A Békéscsabai Járási Ügyészség összesen 84 rendbeli bűnszövetségben, üzletszerűen, dolog elleni erőszakkal elkövetett lopás bűntette és 273 rendbeli lopás vétsége miatt emelt vádat egy szlovák bűnbanda tagjai ellen, akik számlájára nagyszámú magyarországi betörés írható.
A szlovák állampolgárokból – 4 férfiból és egy nőből – álló bűnbanda tagjai 2017. márciusától kezdődően 2017. november 27-ig összesen 50 különböző magyarországi helyszínre törtek be, amelyek zöme idősek otthona vagy szeretetotthon volt. A banda vezetője interneten nézte ki a betörés célpontjait, majd kifejezetten a betörések végrehajtása érdekében utaztak a gyanúsítottak Magyarországra. Egy-egy éjszakai „látogatás” alkalmával több intézménybe is betörtek. Betöréshez szükséges szerszámokat nem hoztak magukkal, hanem azokat is a helyszínen vagy a helyszín közelében lopták. Békés megyében Békéscsabán, Kondoroson, Körösladányban, Csabacsűdön és Vésztőn törtek be egy gondozási központba, több idősek otthonába, illetőleg egy szociális és gyermekjóléti intézménybe. Ezeken kívül az ország egész területén garázdálkodtak. Az egyes helyszínekről többszázezer, néhol többmilliós fogással távoztak. A banda három tagját, köztük a vezetőjét is, 2017. november 27-én Komáromban, a Duna-hídnál fogták el, éppen amikor nagy mennyiségű lopott pénzzel Szlovákiába akartak távozni. A bűnbanda két további tagját pedig európai elfogatóparancs alapján Szlovákiában fogták el és a szlovák hatóságok adták ki a magyar hatóságoknak.
A Békéscsabai Járásbíróság előkészítő ülésen hozott ítéletet mind az öt vádlottal szemben, tárgyalást nem tartott. A bíróság a bűnbanda vezetőjét 4 év végrehajtandó börtönbüntetésre ítélte, míg további három bűntársa 3 év 4 hónap, 2 év 4 hónap és 2 év 10 hónap börtönbüntetést kaptak. Ezen kívül a bíróság mind a négyüket 6 évre kiutasította Magyarországról és 6 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától is. A bűnbanda női tagja 2 év börtönbüntetést kapott, melynek végrehajtását 5 évre felfüggesztette a bíróság és őt is kiutasította 5 évre.
A 2018. július 01. napján hatályba lépett új Büntetőeljárási törvény egyik célja nem titkoltan a büntetőeljárások korszerűbbé, időszerűbbé és hatékonyabbá tétele volt. Ennek érdekében bevezetett új jogintézmények egyike a kötelezően tartandó előkészítő ülés. A jogintézmény lényege, hogy amennyiben az előkészítő ülésen a vádlott a vádirat szerint elismeri a terhére rótt bűncselekmény elkövetését és lemond a tárgyaláshoz való jogáról, akkor már az előkészítő ülésen befejeződhet az eljárás. Amennyiben nem merül fel kétség a vádlotti beismerés önkéntessége és hitelt érdemlősége tekintetében, a bíróság végzést hoz a vádlott beismerésének elfogadásáról, majd a további bizonyítás mellőzésével a vádlott vallomása és a nyomozás során beszerzett bizonyítékok alapján ítéletet hoz az ügyben. Az új szabályok szerint a bíróság a vádirat kézbesítésétől számított három hónapon belül megtartja az előkészítő ülést, így akár három hónapon belül jogerősen befejeződhet egy-egy ügy.
A Békés Megyei Főügyészség illetékességi területén működő járásbíróságokon az új törvény hatályba lépése óta eltelt 6 hónap alatt összesen 80 ügyben került sor a vádlotti beismerésre tekintettel az új Be. szabályai szerinti gyors befejezésre, és az előkészítő ülésen hozott ítéletek nagyobb része elsőfokon jogerőssé is vált. Az így befejezett ügyek jellemzően kisebb tárgyi súlyú bűncselekmények – lopás, okirat-hamisítás, garázdaság, testi sértés, kábítószer birtoklása – miatt indultak, de, ahogy a szlovák bűnbanda ügye is mutatja, az új jogintézménynek a nagyobb tárgyi súlyú és bonyolultabb, egyébként hosszadalmas bizonyítást igénylő ügyekben is helye van.