Ugrás a tartalomra
Főoldal » Archív » Vádemelés az érettségi feladatsorokat kiszivárogtató nyomdai alkalmazott ellen Kecskeméten

A Bács-Kiskun Megyei Főügyész­ség kor­lá­to­zott ter­jesz­té­sű minő­sí­tett adat­tal vissza­élés vét­sé­ge miatt vádat emelt egy 41 éves lajos­mi­zsei férfi ellen, aki egy lajos­mi­zsei nyom­da alkal­ma­zott­ja­ként a 2019-es magyar nyelv és iro­da­lom, vala­mint a mate­ma­ti­ka írás­be­li érett­sé­gi fel­adat­so­rok egy részét, illet­ve a tör­té­ne­lem érett­sé­gi tel­jes fel­adat­so­rát „kilop­ta” a mun­ka­he­lyé­ről, majd isme­rő­se­i­nek kiszivárogtatta.

A 41 éves vád­lott egy lajos­mi­zsei nyom­dá­ban dol­go­zott, ahol a 2019-es közép­szin­tű írás­be­li érett­sé­gi vizs­ga fel­adat­so­ra­it nyom­tat­ták ki. Ezek a fel­adat­la­pok a vizs­gák meg­kez­dé­sé­ig „kor­lá­to­zott ter­jesz­té­sű­nek” minő­sül­nek, vagy­is a fel­ada­to­kat az érett­sé­gi vizs­gák előtt tilos nyil­vá­nos­ság­ra hozni, jogo­su­lat­la­nul meg­sze­rez­ni, módo­sí­ta­ni vagy ille­ték­te­len sze­mély részé­re hoz­zá­fér­he­tő­vé tenni.

A vád­lott köz­re­mű­kö­dött a fel­adat­so­rok nyom­ta­tá­sá­ban, ami előtt egy titok­tar­tá­si nyi­lat­ko­za­tot is tett. Ebben tudo­má­sul vette, hogy a minő­sí­tés ideje alatt titok­tar­tá­si köte­le­zett­ség ter­he­li. A vád­lott azt is tudta, hogy bűn­cse­lek­ményt követ el, ha a kor­lá­to­zott ter­jesz­té­sű fel­adat­so­ro­kat jogo­su­lat­la­nul meg­szer­zi, vagy jogo­su­lat­lan sze­mély részé­re hoz­zá­fér­he­tő­vé teszi.

A magyar érett­sé­gi fel­adat­lap­ja­it 2019. ápri­lis 25-én, a mate­ma­ti­ka fel­ada­to­kat a követ­ke­ző napon, míg a tör­té­ne­lem fel­adat­la­po­kat 2019. május 2-án nyom­tat­ták ki a lajos­mi­zsei nyom­dá­ban, ami­ben a vád­lott is részt vett. A nyom­ta­tás után – a mun­ka­kö­re adta lehe­tő­sé­gek­kel vissza­él­ve – a vád­lott a magyar, vala­mint a mate­ma­ti­ka érett­sé­gi fel­adat­so­rok egy-egy részét, továb­bá a tel­jes tör­té­ne­lem fel­adat­sor egy pél­dá­nyát a ruhá­já­ba rejt­ve „kicsem­pész­te” a nyom­da területéről.

A vád­lott célja az volt, hogy a fel­adat­so­ro­kat még a vizs­gák meg­kez­dé­se előtt az érett­sé­gi­ző isme­rő­sei részé­re eljut­tas­sa, hogy így „segít­se” az ered­mé­nyes érett­sé­git. A jog­ta­la­nul meg­szer­zett fel­adat­so­ro­kat apja élet­tár­sá­nak adta át, hogy azo­kat továb­bít­sa a rokon­ság­ba tar­to­zó, érett­sé­gi­ző fiataloknak.

Az így kiszi­vá­rog­ta­tott fel­adat­la­po­kat sze­mé­lyes átadás, illet­ve inter­ne­tes továb­bí­tás útján több sze­mély – érett­sé­gi­ző diá­kok, illet­ve azok roko­nai, isme­rő­sei – meg­is­mer­ték. Ők azon­ban nem tud­ták, hogy a meg­szer­zett fel­adat­so­rok a meg­is­me­rés idő­pont­já­ban minő­sí­tett ada­tot képeznek.

A sza­bad­lá­bon véde­ke­ző, bün­tet­len elő­éle­tű vád­lot­tat a főügyész­ség kor­lá­to­zott ter­jesz­té­sű minő­sí­tett adat­tal vissza­élés vét­sé­gé­vel vádol­ja, amely bűn­cse­lek­ményt a tör­vény 1 évig ter­je­dő sza­bad­ság­vesz­tés­sel fenye­get. Az ügyész­ség fel­füg­gesz­tett fog­ház kisza­bá­sát indít­vá­nyoz­ta a vád­lot­tal szem­ben azzal, hogy a nyom­dai gép­mes­te­ri fog­lal­ko­zás­tól is tilt­sák el hatá­ro­zott időre. A vád­lott bűnös­sé­gé­ről a Kecs­ke­mé­ti Tör­vény­szék fog dönteni.