A Balassagyarmati Járási Ügyészség megrovásban részesítette az egyedi azonosító jellel visszaélést elkövető fiatal férfit.
A Büntető Törvénykönyv 64. §-a alapján megrovásban kell részesíteni azt, akinek cselekménye az elbíráláskor már olyan csekély fokban veszélyes a társadalomra, hogy amiatt büntetés kiszabása szükségtelen. A Balassagyarmati Járási Ügyészség a közelmúltban egy egyedi azonosít jellel visszaélés vétsége miatt indult ügyben alkalmazta ezt az intézkedést.
Az eljárás adatai szerint a gyanúsított 2020 januárjában egy – általa is tudottan egy másik személygépkocsira kiadott – forgalmi rendszámot felszerelt a forgalomból kivont autójára, majd azzal Nagylóc lakott területén közlekedett. 2020. január 10-én a rendőrjárőr közúti ellenőrzés alá vonta és megállapította, hogy a rendszám nem a vezetett autóra van kiadva.
A gyanúsított fenti cselekménye az egyedi azonosító jellel visszaélés bűntettének megállapítására volt alkalmas.
A Balassagyarmati Járási Ügyészség úgy ítélte meg, hogy a cselekmény az elbírálásakor már olyan csekély fokban volt veszélyes a társadalomra – figyelemmel arra, hogy a büntetlen előéletű gyanúsított a cselekmény elkövetését elismerte és azt megbánta –, hogy a megrovásnál súlyosabb joghátrány alkalmazása nem indokolt. Ezért nem emelt vádat a férfival szemben, hanem megrovásban részesítette, hogy őt a jövőben újabb bűncselekmény elkövetésétől visszatartsa. A cselekmény helytelenítése mellett arra is felszólította, hogy a jövőben tartózkodjon bűncselekmények elkövetésétől, mert ellenkező esetben a hatóságok bírósági felelősségre vonását fogják kezdeményezni.
A büntetlen előéletű gyanúsított tehát elkerülte a bírósági felelősségre vonást, ami a Balassagyarmati Járásbíróság tehermentesítését is szolgálta, mert a bíróságnak nem kellett lefolytatnia a csekély tárgyi súlyú ügy miatt a büntetőeljárást.