Főoldal » Hírek » 17 vádlott, 13 cég, 1,7 milliárd forint vagyoni hátrány – a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség sajtóközleménye

A Bács-Kiskun Vár­me­gyei Főügyész­ség külö­nö­sen jelen­tős vagyo­ni hát­rányt okozó, bűn­szö­vet­ség­ben elkö­ve­tett költ­ség­ve­té­si csa­lás és hamis magán­ok­irat fel­hasz­ná­lá­sa miatt emelt vádat. A szervező-irányító sze­re­pet betöl­tő, alko­hol­ter­mé­kek for­gal­ma­zá­sá­val fog­lal­ko­zó vád­lot­tak a kül­föld­ről beszer­zett áru érté­ke­sí­té­sét ter­he­lő ÁFA fize­tést több éven át fik­tív szám­lák­kal kerül­ték el.

A vád sze­rint az évek óta alko­hol­ter­mé­kek for­gal­ma­zá­sá­val fog­lal­ko­zó férfi az Euró­pai Uni­ó­ból beszer­zett áru bel­föl­di érté­ke­sí­té­sét ter­he­lő ÁFA fize­tés elke­rü­lé­se érde­ké­ben 2015. és 2017. között valót­lan tar­tal­mú szám­lá­kat hasz­nált fel, amely­hez egy kis­kő­rö­si ital nagy­ke­res­ke­dő céget irá­nyí­tó isme­rő­sét is bevon­ta. Kez­det­ben együtt tevé­keny­ked­tek, majd ez utób­bi férfi 2018 júni­u­sa és 2020 júli­u­sa között önál­ló­sod­va, egy új tár­sa­ság kere­tei között, azo­nos mód­szer­rel végez­te a köz­vet­le­nül kül­föld­ről beszer­zett alko­hol bel­föl­di továbbértékesítését.

Tár­sa­ik segít­sé­gé­vel, több céget fel­hasz­nál­va és vál­to­gat­va olyan szám­lá­zá­si lán­co­la­tot ala­kí­tot­tak ki, ame­lyek­ben gaz­da­sá­gi tevé­keny­sé­get tény­le­ge­sen nem foly­ta­tó, rész­ben román, szlo­vák és ukrán stró­ma­nok nevén lévő cége­ket tün­tet­tek fel közös­sé­gi beszer­ző­ként és első bel­föl­di érté­ke­sí­tő­ként. A székhely-szolgáltatóhoz beje­len­tett cégek vagyon­nal nem ren­del­kez­tek, köny­ve­lé­sük nem volt, adó­be­val­lást egy idő után nem tet­tek. A vád­lot­tak közül van, aki az eltű­nő cégek lét­re­ho­zá­sá­ban, név­le­ges kép­vi­se­lő­i­nek beszer­ve­zé­sé­ben és irá­nyí­tá­sá­ban műkö­dött közre, továb­bá koor­di­nál­ta a tár­sa­sá­gok bank­szám­lá­i­ról a kész­pénz fel­vé­te­le­ket és befi­ze­té­se­ket. Más az adó­rak­tá­rak­kal tar­tot­ta a kap­cso­la­tot, vala­mint biz­to­sí­tot­ta az ügy­le­te­ket lát­szó­lag iga­zo­ló papírokat.

Az adó­el­ke­rü­lés lénye­ge abban állt, hogy a fik­tív szám­lák alap­ján az adó­fi­ze­tés a szám­lá­kon eladó­ként fel­tün­te­tett és időről-időre eltű­nő cége­ket ter­hel­te, míg a szám­lá­zá­si lán­co­lat végén álló, ital nagy­ke­res­ke­de­lem­mel tény­le­ge­sen fog­lal­ko­zó tár­sa­sá­gok a szám­lá­kat fel­hasz­nál­va az adó­fi­ze­té­si köte­le­zett­sé­gü­ket jogo­su­lat­la­nul csök­ken­tet­ték. Ennek köszön­he­tő­en az alko­hol­ter­mé­ke­ket ked­ve­zőbb áron tud­ták értékesíteni.

A fik­tív szám­lá­zá­si lán­cok ered­mé­nye­ként az adó­el­ke­rü­lés tény­le­ges hasz­nát húzó cégek össze­sen több mint 1,7 mil­li­árd forint vagyo­ni hát­rányt okoz­tak a költségvetésnek.

Az ügyész­ség 5 fér­fit és egy nőt a költ­ség­ve­té­si csa­lás leg­sú­lyo­sab­ban minő­sü­lő, bűn­szö­vet­ség­ben, üzlet­sze­rű­en, külö­nö­sen nagy vagyo­ni hát­rányt okoz­va elkö­ve­tett bűn­tet­té­vel, továb­bi 11 tár­su­kat a köz­re­mű­kö­dé­sük ará­nyá­ban a költ­ség­ve­té­si csa­lás eny­hébb bűn­tet­té­vel, vala­mint hamis magán­ok­irat fel­hasz­ná­lá­sá­nak vét­sé­gé­vel vádolja.

Bűnös­sé­gük­ről a Kecs­ke­mé­ti Tör­vény­szék hoz döntést.