznek állt az élére, így rabsegélyező egyletet hozott létre, illetve a fiatalkorú bűnelkövetők jó irányba terelése érdekében megalapította a Kaposvári Gyermekvédő Bizottságot. Röviden bemutatta dr. Polgár Kálmán királyi ügyész pályafutását is, aki az ügyészi hivatás mellett aktív közéleti szerepvállalásáról volt ismert, mivel közreműködött a Kaposvári Turul Sportegylet megalapításában, illetőleg a magyar vizsla fajta megmentésében, és a ma ismert küllemének kialakításában.
Dr. László Balázs ügyész „az 1871. évi XXXIII. törvénycikk közvádlói intézménye és annak gondolati előzményei” című előadásában kiemelte, hogy a királyi ügyészség felállításának jelentősége a történelmi előzményekhez mérten ismerhető meg leginkább. Röviden rámutatott a mai, az 1871-ben felállított, valamint a középkori közvádlói intézmény különbözőségéire, majd bemutatta a bűncselekmények miatti felelősségre vonás eljárásrendjét a magánbosszútól a tiszti- és uradalmi ügyészek működéséig.
Dr. Tavasziné dr. Nett Csilla, a MJE Somogy Megyei Szervezetének elnöke az emlékülést záró felszólalásában rámutatott, hogy az elmúlt 150 évben valamennyi jogászi hivatásrend, így az ügyészség is folyamatos kihívásokkal néz szembe, a változó társadalmi viszonyok és a megújuló jogi keretrendszer mellett azonban az ügyész tevékenységét ma is az 1871. évi ügyészi eskü szövegében megfogalmazott követelmények hatják át.
Az emlékülést követően a résztvevők koszorút helyeztek el az első királyi főügyész, Kozma Sándor egykori kaposvári lakóházánál lévő emléktáblán.
Az emlékülés fotóit a Somogy Megyei Főügyészség készítette.